" />

Genç çiftçiye hibe desteğinde süre daralıyor

TZOB Başkanı Bayraktar, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi için yürütülen programın başvurularının 12 Mayıs Perşembe günü sona ereceğini bildirerek, “Bu imkandan yararlanmak isteyen 18-40 yaş arasındaki genç çiftçilerimizin, 12 Mayıs Perşembe günü mesai saati bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor" dedi.

banner255
Genç çiftçiye hibe desteğinde süre daralıyor
banner200

Bayraktar, yaptığı açıklamada, en fazla 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek genç çiftçi projelerinin, köyden kente göçün önlenmesine, üretimin teşvik edilmesine ve sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.

İLK KEZ BU YIL UYGULANIYOR

İlk kez bu yıl uygulanmaya başlayan genç çiftçi desteğinin büyük ilgi gördüğünü bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Destekten faydalanmak için 18-40 yaş arası genç çiftçilerin, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği, kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim ve coğrafi işareti olan gıdaların üretimi projelerinden birini yapabilecek.

Tespitlerimiz programa çok sayıda başvuru olduğu yönünde.

Başvurular illerde oluşturulacak genç çiftçi proje değerlendirme komisyonları tarafından 10 iş günü içinde değerlendirilecek.

Nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerini kapsayan programda, yaş, cinsiyet, yerleşim biriminin nüfusu ve ilçe merkezine uzaklığı proje puanlamasında önemli olacak kriterler arasında yer alıyor. Ayrıca, şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılık uygulanacak."

Başvuru esnasında istenilecek belgeler arasında 'varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi' hususunun yer aldığını vurgulayan Bayraktar, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İş-Kur ile yapılan protokol kapsamında gerçekleştirdiği eğitimlere katılan genç çiftçilerimiz, bu eğitim belgeleriyle başvuru yapabilecekler" dedi.

KIRSALA YÖNELİK UYGULANACAK PROJELER

En fazla 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek genç çiftçi projeleri köyden kente göçün önlenmesine, üretimin teşvik edilmesine ve sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlayacağına dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Kırsala yönelik uygulanacak olan projeler, kırsalda hızla yaşlanmakta olan tarımsal nüfusun gençleştirilmesine, genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer almasına, tarımsal potansiyelimizin kullanılmasına katkıda bulunacaktır.

Ancak bu projeler uygulanırken kırsal alanda yasayan ve kırsaldan kente göçüp de verilen hibe ile geri dönüş yaparak köyünde küçük aile işletmeleri kurmak isteyen gençlerimizin en az kentsel alanlarda yasayanlar düzeyinde bir yasam standardı ve kalitesine sahip olması için gerekli tedbirlerin de alınması zorunluluğu bulunmaktadır.

Yapılan başvuruların büyük çoğunluğu hayvancılık üretimine yönelik projelerdir. Bu nedenle hibelerden faydalanarak özellikle hayvancılık işletmesi kuran genç üreticilerimize sıfır faizli işletme sermayesinin de verilmesi gerekir."


Genç Çiftçilere Hibe Desteğinde Merak Edilen Sorular (TIKLAYIN)ÜRETİM KADAR PAZARLAMA DA ÖNEM ARZ EDİYOR

Projede üretim kadar, üretilen ürünün değerine pazarlanabilmesinin de sürdürülebilirlik açısından önem arz ettiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Pazarlama projelerin başarılı olması ve devlet kaynaklarının heder olmaması açısından çok önemlidir. Bu konuda başarı için de üretim-tüketim zincirinde, fiyat oluşumunda üreticilerimizin etkili olmalarının sağlanması yani örgütlenmelerinin güçlendirilmesi gerekir.

Burada ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına düşen, üretimden pazarlamaya kadar ki süreçte genç çiftçilerimize yardımcı olmaları, küçük aile işletmeciliğinin sürdürülebilirliği açısından da önem arz etmektedir.

Diğer taraftan genç çiftçilerimizin modern tarım teknikleri konusunda eğitilmeleri, ekonomik, ekolojik, sürdürülebilir üretim, pazarlama ve örgütlenme konularında bilinçlendirilmeleri ve yeniliğe açık, uygulamalarıyla çevrelerine örnek bireyler olmaları projenin başarıya ulaşması açısından önemlidir. Başarı kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalara ve arayışlara da ivme kazandırmış olacaktır."

YORUM EKLE
banner151

banner251