Tarımsal desteklerde yeni dönem!

Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanı Taylan Kıymaz, tarımsal desteklerin yeniden düzenleneceğini belirterek, yapılacak yeni düzenlemenin şekli ile ilgili önemli ipuçları verdi.


Tarımsal desteklerde yeni dönem!
banner200

ÖZEL HABER

Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanı Taylan Kıymaz, tarımsal desteklerin sosyal amaçlı ve üretim odaklı olarak yeniden düzenleneceğini söyledi. Kıymaz, desteklerde ayrıca çevre ile bitki, hayvan ve insan sağlığının da dikkate alınacağını bildirdi.

SAYIŞTAY, DESTEKLERİN TAKİP EDİLMEDİĞİNİ TESPİT ETMİŞTİ!

Sayıştay'ın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılı Denetim Raporu'nda tarımsal destekleme ödemelerinde etki analizlerinin yapılmadığı eleştirisini yaptığı bir dönemde konuyla ilgili olarak Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanlığı'ndan çarpıcı bir açıklama geldi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİN İPUÇLARINI VERDİ

Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Zirvesi kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Sürdürülebilir Gıda Konferansı'nın, '2023 Hedeflerimiz ve Sürdürülebilir Gıda' oturumunda konuşan Kalkınma Bakanlığı Tarım Daire Başkanı Taylan Kıymaz, önümüzdeki dönemde tarımsal destekleme ödemelerinin şekli ile ilgili önemli ipuçları verdi.

TARIMSAL DESTEKLER SOSYAL VE ÜRETİM ODAKLI OLACAK

Onuncu Kalkınma Planı'nın yüksek, istikrarlı ve kapsayıcı ekonomik büyümenin yanı sıra kaynakların sürdürülebilir kullanımını kapsayacak şekilde planlandığını bildiren Kıymaz, “Tarımsal desteklerimiz sosyal amaçlı ve üretim odaklı olarak düzenlenecek. Desteklerde çevre ile bitki hayvan ve insan sağlığı dikkate alınacak" dedi.

TARIM ARAZİSİ PİYASASI TESİS EDİLECEK

Bunun yanında yeni sulama altyapısının tesisi ve mevcutlarının yenilenmesi çalışmalarında kapalı ve basınçlı sistemlere geçişin öncelikli olacağını dile getiren Kıymaz, şunları kaydetti: “Kalkınma Bakanlığı olarak, tarım arazilerinin parçalanmasının önüne geçilmesi ve iyi işleyen bir tarım arazisi piyasasının tesis edilmesine yönelik düzenlemeler yapıyoruz. Yeni sulama altyapısının tesisi ve mevcutların yenilenmesi çalışmalarında kapalı ve basınçlı sistemlere geçiş öncelikli olacak. Tarla içi sulamalarda modern sulama yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca, DSİ'de işletmeye açılan net sulama alanının 2013 yılındaki 2,91 milyon hektar seviyesinden 2018 yılında 3,75 milyon hektara ulaşmasını hedefliyoruz.

YEREL VE GELENEKSEL ÜRÜNLERİN İHRACATA KATKISI ARTIRILACAK

Tarım ve sanayi işletmelerinin işbirliği ve entegrasyonu sağlamak ise bu süreçlerdeki en büyük önceliğimiz… Bunların dışında, yerel ve geleneksel ürünlerin katma değeri ve ihracata katkısı arttırılması ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Özellikle katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, gen kaynaklarının korunmasına ıslah çalışmalarına nanoteknoloji ve biyoteknolojiye yönelik araştırmalara öncelik vereceğiz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kırk yıl süren mahkemelik tarlalara destek
Kırk yıl süren mahkemelik tarlalara destek - 6 yıl Önce

Kırk yıl süren mahkemelik tarlalara destek verilmesi lazım en nihayetinde orayada tohum atılıyor sulanıyor üretim yapılıyor buda tarım müdürlüklerince tesbit ediliyor bu yargının yavaş işlemesinin faturası üretim yapan çiftçiye ödettirilmemeli

çelişki
çelişki - 6 yıl Önce

yerel tohum kullanılması yasaklanan bir ülkede
yerel ve geleneksel ihracat nasıl yapılacak

tohum denetimi
tohum denetimi - 6 yıl Önce

yiğit tohumculuktan yoncatohumu aldım sertifikalı tohum Hatalı çıkmadı tarı ilden kimse benimle ilgilenmedi bunu tarım

Dogrudan gelir destekleri kaldırılsın
Dogrudan gelir destekleri kaldırılsın - 6 yıl Önce

Yıllardır dogrudan gelir desteği adı altında destek verildi. Bu desteklerin tamamı kaldırılsın. Ekilmeyen biçilmeyen tarlalara ürün,hayvancılık, süt,buzagı, besi mazot, gübre vb.desteği verildi. Denetimlerin tamamı batı illeri için var. Dogu illerinde denetim yok en büyük desteği köy ağaları alıyor. Bu nedenle tüm destekler kaldırılsın. Çiftçiye destek vermeyiniz. Çiftçi ürün üretsin ürettiği ürünü faturalı satsın sattıgı ürüne fatura üzerinden destek verililsin. böylece hem kayıt dışılık sonlanır hemde haksız destekler ortadan kalkar.

ecirimisliyle ekilen tarlaya çks verilmesi
ecirimisliyle ekilen tarlaya çks verilmesi - 6 yıl Önce

Maliye Ecrimisil le tarlayi ekiyoruz çks belgesi vermiyor ürettiğimiz ürünleri faturasız satmak zorunda kalıyoruz desteklerken yararlanmiyoruz Buna çare istiyoruz

destekleme
destekleme - 6 yıl Önce


Tarim bakani diye bi bakanlik var ama daha tarlaya ayak basmamis
Tarim bakani diye bi bakanlik var ama daha tarlaya ayak basmamis - 6 yıl Önce

250 dekar icarli tarla ekiyoruz ama bugdaydan destek alamadigimiz gibi yok pahasina tuccara satiyoruz koyde yuz tane traktor var hic elli altmis yasin altinda genc birini bulamazsiniz gurbette calisip getirdigimiz paralari tarlaya yatirip birde borclaniyoruz ama bu gemi batarsa icinde sizde batarsiniz koyde hayat var diyen kimse yalan soyluyo mazot parasina yetisemiyoruz haberiniz olsun

Beyin Bedava
Beyin Bedava - 6 yıl Önce

matmaca ; Doğrudan destekler kaldırılsın , faturalı satış yapılsın demiş. Tam da isabet etmiş tüm Türkiye'ye yol yordam olmuş. Belli ki doğuyu adim adım sadece hayalinde gezmiş. Özellikle de Doğu ya yönelmesi de manidar. ...

banner151

banner251