Tarımda erken bildirene bin lira destek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında tarımda destek politikasını değiştireceklerini belirterek, üretimde planlama yapabilmek için çiftçinin ne ekeceğini Bakanlığa bildirmesine göre destek verileceğini açıkladı. 

Tarımda erken bildirene bin lira destek!
banner200
banner217

Yıl bitiyor Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımda yeni bir destek modeli üzerinde çalışıyor. 2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin yayınlanmaması tepkilere neden olurken, Bakanlığın daha destek modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir televizyon programında ne ekeceğini Eylül ayında bildiren çiftçiye 1000 TL destek verileceğini kaydetti. Pakdemirli, Aralık'ta bildirenin de destekleneceğini ancak daha az destek verileceğini söyledi. 

Patates ve soğanda yaşanan kısır döngüye işaret eden Pakdemirli, “Bir yıl para ediyor ertesi yıl çiftçi ekiyor, diğer yıl para etmiyor bu sefer ekmiyor. Patates, soğanda böyle bir kısır döngü var” dedi. 

Destek politikasında değişikliklere gideceklerini söyleyen Pakdemirli, “Vatandaşa diyoruz ki, Eylül’e kadar ne ekeceğini bildir mesela sana bin lira, Aralık’ta bildirirse destek vereceğim ama daha az” ifadelerinde bulundu. 

Bu destek modelinde rekolte tahmini yapma imkanı olacağını dile getiren Pakdemirli, ürün arzında yaşanacak soruna ekim anında tedbir alabileceklerini söyledi. 

Ancak çiftçinin ekeceği ürünü Eylül ayında bildirdiğinde bin lira desteğin neye göre verileceği ise açıklanmadı. Mazot ve gübre desteği bu verilecek bin lira desteğin içine mi katılacağı yoksa ekilecek ürüne ödenecek prim desteklerinden ayrı kişi başı bir destek modeli mi getirilmek isteniyor burada soru işaretleri bulunuyor. 

Diğer yandan Eylül ayına gelinmesine rağmen Bakanlığın hala destek modeli üzerinde çalışması ise dikkat çekti. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet haracci
Ahmet haracci - 1 yıl Önce

Yav bugdayi 1300 tl ye verdim tohumluk yazildim fiyati tonu 2900 tl adaletin bumu bakan bu fiyat tarim kiredi de ne diyeyim

Himmet tosun
Himmet tosun - 1 yıl Önce

Tarımsal destekler açıklanmamış TKK ve Ziraat bankasına olan borçlar ödenmemiş TKK da faiz oranı yükselmiş sertifikali tohumluk desteği ödenmemiş gelecek yıli düşünmeye daha Zaman ayiramadik

İLÇE TARIM MÜDÜRÜ
İLÇE TARIM MÜDÜRÜ @Himmet tosun - 1 yıl Önce

HER DEFASINDA YENİ BİR ŞEYLER SALLA, BELKİ HALA İNANAN VARDIR BAY BAKANIM... BAKANLIK TEŞKİLATIN ÇÜRÜMÜŞ HABERİN YOK... ANKARA'DAKİ ÜÇ BEŞ BÜROKRATIN AMMA DA YAMAN FİKİRLER VERİYOR SİZE... BÖYLE DEVAM EDİN BAKALIM, NEREYE KADAR?

TANER  ÖZTÜRK
TANER ÖZTÜRK - 1 yıl Önce

Tarım krediden aldığımız sertifikalı buğdayların faturasını Kasım ayında alıp başvurumuzu ondan sonra yapıyoruz. Sayın bakan ne dediğinin farkında mı acaba?

Serdar demir
Serdar demir @TANER ÖZTÜRK - 1 yıl Önce

Sayın bakan patates soğan da kısır döngü olmaması sizin elinizde oluşturun taban tavan fiyat çiftçide madur olmasın tüketici de geçen yıl depolar basılıyordu bu yıl mahsul çöpe gidiyor neden çare olunmuyor

Numan
Numan - 1 yıl Önce

2018 buzagi destegini ve 2018 nohut prim destegini alamadik sayin bakanim cikmisin orda konusuyon 1000 lira destek verecem once sen hak ettimizi ver de gubreyi bi alalim karari da ona gore verecegiz ama emin olun cifci zordurumda dalga bari gecmeyin artik aptal deilizz emin olun

Kazım Elmas
Kazım Elmas - 1 yıl Önce

Destek değil ürünümüz para etsin gübre ve mazot ve ilaçlar bitirdi bizi

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

2018buzağılarqebekaldıhaladesteğiçıkmadı

Piran beyazçiçek
Piran beyazçiçek - 1 yıl Önce

Buza paralari ne zaman veriliyor

Ramazan Aydın
Ramazan Aydın - 1 yıl Önce

Sn bakandan ricamız, devlet desteği olmayan ürünleri de destekleme kapsamına alsınlar. Mesela çekirdeksiz üzüm, zeytin, tütün gibi katma değer kazandıran ürünlerin bir an önce destekleme kapsamına alınsın. Küresel ısınma çiftçiye büyük zarar veriyor.


banner151

banner251