" />

Proje getirene 3,5 milyar lira hibe

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Gençler, 'İş arıyorum' diyorsunuz. Buyurun 81 vilayetimizin 42'sinde, Avrupa Birliği güvencesinde sizlere, 'Buyurun projelerinizi yapınız getiriniz 3,5 milyar lirayı size hibe olarak veriyoruz' deniyor" dedi.

Proje getirene 3,5 milyar lira hibe
banner200

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, IPARD kapsamındaki projelerin nitelikli üretim için köye dönüş anlamına geldiğini belirterek, "Biz bunu mutlak suretle gerçekleştirmek istiyoruz" dedi.

Çelik, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Bursa'da bir otelde düzenlenen 'IPARD 1 Yatırımları Toplu Açılışı ve IPARD 2 Programı Lansmanı'nda yaptığı konuşmada, IPARD 1 kapsamında 224 projenin açılışının gerçekleştirildiğini belirtti.

IPARD 2'DE 100 BİN İSTİHDAM BEKLENİYOR

Bu çerçevede, 50 bin kişinin istihdam edildiğini, IPARD 2'de sayının 100 bine çıkarılmasının öngörüldüğünü dile getiren Çelik, IPARD 1 döneminde 6 milyar liralık yatırım yapıldığını, programın ikinci bölümünde de aynı yatırım oranının hayata geçirileceğini bildirdi.

Çelik, bunların Avrupa Birliği sürecine doğru giden Türkiye'nin elde ettiği imkanlar olduğuna işaret ederek, "Madem Avrupa Birliği sürecine doğru gidiyoruz. O zaman her alanda olduğu gibi tarımdaki faaliyetlerimizde, tarıma bakışımızda bir değişime ihtiyacımız var. Geleneksel anlamda atadan, dededen gördüğümüz tarım anlayışıyla tarımda var olmamız mümkün değil. Bu konuda gerekli değişime, dönüşüme ihtiyacımız var. Makine ekipmana ve özellikle zihinsel dönüşüme ihtiyacımız var. İşte bu projelerin en önemli katkılarından birisi bu olacak" diye konuştu.

KÖYLERİMİZ BOŞALDI

IPARD kapsamındaki projelerin, nitelikli üretim için köye dönüş anlamına geldiğine dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:

"Kırsalda nüfusumuzun azalması, tarımın daha nitelikli, daha makine ekipmanla yapılması gerekiyor, doğru. Ama siz nüfusu orada üretim yapma adına azaltma değil, orasını terk etmeye dönüştürürseniz bunu kabullenmek mümkün değildir. Biz şimdi köylerimizi terk ettik, köyler boşalıyor. Özellikle batı illerimize bakınız. Bursa'da büyük ihtimalle şu anda merkezde yaşayan nüfus yüzde 85'lerde iken, belki kırsalda yaşayan nüfusumuz yüzde 15'lerde ve kırsalda birçok köyde bu mevsimde insan bulmakta zorlanırsınız. Bu, doğru bir yaklaşım değil.

Onun için IPARD kapsamında elde edilecek projeler bir anlamda nitelikli üretim için köye dönüş projeleridir. Biz bunu mutlak suretle gerçekleştirmek istiyoruz. Gençler, 'iş arıyorum' diyorsunuz. Buyurun 81 vilayetimizin 42'sinde, Avrupa Birliği güvencesinde sizlere, 'Buyurun projelerinizi yapınız, getiriniz 3,5 milyar lirayı size hibe olarak veriyoruz' deniyor. O halde neyi bekliyoruz? Köyden koşa koşa buraya gelmek güzel. Şehir de bizim, köy de bizim. Ama oradaki imkanları, bu kredilerle eğer bütünleştirebilirsek inanıyorum ki önemli oranda genç, bilinçli, iyi eğitim almış ve nitelikli tarım yapmaya elverişli bu altyapıya sahip olan gençlerimiz çok önemli başarılara imza atacaklardır. 200'ün üzerinde projeyi gerçekleştiren kardeşlerimizin birçoğu bizler gibi köyden gelmiş olan kardeşlerimizdir. Bu kredileri alarak hem kendilerinin geleceğine, hem de onlarca kardeşimizin istihdamına vesile olmuşlardır."

Çelik, projelerin hem geleneksel tarımdan çıkıp modern bir tarım anlayışını ülkede ikame etme hem de genç nüfusun yeni istihdam alanlarına kavuşması açısından son derece yararlı olduğunu vurguladı.

