Hibe tohum desteğinde 21 il hangi kriterlere göre belirlendi?

Ziraat Mühendisleri Odası, ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan yüzde 75 hibe tohum desteğinin verileceği illerin hangi kriterlere göre belirlendiğinin açıklanmasını istedi. Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Program kapsamındaki 7 ürün ve 21 il hangi ölçütlere göre belirlenmiştir? Yalnızca 21 ilde tohumluk desteği verilmesi diğer illerdeki üreticiler için haksız ve eşitsiz bir uygulama değil midir?” dedi.  

Hibe tohum desteğinde 21 il hangi kriterlere göre belirlendi?
banner200

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Covid-19 salgınında yaşanan genel ekonomik kriz yanında tarım sektöründe ciddi bir üretim krizinin de gündemde olduğunu belirterek, “Bu süreçte Odamız, tarımsal faaliyette bulunan üreticilere verilen her türlü desteği olumlu karşılamaktadır” dedi. Ancak bitkisel üretimin geliştirilmesi programı ve tohumluk hibesi konusunun Tarım ve Orman Bakanlığı’nın rutin bir iş ve işlemi olduğunu dile getiren Suiçmez, mevcut işleyişin yeni bir proje gibi sunulmasına karşı olduklarını söyledi. 

BİTKİSEL ÜRETİMİ GELİŞTİRME PROJESİ BAKANLIĞIN RUTİN İŞLEMİ 

Suiçmez, şunları kaydetti: “Tarım ve Orman Bakanlığı yatırım bütçesi kalemlerinden biri olan “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında her yıl bütçeden illerin özelliklerine göre bu kalemden pay ayrılması, çiftçiye yapılacak tohum, fide, fidan dağıtımı gibi tüm desteklerin bu kalemden karşılanması rutin bir iş ve işlemdir”

YÜZDE 75 HİBE TOHUM DESTEĞİYLE İLGİLİ CEVABI BEKLENEN SORULAR 

Suiçmez, bu çerçevede 7 üründe 21 ilde yapılacak yüzde 75 hibe tohum desteğiyle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığından şu sorulara yanıt beklediklerini belirtti. 

-Mevcut işleyişin yeni bir proje gibi sunulması ne kadar doğrudur?

-Program/Proje, hızla hazırlanmış ve henüz esasları belli olmayan yeni bir öneri ise programın ayrıntılı usul ve esasları ne zaman yayınlanacaktır?

-Program kapsamındaki 7 ürün ve 21 il hangi ölçütlere göre belirlenmiştir?

-Yalnızca 21 ilde tohumluk desteği verilmesi diğer illerdeki üreticiler için haksız ve eşitsiz bir uygulama değil midir?

EKİLEBİLİR ARAZİLERİN TARIMA KATILMASI İÇİN SADECE TOHUM DESTEĞİ YETERLİ Mİ?

-Tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için yalnızca tohum desteği yeterli midir, yoksa tohum ile birlikte mazot, gübre, ilaç, yem, sulama suyu, elektrik gibi tüm girdilerde maliyetleri düşürecek önlemler birlikte mi alınmalıdır?

-Tohum desteği, belirlenen illerdeki ekim alanının ne kadarını kapsamaktadır?

-Çiftçinin bu yıl ekimini yapacağı ürünlerde tohumluğunu büyük ölçüde sağladığı ve genelde borçla aldığı için faturalamada güçlük yaşayabileceği ortamda, üreticilere tohumların %75’i yerine tamamının hibe edilmesi daha doğru bir tercih değil midir?

-Dağıtılacak tohumluk miktarı yeterli midir, hangi illere hangi cins tohumluk dağıtılacaktır?

ÇİFTÇİYE VERİLECEK TOHUMLAR NEREDEN KARŞILANACAK?

-Sertifikalı tohum tedariki TMO ve TİGEM’den mi sağlanacaktır, yoksa özel tohum şirketlerini desteklemeye yönelik bir satın alım uygulaması mı gündeme gelecektir?

-Yazlık ekilişlere verileceği açıklanan destek buğday ve arpa için hangi ildeki yazlık ekilişleri kapsayacaktır?

