Tarımsal desteklerde kararname yayınlanmadan bütçesi açıklandı!

Tarımsal desteklerde 2019 yılı tam bir muammaya dönüştü. 2019 yılına ait kararname daha yayınlanmazken, 2020 yılında tarıma ayrılan bütçe açıklandı.

Tarımsal desteklerde kararname yayınlanmadan bütçesi açıklandı!
banner200
banner217

Ekim ayının da ortasına gelinmesine rağmen hala 2019 yılına ait kararname yayınlanmadı. Çiftçi, ekip hasadını yaptığı ürüne ne kadar destek alacağını bilmezken, 2020 yılına ait tarımsal destek bütçesi açıklandı.

KARARNAME EYLÜL SONUNDA CUMHURBAŞKANLIĞINA GÖNDERİLMİŞTİ 

2019 destek kararnamesinin Eylül ayının sonunda imzalanması için Cumhurbaşkanlığına gönderildiği belirtilmişti. Ancak aradan geçen süreye rağmen kararname Resmi Gazete’de henüz yayınlanmazken, Cumhurbaşkanlığı Streteji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi hakkında düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki yıl bütçeden tarıma ayrılan kaynak miktarını açıkladı. 

TARIM İÇİN AYRILAN TOPLAM KAYNAK 33,4 MİLYAR LİRA

Ağbal, 2020 yılında bütçeden tarıma ayrılan kaynakta ciddi bir artışa gittiklerini belirterek, "Tarıma ayrılan kaynakta önemli artışa giderek miktarı 33,4 milyar liraya çıkardık. Tarımsal destekleme programları için de 22 milyar lira ayırdık. Tarım sektörü yatırım ödenekleri için 5,1 milyar lira, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal kitlenin finansmanı ve ihracat destekleri için 6,3 milyar lira kaynak ayırdık. Tarımsal destekleme programları için ayırdığımız kaynak 2019 yıl ödeneklerine göre yüzde 36,6 artırıldı" dedi.

BAKANLIK KARARNAMEYİ TAKİP ETMİYOR MU?

2020 bütçesinde tarıma ayrılan kaynak miktarı belli olurken, 2019 yılına ait kararnamenin hala yayınlanmamış olması dikkat çekiyor. Bakanlık desteklerle ilgili çalışmasını aylarca sonuçlandıramazken, kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanmasının da uzaması ‘Bakanlık kararnameyi takip etmiyor mu?’ eleştirilerini gündeme getirdi. 

MİLYONLARI İLGİLENDİREN KARARNAME YAYINLANMAZKEN KİŞİYE ÖZEL YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ KISA SÜREDE YAYINLANMIŞTI!

Bilindiği üzere çiftçi olarak milyonları ilgilendiren 2019 yılına ait desteklerle ilgili kararname yayınlanmazken, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörlüğüne kanunsuz bir şekilde atanan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’nun danışmanı Murat Birol Kayim için kısa sürede At Yarışları Yönetmeliği değiştirilerek, Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Kişiye özel yönetmelik değişikliği kısa sürede Resmi Gazete’de yayınlanırken, milyonlarca çiftçiyi ve ülke tarım ve hayvancılığını yakından ilgilendiren destekler kararnamesinin bugüne kadar yayınlanmaması manidar bulunuyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 17:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Niye yayınlayacak ülkede çiftçi kalmadı bitirdiler, top ceviriyorlar.

Ünlü
Ünlü - 1 yıl Önce

2018 2.dönem buzağı desteklemeler ne zaman yatacak bunun açıklaması yokmu

Ep
Ep - 1 yıl Önce

Bitirdiniz syn cumhurbaskani pilottan tarim bakani olamıyacağını bilmiyormu ki

Geveze
Geveze - 1 yıl Önce

Sayin bakanin tek derdi milletvekili olup siyasi gelecegini garantiye almak bunun en onemli ornegi tutun ve alkol kurumunun basina sanki tarim bakanliginda kimse yokmus gibi saglik bakanligindan mehmet ali sahinin yegeninini atadi...

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

Gerek yok bütçeye çiftçi kendi ayarlar zaten destekleri kaldıracaklar ithalat bari yapmasalar faydalarından geçtik.

Mısır
Mısır - 1 yıl Önce

Mısır fiyatları yerlerde sürünüyor nasıl destek verilecek Mısıra bakalım...10 yıldır devam 3 kuruş mu....yani 100 ton mısır satan çiftçiye 2880 tlmi vercekler....bu sadakayı vermesinler daha iyi...bu destek için Ziraat odasına 270 TL tarım ile 20 TL.ve fatura kestirmeye yüzde 2 stopaj ..bu paraları peşin ödeyip ...1 yıl sonra 2880 TL alacamıza....ödemeyip destek almamak daha mantıklı...

DraGon
DraGon - 1 yıl Önce

İnşAllah şu destek saçmalıklarını kökten kaldırırlar da millet bi silkinip kendine gelir...

Sadık yoldızbayrak
Sadık yoldızbayrak - 1 yıl Önce

Tarımda alan bazlı değil ürün bazlı destekleme verilmeli , ürününü eken hasat yapan çiftçi destekleme almalı


banner151

banner251