Tarım destekleri sil baştan değişiyor mu?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarımsal desteklemelere yoğunlaştıklarını belirterek, üretici ve tüketicinin rahatlayacağı yeni bir tarımsal destekleme modeli üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

banner255
Tarım destekleri sil baştan değişiyor mu?
banner200

Temmuz ayının sonuna gelinmesine rağmen 2017 tarımsal destekleri halen Resmi Gazete'de yayınlanmazken, Bakan Fakıbaba'nın destekleme modelinde değişikliğe gidileceği yönündeki açıklamaları 'tarımsal destekler sil baştan değişiyor mu?' yorumlarına neden oldu.

DESTEKLEMEDE KALİTE ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

Fakıbaba, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada yeni modelin ipuçlarını verdi. Ülke için önemli olan ancak çiftçinin zarar ettiği ürünlerin destekleneceğini bildiren Fakıbaba, desteklemede de kalite artışına vurgu yaptı. Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Desteklemelerde düzenlemelere gidilecek. Örneğin, ürün ülke için çok elzem bir üründür fakat çiftçi ürettiği zaman zarar ediyordur onun için devlet destek verir. O ürünün kalitesini ve miktarını artırır. Eğer böyle bir ürün yoksa desteğin de olmaması lazım. Örneğin pamuk bizim ürettiğimiz bir ürün ve tüketime kâfi gelmiyor, dışarıdan ithal ediyoruz. O zaman pamuk desteklenecek ki dışarıdan ithal etmeyelim. Yeni bir destekleme modeli çıkacak, bu modelde çiftçi de üretici de tüketici de rahatlayacak, bu konuda kapsamlı çalışma yapılıyor."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaz boz
Yaz boz - 4 yıl Önce

tarımda, milli eğitim bakanlığı gibi yaz boza döndü Allah sonumızu hayretsin

- 4 yıl Önce

Bu saatten sonra ne yazsak gg. Sayın bakan zamanında seçim vakti ceketimi assam seçilirim seçilirim diyen beyefendiydi di mi. Neyse ceketten isteriz artık destekleri.

- 4 yıl Önce

Bakan geleli 10 gün oldu ne ara tarımı hayvancılığı öğrenmiş? Bakan değişti ama bakanlık kadrosu aynı kaldı. Madem bu kadroların kafası iyi çalışıyordu da önerdikleri muhteşem destekleme modelini niye F. ÇELİK dememişler? Hikayeden Osmaniye... Bunlar, bu zihniyet kimi bakan yaparsa yapsın hiçbir şey yapamamazlar. Gerçekten bir şey yapmak isterlerse sussunlar yeter.

- 3 yıl Önce

fakibaba tarımda kullandığımız elektrik birim fiyatı çok çok çok yüksek el insaf bütün imkanlarımızı kullanıp derin kuyu kazdık ve sulama yı bu kuyudan yapıyoruz allah için insan düşünmezmi bunca borcun altına giriyoruz sizde bilirsınız ve o borçlarda hep faizle üzerimize çalışıyor bu fazlerin parasınımı ödeyecez elektriğemi ödeyeceğız hangi tarafa vereceğizki bizde şaştık kaldık eyer devlet biraz yardım etmese yandık gitti vala.

banner151

banner251