-Ekim alanı ilanı ile aniden geliştirilemeyecek çeltik üretiminde toprak hazırlığı, tavaların hazırlanması, sulama suyu temini gibi kapsamlı uygulamalar yapılmadan yalnızca tohumluk desteği ile beklenen üretim artışı sağlanabilir mi?

-Toplam ürün rekoltesinin 80.000 ton olacağı öngörülürken, aslında büyük bir miktar olmayan bu üretim artışına yönelik alım garantisi gündeme gelecek midir?

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 18:01
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çifçi
Çifçi - 2 yıl Önce

Ağrıda sadece 50 kişi yazdırmış oda ensesi kalınd olanlar bu haksızlık bunun incelemesini istitorum.

Bekir bayır
Bekir bayır - 2 yıl Önce

Sevgili arkadaşlar şimdi buğday arpa ekilirmi Allah aşkına benmi ayları şaşırdım çiftçiliğimi unuttum ya Allah aşkına yapacaksanız çiftçi ye bir iyilik vay tohum vay borcu olan lara 10000tl kredi bunları geçinde hangi çiftçi icralık tarlası satışa çıkmış evi damı satılmış banka almış bunları görün zaten bankalara köle ettiniz bizleri bu senemi ekip diktiğimiz para eder seneyemi iyi verim alırız derken bankalara bir daldık mazot gübre fiyatları öyle çık çıkabilirsen işin içinden battık battık görün artık bizleri körmüsünüz sağır mısınız azcık gerçekci olun ya

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Bu Berat Kandili gününde kim ağrıda bu tohumu ensesi kalınlara dagıttıysa yarabbi sen onu affetme bu nasıl bir dünya nasıl bir adalet vAllahi Allah şahittir ki tohumu agrıda dagıttık ları insanlar hepsi arpa tüccarı. Eyer bu corona virüsü sizi haramdan hala uzaklaştırmadıysa biz hakkımızı ahirette başta ağrı tarım müdürlüğünde çalışan ve bu arpayı ensesi kalınlara veren kısım müdürü senin yakana ahirette yapışacam...

Sivasli
Sivasli - 2 yıl Önce

Arkadaslar evet %70 hibeli ben arpa icin basvurmustum yalan oldu firma ile anlasma saglanamamis bizim arpa yalan oldu daha gelmez diyorlar gelsede 15 gun sonra ekim daha yapolmaz sivas icin konusuyorum

Ak kriterli olun ulen
Ak kriterli olun ulen - 2 yıl Önce

Yahu çiçeği burnunda başkan, sen bu seçim “kriterini” halen anlamadıysan neydisen orada loo. Akını kakını karıştırmamak lazım.

Memurlar
Memurlar - 2 yıl Önce

Şanlıurfa tarım şehridir ama..

tokatlı
tokatlı - 2 yıl Önce

haber üzerine ilçe tarıma gittim ak şeker fasuye tohumu istedim kalmadı zaten 600 küsur kg ram ayrılmış ilçe için oda 3-5kişialınca bitmiş mısır tohumu sordum tokata sadece fasulye tohumu ayrılmıs cevabı alıyorum zaten ekimler başladı verilecekse eğer hemen verilmeli ben kendim için asıl ülkem için üretmek istiyorum çüki kalkınmanın üretmekten geçtiğini biliyorum birçok tarım aletim var traktörümü satmıştım borçtan dolayı ama yinede damlama sistemi ile başkalarını kiralayarak üretmek istiyorum gübresi tohumu toprak hazırlığı ekimi 15 dönüm maliyeti 5000 tl yi geçiyo daha bunun üst gübresi capası sulaması biçimi masrafları hariç birde ektiğimiz tohumu domuz toplarsa ki geçen yil topladı tekrar sil baştan domuzun tohumu toplamasını sigotada karşılamıyor ekicilere lütfen yardımcı olalım ekici olmayanlar sehırlerde ikâmet edenler çiftçinin hasadını görünce kendi kendine oldu ekti biçti düşüncesi hasıl oluyo ama inanın hiç bir ürün göründüğü gibi değil ALLAH ülkemizi devletimizi zora sokmasın çiftçimize bol ürünler hasat etmeyi nasip etsin iiinşAllah (maliyetlerinin yanında zahmetleri teferruattır) çiftçiler için

Osman arıkan
Osman arıkan - 2 yıl Önce

Konya var ılgın neden yok üvey evlatmıyız


banner251