Düve merkezleri krizde!

İthalatı önlemek amacıyla Milli Tarım Projesi kapsamında kurulan düve merkezleri, desteklerin açıklanmamasından dolayı büyük bir krizin içine girdi. 

banner255
Düve merkezleri krizde!
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin düve desteğinin bütün Türkiye’de uygulanacağını ve yüzde 30 olan destek miktarının yüzde 40’a çıkarılacağını açıklamasına rağmen 2019 yılı desteklerle ilgili kararnamenin yayınlanmaması düve merkezlerinde satışları bıçak gibi kesti. Satışların durmasından dolayı düve olarak satılması planlanan hayvanlar doğum yapmaya başladı. 

Hayvanların doğum yapmaya başlaması yeni bir sıkıntıyı gündeme getirirken, bazı düve merkezlerinde zorunlu olarak süt sağım üniteleri kurulurken, bazı düve merkezleri de hayvanları değiş tokuş yaparak durumu kurtarmaya çalışıyor. 

Bakan Pakdemirli’nin düve destekleriyle ilgili yaptığı açıklama öncesinde satışların normal seyrettiğini ancak bu açıklamanın ardından satışların bıçak gibi kesildiğine dikkat çeken yetiştiriciler, “Yüzde 40 destekten yararlanmak için yetiştiriciler kararnamenin yayınlanmasını bekliyor. Kararnamenin yayınlanmaması bizim bütün planımızı bozdu” eleştirisinde bulundu. 

Bakan Pakdemirli’ye tepki gösteren düve merkezi yöneticileri, “Maden kararname zamanında yayınlanmayacaktı neden böyle bir açıkla yapılarak yetiştirici bir beklenti içine sokuldu?” diye sordu. 

Diğer yandan desteklerin belli olmaması tazminatlı hastalıklar kapsamında hayvanını kestirmek zorunda kalan yetiştiriciyi de mağdur ediyor. Hastalıklardan dolayı hayvanlarını yılbaşında kestiren yetiştiriciye 9-10 aydır destekleri ödenmiyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 14:37
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vedat tanrıvermiş
Vedat tanrıvermiş - 2 yıl Önce

Buzağı desteğı nerde kaldı

Köle çiftçi
Köle çiftçi - 2 yıl Önce

Hayvancılığın her kesimi bitti

Memet
Memet - 2 yıl Önce

Türkiye nin en büyük hayvancılığı olan il Ağrı dır hayvancılık biti artık

Şenel Tüfekci
Şenel Tüfekci - 2 yıl Önce

Buğza lar inek oldu nerede bu destek ler nasıl olsa çiftçi köle sesï çıkmıyor atlattın gitsin ne yapacak onlar parayı

Nejmi taşçı
Nejmi taşçı - 2 yıl Önce

Sayın bakan önce sen süt toplayan mandiracilari incele kaça alıyor sütleri üreticil50 ile 70 krşa süt alıyor bununla nasıl besicilik yapacak vatandaş yemler başını almış gidiyor

Aliş
Aliş - 2 yıl Önce

Eskiden önce şikayet edip akşam kurtarmaya gidiyorlarmış şimdide önce hasta edip sonra serumla ayağa kaldırcaz diyolar

Mehmet Yetkin Tunç
Mehmet Yetkin Tunç - 2 yıl Önce

Türkiye de hayvancılık bitti bir yem çıkmış 80 90 bu yüzden herkes blraklyor buçösümecare bulunması gerekiyor. Yoksa Türkiyede hayvancılık biter. bugidişle buzağı desteği yerine havamlls alrk

Kemal gören    bursa   nilüfer
Kemal gören bursa nilüfer - 2 yıl Önce

Faizsiz para yeme destek


banner151

banner251