"Bitkisel ve hayvansal üretimde ölçeği büyütmemiz gerekiyor"

Bursa'nın tarımsal üretim değerinin 4,6 milyar liraya ulaştığını dile getiren Bakan Çelik, "Bursa'mız birçok tarımsal üründe de birinci noktada. Bursa'mızda, tarım alanında ölçek büyütme ve modernizasyon dönemi olduğunu özellikle paylaşmak istiyorum. Bitkisel üretimde olsun, hayvansal üretimde olsun ölçeği büyütmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Çelik, Bursa'nın neresinde, ne zaman, neyin ekileceğinin planlanacağı bir dönemin başlayacağına belirterek, "Bu konuda tabii ki toprağın durumu, toprağın verimi, iklim şartları, topografyası elden geçirilerek destekleme politikaları yeniden gündeme gelmiş bulunuyor. Bu destekler inanıyorum ki verimi çok daha arttırma, çok daha nitelikli bir üretimi gerçekleştirme konusunda çok yararlı olacak" diye konuştu.

Bursa'ya 2015'te 141 milyon liralık destek sağlandığını açıklayan Bakan Çelik, 53 kalemde gerçekleşen hayvansal destekleri de daha kolay anlaşılır, erişilir, ulaşılır hale getirmeyi planladıklarını bildirdi. Et ithaline değinen Çelik, "Et ithal etmeyecek bir noktada, hayvan varlığımızı arttıracak noktada desteklerimizi geliştireceğimizi ifade etmek istiyorum" dedi.

Çelik, 10 yılda devlet bütçesinden 37,5 milyon liralık hibenin, kırsal kalkınma desteği olarak Bursa'ya yansıdığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ceviz
ceviz - 6 yıl Önce

ceviz yetiştirmek istiyorum bu teşvikten yararlanabilirmiyim....saygılar

- 6 yıl Önce

Ülkemiz ve cifcimiz icin büyükbir dönuşüm katkı olacagını düşünüyorum velakin bu purejelrin hakeden kişilere verilmisini bu fırsatı sadece parayıalmak icin ugraşan fırsatcıları ayırtetmek gerekmektedir malesef biz halkolarak devletimizin saglamış oldugu bu tur uygulamaları herzaman yanlış fırsatcı kişiler yararlnıyır yetkililerin bunlara özengostermesini belirtmek istedim gercekten tarımda alakası olan kişileryararlansın dikegiyle

- 6 yıl Önce

İş arayan bir gencin bu hibeden faydalanması mümkün değil bu tür açıklamaları yaparken istenen şartları açıklasalar daha iyi olur bu ipart dan faydalanmak tamamen zengin işi şehirden gelmiş yeni iş kuracak biri yanına bile yanaşamaz boşuna vatandaş umutlanmasın.

İpart programları
İpart programları - 6 yıl Önce

Bu destek değil adam batırmak yahu kaç hayvancıda veya kaç çifcide bir tirilyon iki tirilyon para varda bu desteklerden yararlanacak peki yararlandı bu para kaç yılda amorti edecek bu proje bankalara müşteri hazırlamak yahu siz bırakın bunlarıda herkesin yapabilceği bir destek verinde herkes yararlansın ve gidenlerde geri dönsün yoksa bu işletmelerin sonu hüsran.

İ PART
İ PART - 6 yıl Önce

Kara para haşlama yeri kesinlikle yıllarca veriliyor neden havan italini neden durmuyor neden koyun biti neden et yemiyor çünkü gerçek cifci ye vermiyor sunuz temele imiz ordunun. Trilyon deyil katrilyon lira verseniz olmaz .Çünkü adı tadı kara para aklama yeri yazık çok yazık üzülüyorum.

neden her yerde yok?
neden her yerde yok? - 6 yıl Önce

sayın bakana sormak istiyorum bu iş neden sadece belli illerde var biz bu ülkenin adamı değil miyiz

ceviz
ceviz - 6 yıl Önce

Mehmet bey ceviz yetiştiriciliği daha öhceden beri destekleme kapsamında yer almaktadır on dönüm ve üzeri ceviz dikiminde harcayacağınız bedel için devlet desteği ve dikimden uzun tarla çitinden tozundan mühendis desteğinden sulama desteğinden en son aşama ürün elde etme aşamasına kadar on onbeş senelik krediler verilmektedir

ıpart desteği
ıpart desteği - 6 yıl Önce

ben ankara kazan ilçese bağlı saraç mah yaşıyorum köyümde ıpart destekli 50 binlik bir kümes yapma istedim gerekli mercilere bavurarak bilgi aldım gördümki bu destekler parası olana veriliyor 1.5 milyon tl yatırım gerektiriyor bunun 100/70 hibe fakat benim önce 500 bin gibi rakamı harcamam gerekiyor benim 500binliram olsa niye kırediyle hibeyle uğraşayım ben vebenim gibi çok arkadaş olduğunu biliyorum bizler gerçekten bu ii yapacak kişileriz cünkü işimiz bu başka alternatifimizyok gelin görünki zengine veriliyor olursa olur olmassabırakıp gidiyo ve bende bunun üzerine arazimi sattım bu seferde baraj havzası çıktı baraja 9km uzaklıkta barajın500metre uzaklığına evler yapılıyor ama benim 9km uzakta kumes kurulamıyor adalet böyle herşey laf


banner151

banner251