Tarımdan Haber 2016 tarımsal destekleri açıklıyor

Tarımdan Haber, çiftçi ve yetiştiriciler başta olmak üzere tarım ve hayvancılık sektöründe merakla beklenen 2016 yılı tarımsal destek ödemelerinin detaylarına ulaştı. Tarımsal destekleme bütçesinin en önemli kalemlerinden olan prim desteklerinde, 2016 yılında önemli artış yapılacak.

banner255
Tarımdan Haber 2016 tarımsal destekleri açıklıyor
banner200

ÖZEL HABER

Prim destekleri kapsamında; Ayçiçeği, Kütlü Pamuk, Soya Fasulyesi, Kanola, Aspir, Kuru Fasulye, Nohut, Mercimek, Zeytinyağı ve Çay desteklerinde 2016 yılında artışa gidildi.

Prim desteklerinde 2015 yılına göre 2016 yılında; Yağlık Ayçiçeğinde 10 krş, Kütlü Pamukta 10 krş, Soya Fasulyesinde 10 krş, Kanola'da 10 krş, Aspir'de 10 krş, Kuru Fasulye, Nohut, Mercimek'te 10 krş, Zeytinyağı'nda 10 krş ve Çay'da 1 krş artış yapıldı.

TEK DÜŞEN DANE MISIR OLDU

Prim destek ödeme kaleminde 2016'da tek düşen dane mısır oldu. Dane Mısır'a geçtiğimiz yıl 4 krş destek verilirken, bu destek 2016'da 2 krş'a düşürüldü.

BU ÜRÜNLERİN DESTEKLERİ DEĞİŞMİYOR

Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Tritikale ve Çeltiğin prim destekleri ise değişmedi. Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Tritikale'ye 5 krş, Çeltiğe ise 10 krş prim desteği verilecek.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİME DESTEK DEVAM EDECEK

Geçen yıl aspir, kanola, soya ve yağlık ayçiçeğinde sözleşmeli üretim yapan çiftçilereverilen ilave destek bu yıl da devam edecek. Geçen yıl dekar başına verilen destek 2016'da kg başına verilecek. Buna göre, sözleşmeli üretim yapan çiftçilere, yağlık ayçiçeğinde 6 krş, soya fasulyesinde 3 krş, kanolada 4 krş ve aspirde 9 krş ilave destek verilecek.

YER ALTI SUYU YETERSİZ OLAN YERLERDE BU ÜRÜNLERE EK DESTEK VERİLECEK

Diğer yandan yer altı sularının yetersizliği Bakanlık tarafından tespit edilen yerlerde, 2016 yılında ekimi yapılan mercimek ve nohut için fark ödemesi desteğinde ilave yüzde 50, fiğ, Macar fiği, burçak ve mürdümük için yem bitkisi desteğinde ilave yüzde 50 destek ödenecek.

PATATES SİĞİLİ HASTALIĞINA ALTERNATİF ÜRÜN DESTEĞİ VERİLEN İL SAYISI ARTTI

Bunun yanında, Patates Siğili Hastalığı görülen illerde alternatif ürün olarak Aspir, Kanola, Soya ve Yağlık Ayçiçeği üretimi yapanlara fark ödemesi desteğine yüzde 50 ilave ödemesi 2016 yılında da devam edecek. Ancak geçen sene bu ilave destekten yararlanacak il sayısı 8 iken, 2016'da 14'e çıktı. Patates Siğili Hastalığı görülen illerde alternatif ürün desteği yapılacak iller şunlar: Ordu, Afyonkarahisar, Sivas, Gümüşhane, Trabzon, Artvin, Aksaray, Niğde, Bursa, Kayseri, Nevşehir, Ankara, Adana ve Iğdır.

TARIMDAN HABER'İN ELDE ETTİĞİ BİLGİLERE GÖRE 2016 YILI HAVZA BAZLI FARK ÖDEMESİ DESTEKLERİ ŞÖYLE;

Yağlık ayçiçeğine 40 krş, sözleşmeli üretime ilave olarak 6 krş,

Kütlü Pamuğa 75 krş,

Soya fasulyesine 60 krş, sözleşmeli üretime ilave olarak 3 krş,

Kanolaya 50 krş, sözleşmeli üretime ilave olarak 4 krş,

Aspire 55 krş, sözleşmeli üretime ilave olarak 9 krş

Dane mısıra 2 krş,

Buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikaleye 5 krş,

Çeltiğe 10 krş,

Kuru fasulye, nohut, mercimeğe 30 krş,

Zeytinyağına 80 krş,

Çaya 13 krş destek verilecek.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ

2016 yılı ÇKS kayıtlarına göre tarımda kullanılan mazot ve gübre desteği için 1 dekara 11 TL ödenecek.

2016 YILI HAYVANCILIK DESTEKLERİ YARIN...

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 21:52
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
8yil
8yil - 5 yıl Önce

8yildir 4 kurus olan misir destegini biz ne zaman degistirceniz derken istikrar sursun diye 2 kurus yaptiniz bizde bir kiyiya yazdik yemisim ulkenin beka meselesi masallarini sizden baska ulkenin bekasini dusunen yokmu ilk secimde gorusuruz insallah

Tarım
Tarım - 5 yıl Önce

AKP den başka bir partiye oy vermedim.ama yeterse yeter.çiftciye bu kadar zulüm yeter,usandık artık istanbula üçüncü köprü,havaalanı metro,kanal istanbul,vs ,vs.....banane yahu benim istanbulu bırak kendi kasabama gidecek halim kalmamış

- 5 yıl Önce

Yazıklar olsun

Desteklemeler
Desteklemeler - 5 yıl Önce

Hep yalan nerde bu hükümet nerde çiftçinin parası nerde desteklemeleri hep yalan hele tarım bakanı yalandan başka bişi yoktur

mısır
mısır - 5 yıl Önce

sanki çok bi para veriyor devlet mısır destegi olarak da bide utanmadan düşürüyor öylemi yazıklar olsun size verdigim oylara

destek
destek - 5 yıl Önce

Mısır desteklemesi ne zaman yatacak? Acabaa

2015 kutlu pamuk pirimi
2015 kutlu pamuk pirimi - 5 yıl Önce

Nezaman ödenecek tir bunuda yayinlaya bilirmisiniz saygilarimla

- 5 yıl Önce

Su an vaktim olmadigindan hizlica göz gezdirdim, işin özeti bi cebimize çay kaşığıyla koyup arttirdik dedikleri destekleri, öbür cebimizden kepçeyle alıp götürmüşler, aycicegi mazot gübre desteği de eger 11 lira olursa , ruhuna el fatiha diyorum , yağın kilosunu 10 liraya zor buluruz, zaten mevsimler şaşirdi , ne verimler düzgün ne kaliteler, Atalarimiz cok hakli çikti gene, gelen gideni araticak. Sözleşmeli üretim desteğini de rezil etmişler


banner151

banner251