Modern sulama sistemlerine 300 milyon lira hibe desteği verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda su kaynaklarının verimli kullanılabilmesi için modern sulama sistemlerinin desteklenmesi kapsamında yüzde 50 hibe desteği verildiğini belirterek, "İnşallah, 2019 yılında, 300 milyon TL hibe ödemesi yapacağız” dedi.  

Modern sulama sistemlerine 300 milyon lira hibe desteği verilecek
banner200

Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “İklim Esnekliği İle Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması” projesinin açılışında konuştu. 

DÜNYADA 7. AVRUPA’DA İSE EN BÜYÜK TARIMSAL EKONOMİYE SAHİBİZ

Hızla artan dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyarı bulacağının tahmin edildiğini belirten Pakdemirli, buna bağlı olarak gıda tüketiminin de yüzde 60 artış göstereceğini belirtti. Türkiye’nin mevcut nüfus ve tarım potansiyeline dair de konuşan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli “Peki, Nasıl Bir Türkiye’de Yaşıyoruz?” diye baktığımızda: Tarım sektörümüz, 82 milyon Ülke nüfusunun yanı sıra, yaklaşık 5 milyon mülteci ve göçmen ile 50 milyon turisti beslemektedir. Yapılan çalışmalar ve uygulanan akılcı politikalarla Türk Tarımı, Dünyanın 7. Büyük, Avrupa’nın ise en büyük tarımsal ekonomisi haline gelmiştir” dedi.

2050 yılında, nüfusumuzun, 100 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini de hatırlatan Pakdemirli, bunun sonucunda Kentleşme oranının, %86’yı bulabileceğini ve küresel ısınma, yanlış kullanma, çölleşme, erozyon gibi sebeplerle, tarıma elverişli arazilerin tehdit altında olacağını belirtti. 

ATIL ALANLARIN TARIMA KAZANDIRILMASI İLE EKONOMİYE YILLIK 13 MİLYARLIK KATKI

Bütün bu tehditleri bertaraf etmek adına yoğun çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “Halen 24 milyon ha alanda tarım yapmakta, 14.6 milyon ha alanda ise meralardan faydalanmaktayız. Son 15 yılda, orman alanlarımızı ciddi oranda genişletmiş, 4.5 milyar fidanı toprakla buluşturmuş durumdayız. Erozyon ile mücadelede Dünya Lideriyiz. Yılda, 500 milyon ton olan toprak kaybını, yaptığımız çalışmalar ile 154 milyon tona düşürdük. 2023 hedefimiz, 130 milyon tona düşürmektir. Ayrıca, arazi kullanım planlaması ile halen atıl durumda bulunan 2,9 milyon ha alanın tarıma kazandırılması için çalışmalarımızı başlattık. İnşallah bu alanın tarıma kazandırılmasıyla beraber ekonomimize katkısı yıllık 13 Milyar Lira olacaktır.

MODERN SULAMA SİSTEMLERİNİN DESTEKLENMESİ KAPSAMINDA 2019’DA 300 MİLYON TL HİBE VERECEĞİZ

Genişletme olanağı olmayan tarım arazilerini artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, tüm doğal kaynaklarla birlikte akılcı kullanmak gerektiğini de ifade eden Pakdemirli, “İyi bir planlama, işin en temel öğesidir” dedi ve ekledi: “Bugüne kadar 6.5 milyon ha alanı suyla buluşturduk. Tarımda su kaynaklarının verimli kullanılabilmesi için modern sulama Sistemlerinin desteklenmesi kapsamında, %50 hibe veriyoruz.  İnşallah, 2019 yılında, 300 milyon TL hibe ödemesi yapacağız.”   

Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın, tarım arazilerinin sürdürülebilir kullanımı ve etkin korunması ile tarımsal üretimin artırılması için mevzuat çalışmalarına devam ettiğini de belirten Pakdemirli, bu sayede, tarımsal üretimin arttırılmasının önünde engel olan tarımsal amaçlı seralarda, ruhsat aşamasında yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için gerekli düzenlemelerin de ivedilikle yapıldığını söyledi.
Bakan Pakdemirli, tarıma ve toprağa dair her konunun Eylül veya Ekim ayında yapılması planlanan 3. Tarım Şurası’nda ele alınacağını da açıkladı.

Açılışı yapılan “İklim Esnekliği İle Ekosistem Yönetimini Geliştirerek Gıda Güvenliğine Yönelik Entegre Arazi Kullanım Planlaması (ILUP)” Projesinin ilk etapta pilot il Ankara’nın Ayaş ilçesinde yürütüleceğini ancak daha sonra ülkenin tamamına yayılacağını belirten Pakdemirli,  “bu proje ile; toprak ve su potansiyelini belirleyerek, Entegre Arazi Kullanım Planının yapılmasını öngörüyoruz. Yine, tarım alanlarının korunmasını ve üretim potansiyeline uygun kullanılması ile diğer sektörler için de alternatif alanların belirlenmesini amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 18:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
ferit akyol
ferit akyol - 2 yıl Önce

hibe mi tarim bakanım siz önce şu desteklemeleri zamanında verinde yağlık ayçiçeği bizimi geldi siz destek verceksiniz sertifikalı buğday ekin destek devletten ben sertifikalı ektiğim buğdayı biceli hani oldu sen destek vercen sertifika desteği e artık siz düşünün çiftçiye ne kadar destekliyolar

BAŞKURT
BAŞKURT - 2 yıl Önce

CERDE GÖRELİM BOŞ BOŞ VAADDE BULUNMA KAMUOYUNU KANDIRMA

Velican
Velican - 2 yıl Önce

2017 de yer alti damlama sistemi kurduk bize ne destek verdiler nede bir hibe verdiler gittik soyledik bastan soyliyecektiniz dediler

Murattt
Murattt - 2 yıl Önce

Sayın tarım bakanım ne zaman ziraat mühendisleri alımı olacak bu ziraat mühendislerinin işsizliği nolacak

Mustafa bilgiseven
Mustafa bilgiseven - 2 yıl Önce

2018 deki nakliye ve ayçiçeği destekleri ne oldu ?? Bu yıl yine nakliyeler ödenecek vaadinde bulundunuz biz geçen yılın nakliyelerini alamadık ki ... çifçiye vaadde bulunmayın nasılsa hasat ettiği mahsulü bi şekilde nakliye edecek Allah rızası için yapamayacağınızı vaad etmeyin.

Osman çelik
Osman çelik - 2 yıl Önce

Bu hibeler kimlere veriliyor.ben il tarım müdürlüğüne defalarca hibeler açıklandı mı diye sordum,bana hiç bir hibe programı yok diye cevap verildi.

Hulya Unlu
Hulya Unlu - 2 yıl Önce

Tarımda sulama sistemini destekleme projesi çok güzel de kızım 2016 mezunu tarımsal yapılar ve sulama mühendisi evde ve hiç iş bulamadı.bu proje de işi olur mu calisir mi .lütfen iş .535 4811174 .Kolay gelsin.

Mustafa bilgiseven
Mustafa bilgiseven - 2 yıl Önce

Sayın bakanım,
Hotamış barajına suyu ne zaman vermeyi düşünüyorsunuz. Yapilan işleri kim takip ediyorsa bulup kulağını çekin tam suyu veriyorlar kanal patlıyor yazık değilmi o kadar yatırım yapıldı.. kim hak yiyorsa kim işini düzgün yapmıyorsa ben kendi adıma HAKKIMI HELAL ETMİYORUM...


banner151

banner251