" />

Tarımsal destekler patronlara değil çiftçiye verilmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, desteklerin patronlara değil, çiftçilere verilmesi gerektiğini bildirerek, “Sürekli büyük işletmeleri desteklemekle bir yere varamayız. Dünyanın hiçbir yerinde gıda güvencesi, patronları destekleyerek sağlanmamıştır. Çiftçisini destekleyerek sağlanmıştır" dedi.

banner255
Tarımsal destekler patronlara değil çiftçiye verilmeli
banner200

Bayraktar, Aksaray Ziraat Odası tarafından düzenlenen, 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışını yaptı. Şemsi Bayraktar, kapalı pazar alanında düzenlenen fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen fuarların hepsini desteklediklerini söyledi. Bu tür organizasyonlardan memnuniyet duyduklarını belirten Bayraktar, fuarlar sayesinde çiftçilerin bilgi ve teknolojiye ulaştıklarına dikkati çekti.

Üreticilere verilen desteklerin artarak sürdüğünü dile getiren Bayraktar, “Ancak üreticilerimizin bir kısmının bu desteklerden memnun olmadığını görüyoruz. KDV destekleriyle beraber, 14 milyar liranın üzerinde destek verilmesine rağmen üreticilerimizi niye memnun edemiyoruz. Bunu araştırdık" dedi.

“Destekleme modelini değiştirmemiz gerekiyor"

Üreticilerin yarısının bin liranın altında destek aldıklarını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

“Üreticilerin yüzde 72'si 2 bin liranın altında destek alıyor. Yüzde 95'lik kesim, desteklerin yüzde 56'sını alıyor. Yüzde 5'lik kesime, desteklerin yüzde 45'i kalıyor. O zaman destekleme modelini değiştirmemiz gerekiyor. Destekler patronlara değil, çiftçilere verilmeli. Sürekli büyük işletmeleri desteklemekle bir yere varamayız. Dünyanın hiçbir yerinde gıda güvencesi, patronları destekleyerek sağlanmamıştır. Çiftçisini destekleyerek sağlanmıştır. Bütün mesele budur. Aile işletmelerini desteklemediğimiz takdirde, bu işletmeleri optimal büyüklüğe ulaştıramadığımız sürece, bu ülkenin gıda güvencesini sağlama imkanımız yoktur."

Bayraktar, Avrupa'da abartıldığı seviyede hayvancılığın olmadığına işaret ederek, “Avrupa'da o kadar büyük işletmeler yok. Ancak işletmelerini optimal büyüklüğe ulaştırmışlar. Bizler ne yapacağız? Süt işletmelerini de besi işletmelerini de ayakta tutmanın hesabını yapacağız. Destekleme modelleri buna göre belirlenmeli" diye konuştu.

Sıfır faizli kredilerin yarısının 8 ilde toplandığına dikkati çeken Bayraktar, “Bu destekleri tüm Anadolu'ya, tüm çiftçiye yayılmalı. Bunları büyükşehirlere verirsek olmaz" ifadelerini kullandı.

“İthalat çözüm değildir"

2015 yılı et üretim rakamlarının açıklandığını hatırlatan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, 1 milyon 50 bin ton et üretimi beklerken bugün et üretiminin 1 milyon 150 bin tona ulaştığını görüyoruz. İthalat yapsaydık bu olur muydu? İthalat yaptığımız dönemlerde 3,7 milyar dolarlık hayvan ve et ithalatı yaptık ama fiyatları düşüremedik. Ahırları boşalttık. İthalat çözüm değildir. Üretimi artırmaktır, üreticiyi desteklemektir. Bütün mesele budur."

Konuşmanın ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra Bayraktar ve protokol fuarı gezdi.

Açılış törenine, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, TZOB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mustafa Hepokur, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu katıldı.

Valiliği ve Belediye Başkanlığı'nı ziyaret

Bayraktar, fuarın ardından Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı'yı makamlarında ziyaret ederek bir süre görüştü. Ziyaretlerde TZOB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mustafa Hepokur, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu da hazır bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarımda ve hayvancılıkta desdk
tarımda ve hayvancılıkta desdk - 5 yıl Önce

büyük işletmelere yüzde 70 hibeli destekler veriloyorken aile işletmeleri unutulmuş umursanmaz durumda kalmıştır.
hayvancılığın ha sından anlamayanlar bu alanda yatırım yapıyor gözüküp hibeyi alıp işletmeye kilit vuruyor..
yaşamı tarım ve hayvancılık olan aile işletmeleri gelişememekte büyüyememekte prosüdürler faprikalaşma ya adapte edilmiş. elimiz kolumuz bağlanmıştır. ahır kursan hayvan alamıyosun hayvan alsan ahır kuramıyosun. aile işletmeleri desteklendiği takdirde ülkemin et sorunuda bitmiş olacaktır....

Tarım destekleri
Tarım destekleri - 5 yıl Önce

8,5 buçuk milyon hektar arazi çks sistemine kayıtlı yıllardan beri gerçek üretici madur hem destek alamıyor hemde sigorta yaptıramıyor bu adeletsizliği lütfen görün artık çiftçinin gücü kalmadı Köyler boşalıyor böyle giderse tarım sektörü çok kan kaybedecek yeni tarım politikaları geliştirmek gerekiyor Tarım iller ve ilçe müdürlüklerinde çalışan memurlar bir an önce sahaya inip tarımın fotağrafını çekip ona göre üretim planlaması yapmamız lazım saygılarımla.

destek
destek - 5 yıl Önce

Üretene değilde pa
Üretene değilde tüccara verilen desteğin üretici tarafından desteklenen yöetimin oldığu ülkeye Türkiye denirÇ

Hayvancılık kredi desteği
Hayvancılık kredi desteği - 5 yıl Önce

Ben besi çiftliği kurmak için başvuru.yaptım sadece prosedür için 35bin lira harcayacağımı söylediler bende vazgeçtim köyde çiftçilik ve hayvan cılız yapan biriyim biz o parayı alıp yemek çarçuredecek sonunda ödemeyecek olsak 35 i gözden çıkarırız ama biz son kuruşuna kadar ödeyeceğiniz için borçtan korkuyoruz ama krediyi bize değil yiyip ödemeyecek kişilere veriyorlar

banner151

banner251