Kim ne kadar destek alacak?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 'Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Tebliğde, çiftçilere yapılacak bitkisel üretim desteklemelerinin usul ve esasları belirlendi. Kim ne kadar destek alacak?

Kim ne kadar destek alacak?
banner200

Buna göre; üretim yılı içerisinde ÇKS'de kayıtlı olan ve desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerin, bu tebliğde anılan desteklemeler için, bu tebliğin yayımı tarihinden yani bugünden itibaren ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine Ek-3'te yer alan bitkisel üretim destekleme ödemesi başvuru dilekçesi ile başvuru yapmaları gerekiyor.

Tebliğ, bu yıl yapılacak mazot, gübre ve toprak analizi desteği, sertifikalı tohum kullanımı desteği, sertifikalı tohum üretimi desteği, sertifikalı fidan-çilek fidesi ve standart fidan kullanımı desteği, iyi tarım uygulamaları desteği, organik tarım desteği, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre yağlı tohumlu bitkiler ve hububat baklagil fark ödemesi desteği, ilave sözleşmeli üretim desteği, yem bitkileri üretimi desteği ödemeleri ile uygulamalarda görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, tarımsal faaliyette bulunan çiftçilere yapılacak destekleme ödemelerine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

MAZOT, GÜBRE DESTEĞİNDE ARAZİ BÜYÜKLÜĞÜ DİKKATE ALINACAK

Mazot, gübre ve toprak analizi desteklemesi, çiftçilere üretim yılı içerisinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak yapılacak. Müracaat edilen toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacak.

ORGANİK TARIM DESTEKLERİ

Organik tarım desteklemesi ödemesi, Organik Tarım Yönetmeliğine göre organik tarım yapan, OTBİS'de ve ÇKS'de 2015 üretim yılında kayıtlı, 2015 yılı hasatını gerçekleştirmiş, ürettiği ürüne ürün sertifikası düzenlenmiş olan ve bu Tebliğde OTD uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere yapılacak.

Bitkisel üretim desteklerinden nasıl yararlanılacağına dair söz konusu tebliği ve devamında ekleri inceleyebilirsiniz... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 18:05
banner207
YORUM EKLE
banner151

banner251