Açıklanmayan tarım destekleri Meclis gündeminde!

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ağustos sonuna gelinmesine rağmen hala açıklanmayan 2019 tarımsal destekleri Meclis gündemine taşıdı. Başevirgen, Bakan Pakdemirli'ye "tarım desteklerini ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz?" diye sordu.  

banner180
Açıklanmayan tarım destekleri Meclis gündeminde!

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, şunları kaydetti:

"Çiftçiye verilen tarımsal desteklerin temel hedefi üretim planlaması yapmaktır. Devlet hangi ürünün daha çok üretilmesini istiyorsa, o ürüne daha çok destek verir. Arz fazlası olan ve üretimini artırmak istemediği ürüne ise daha az destek verir veya hiç vermez. Böylece üretimde bir planlama sağlanır. 2019 yılının 7 ayı geride kalmış olmasına rağmen tarımsal destekler henüz açıklanmamıştır. Birçok üründe ekim yapılmış, hasat büyük oranda tamamlanmış, fakat çiftçinin alacağı destek halen belirsizliğini korumaktadır"

Bu bağlamda,

1- Bakanlığınızın hazırladığı tarımsal destekleme bütçesinin 20 milyar lirayı aştığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığının “bütçede para yok, bu kadar desteği veremeyiz” diyerek desteklerin düşürülmesini istediği iddiaları doğru mudur? Bu nedenle 2019 tarım desteklerinin açıklanamadığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

2- Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Bakanlığınıza ayrılabilecek destek miktarı ile ilgili bir önerisi olmuş mudur? Olmuş ise bu miktar ne kadardır?

3- Halen açıklanmayan tarımsal destekler ile, üretim planlaması hedefini nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

4- Yüksek girdi fiyatları karşısında çiftçiyi nasıl koruyacaksınız? 

5- Çiftçinin en çok ihtiyaç duyduğu ekim zamanı desteği açıklamaz ve ödemezseniz üretimi nasıl sürdüreceksiniz?

6- 2019 yılında üretilen ürünlerin desteği büyük oranda 2020 yılı bütçesinden ödenecek. Geçen yılın hububat, yağlı tohumlar desteğinin bir kısmı ağustos ayında çiftçilere ödenmeye başlandı. Bu kadar geç ödenen desteğin çiftçilerimize bir yararı olur mu?

7- Çiftçi ne kadar mazot, gübre desteği alacağını, hayvancılıkta hangi desteklerin artacağını hangilerinin azalacağını, alan bazlı ve prim(fark ödemesi) desteklerindeki artış oranlarını bilmeden, nasıl bir üretim planlaması yapacaktır?

8- Tarım desteklerini ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? 

TARIMDANHABER

banner192
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah
Fettah - 4 hafta Önce

Anlayamadinizmi beyler, kasıtlı olarak çiftçi bitirilmiştir. Anadolu'da milyonlarca çiftçi ailesi perişan. Ürün çıkmamış, doğal afet , ürün para etmemiş, girdilerle bakın, mazot, gübre, faizler, yedek parça, işçi ,ilaç,nerelere uçtu. Sevgili bakanımızı dinliyorum, her şeyde tarımda dünya birinciyiz. Anlayamıyorum, yiyecek ekmeğe muhtacız, ama birinciyiz. Ben nerde yaşadığımı anlayamıyorum, rüyada mıyım neyim.

Hidayet yağlu
Hidayet yağlu - 4 hafta Önce

Bu tarım bakanı derhal görevde alınmalı hata sınır dışı yapılmalı yeter çifçi bitti çifçi diye bişey kalmadı

Hidayet yağlu
Hidayet yağlu - 4 hafta Önce

Çifçi bankalara borçlu ödeme gücu yok borç ertelem neden çıkmıyor yoksa tarlamızı satmasını mı bekliyorsunuz

Tekirdaglı
Tekirdaglı - 4 hafta Önce

Köylü milletin efendisiydi.şimdi kölesi oldu.çalişarak batan sektör

Serkan durmuş
Serkan durmuş - 4 hafta Önce

Çifçi borçlu zirat bankasına ödeme gücümüz yok eğer erteleme olnasa inanın seneye ekecek tarlamız kalmayacak

Müslüm Bozteke
Müslüm Bozteke - 4 hafta Önce

Tarımsal desdekler ocak şubat ayında ödenmesi gerekmektedir yoksa çiftçi üretim yapamaz girdiler çok yüksek sayın bakanım

Cuma kuzu
Cuma kuzu - 4 hafta Önce

Dana desteği ne oldu yapmayın lütfen hayvancı çok zordurumda Allah’tan korkun

Remzi Çalışkan
Remzi Çalışkan - 4 hafta Önce

Desteklemeleri açıklayın ki çiftçi hesabını kitabını yapsın, seneye ne ekeceğine karar versin.sn.bakan.


banner151