Tarımsal destekler taksitle mi ödenecek?

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, çiftçiye tarımsal destek ödemelerinin takside bağlandığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

Tarımsal destekler taksitle mi ödenecek?
banner200
banner217

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, ekonomideki çöküşün acısının çiftçiye çıkarıldığını kaydetti. Aygun, “Bayram öncesinde çiftçimize yağlı tohumlar desteğinin sadece yüzde 70’i ödendi. Taksitli satışları biliyorduk. Şimdi iktidar, çiftçi için çok önemli prim desteği ödemesini de takside bağlamış oldu. Bunları da gördük” diye konuştu.

Aygun, çiftçiye bayram öncesinde yağlı tohumlar desteğinin yüzde 70’inin ödenmesinden üzüntü duyduğunu kaydetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bayram öncesi Suriyelilere maaşlarını ödediğini, kendi vatandaşına ise çok duyarsız ve insafsız davrandığını belirten Aygun, “Engelli vatandaşlarımızın maaşı bayram öncesi ödenmedi. Çiftçinin yağlı tohumlar desteği yüzde 70 oranında ödendi. Bunun sebebi nedir? Kendi ülkemizde üvey evlat muamelesi mi göreceğiz” dedi.

Aygun, taksitli satış döneminden sonra taksitli prim desteği döneminin başladığını görmekten üzüntü duyduğunu belirterek, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Çiftçinin hakkı olan ödemeyi aylardır yapmıyorsunuz. Bayram öncesi yüzde 70 ödemeyi de lütuf gibi yapıp, kalanı ne zaman ödeyeceğinizi açıklamıyorsunuz. Tarımsal destek prim miktarlarını hasattan sonra mı belirlemeyi düşünüyorsunuz?  Tarım ihmal edildiğinde o ülke intihar ediyor demektir. Acaba ülkeyi intihara mı götürmek istiyorsunuz?”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Aral
Mehmet Aral - 2 yıl Önce

Ne günlere kaldık devletin işi Çiftçiden daha bozuk ama kendilerine gelince aylıklarına zam var bize gelince yok ozaman kendi maaşlarını da düşürsünler de görelim ozaman vatan sevdalılarını

Fa.Şa
Fa.Şa - 2 yıl Önce

Çiftçi musallat taşına çoktan konulmuştur.Ne Yazık ki önünde imamı yoktur namazını kıldıracak arkasındada cemaati yoktur cenazesini kaldıracak, ALLAH rahmet eyleye.Yine çiftçinin malı yok pahasına talan edilecektir.Çiftçinin layıkıyla yanında olan bir kurum varmıdır ' ki hükümet olsun.Ben şunu bilir şunu söylerim; çiftçiye vermeyen hükümetler er yada geç kaybetmeye mahkumdurlar(.)

Osman
Osman - 2 yıl Önce

Bunların topunun Allah belasını versin ülkenin tarımına üretimine resmen bitirdiler

cemal.
cemal. - 2 yıl Önce

Vurguncuk. Olduğu. Sürece acısını. Kim. Çekecek. Hammal çiftçi. Başka. Sektör. Dayanmaz genetigi. Sağlam çiftçi.

Ahmet haracci
Ahmet haracci - 2 yıl Önce

Utanma sikilma yokki akp denilen ciftci dusmanlarinda bu gune kadar boyle birsey olmadi zamaninda verildi yav turkiyem ucacakti sahlanacakti firsat istediniz verildi eee noldu top yekun battik mi yoksa suriyelilere var bize niye tamami yok vekillere var bize niye yok yaziklar olsun bizlerin uc kurusuna goz diktiniz diktiniz meydanlarda atip tutmak is degil odeyin destegimizi

omer nazik
omer nazik - 2 yıl Önce

2018 9 ayda fauray verdik hala odeme yamiyorlar birde cifciyi des tekliyoruz diyolar

Veysi DURAP
Veysi DURAP - 2 yıl Önce

Ne destegi ne ver vermesi daha önce verdiklerinide faizi ile beraber çiftçiler den geri alıyor veremiyeni 5 yıl desteklemeden men edip maliyeti peşine takıyor

Nazım
Nazım - 2 yıl Önce

Çiftçi bitti kardeşim yere düştü kaldırani yok


banner151

banner251