Prim desteklerinde büyük skandal!

Desteklemede büyük skandal! Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını 30 Haziran - 29 Şubat tarihleri arasında yaptıran çiftçilerin destekleme ödemelerinden yararlanamayacakları ortaya çıktı. Skandal, ilçe müdürlüklerinin desteklemelerden yararlanmak isteyen çiftçilerin evraklarını sisteme girememesi üzerine patlak verdi.

banner247
Prim desteklerinde büyük skandal!
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Bilindiği üzere ÇKS başvuru sürelerinde çiftçi lehinde bir düzenlemeye gidilmişti. Buna göre yönetmelikte değişikliğe gidilerek ÇKS başvuru süresi 30 Haziran 2015'den 29 Şubat 2016'ya kadar uzatılmıştı. Yönetmelikte yapılan bu değişikliğe göre destekleme tebliğinin de değiştirilmesi gerekiyordu. Ancak destekleme tebliğinde gerekli değişikliklerin yapılması unutulduğu için çiftçilerin desteklerden yararlanması tehlikeye girdi.

Destekleme tebliğinde; 'ÇKS kayıt tarihi, hasat tarihlerinden önce olacak' ibaresinde bir değişikliğe gidilmediği için, ÇKS kayıtlarını 30 Haziran 2015'den sonra yaptıranlar, başvuru tarihleri yarın sona erecek olan prim desteklerinden yararlanamayacaklar.

Gelen bilgilere göre, ilçe müdürlükleri ÇKS belgesini 30 Haziran yani yönetmelikte yapılan değişiklikten sonra alanların evraklarını alıyorlar ancak sisteme giremiyorlar.

Skandal gelişmeden, Ziraat Odaları Birliği'nin de haberinin olmadığı ortaya çıktı. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, dün yaptığı yazılı açıklamada hububat, baklagiller ve dane mısırda 2015 yılı prim başvuru süresinin 29 Nisan Cuma günü sona ereceğini bildirerek, “Çiftçilerimizin, bu tarihi kaçırmamaları, bir an önce başvurularını yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde desteklemeden yararlanamazlar" demişti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 22:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Bunlar da Bakanlık yönetecek...

- 4 yıl Önce

mehdinin adamları bilerek yapmış olabilir

- 4 yıl Önce

Kandırılmak , aldatılmak , unutulmak ..

Maaşallah.

destekler
destekler - 4 yıl Önce

Bu destek süre uzatımı MGD haricinde başka bir desteği zaten kapsamıyordu. Haliyle diğer desteklere zaten başvuramayacaklardı.

DESTEKLER
DESTEKLER - 4 yıl Önce

(Tebliğ No: 2015/21)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No :2016/12) 6 Nisan 2016 tarih ve 29676 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 2016/12 Tebliğ hükümleri gereğince 2015 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olup Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteğinden faydalanamayan, başvuru yapamayan çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik olarak başvuru süresi 29 Nisan 2016 tarihine kadar uzatılmıştır.

EKSİK BİLGİ- YANLIŞ HABER
EKSİK BİLGİ- YANLIŞ HABER - 4 yıl Önce

Hatalı haber....unutulan bir şey yok, uzatma sadece mazot gübre ve toprak analiz desteği içindi.ürün desteklerinde örnekle yapılıyor, şüpheli durumlarda yerinde tespit yapıldığından, hasat öncesi başvuru şartı aranıyor. Bu husus ayrica tartışılabilir ama unutulma diye birşey söz konusu değil. Araştırma yapılmadan yazılmış bir haber..

haberiniz
haberiniz - 4 yıl Önce

Sizin haberden sonra Bakanlıktan gelen yazıyla ek süreden sonra 2015 dosyalarını yatıran çiftçilerin Fark Ödemesi Desteği alamayacağı, alanlardan geri ödeme talep edileceği belirtildi. Hububat hasadı Haziran ayında yapılıyor, Dosya yatırma süresi 31.12.2015 tarihiydi. Bu tarihe kadar çks dosyası getirenler hasattan önce mi dosya getirmiş oluyor ki onlar destek alırken, 01.01.2016 - 29.02.2016 tarihlerinde dosya yatıranlar hasattan sonra dosya yatırmış oluyor.

- 3 yıl Önce

Tarim tesvik dosyalarin uzatilmasini istiyorum

banner248
banner151