700 bin çiftçi destekleme sisteminden çıktı!

Odatv yazarı Yusuf Yavuz, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçi sayısındaki düşüşe dikkat çekerek, son 14 yılda 700 bin çiftçinin yetersiz olan tarım desteğini almaktan vazgeçtiğini belirtti. 

700 bin çiftçi destekleme sisteminden çıktı!
banner200
banner217

Ziraat Mühendisleri Odası'nın açıklamasını köşesine taşıyan Odatv yazarı Yusuf Yavuz, son 14 yılda 700 bin çiftçinin ÇKS dışına çıktığını kaydetti. 

Çiftçinin tarım desteklerinden yararlanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması gerektiğinin altı çizilen ZMO’nın açıklamasında şöyle denildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı 2003 yılında 2,8 milyon iken, 2010 yılında 2,3 milyona ve 2017 yılında 2,1 milyona geriledi. Diğer bir deyişle, bu süre zarfında yaklaşık 700 bin çiftçi son derece yetersiz olan tarım desteğini bile almaktan vazgeçti.

ZORUNLU OLAN DESTEKLEMELERİN YARISI ÇİFTÇİYE ÖDENMİYOR

2006 yılında çıkan Tarım Kanunu ile tarımsal desteklemeler için bütçeden ayrılacak kaynağın milli gelirin yüzde 1’inden az olamayacağı hükmü getirilmiş olmasına rağmen, bu destek bugüne kadar bu miktarın yarısı düzeyinde gerçekleşti. Yeterli tarımsal destek alamayan çiftçilerimiz bunun sonucu olarak banka kredilerine yönelmek durumunda kaldı. 2018 yılında tarıma sundukları kredinin yüzde 71’ini kamu bankaları, yüzde 19’unu yabancı bankalar, yüzde 10’unu yerli özel bankalar sağlamasına karşın, icra takibine düşen kredi miktarı kamu bankalarında yüzde 37, yabancı bankalarda yüzde 33 ve yerli özel bankalarda yüzde 30 oldu. Yerli özel ve yabancı bankalardan kredi kullanan çiftçiler daha büyük bir mağduriyet yaşadı. Çiftçinin alım gücü, elde ettiği gelirin enflasyonun oldukça altında kalması nedeniyle geriledi.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Samsunlu
Samsunlu - 1 yıl Önce

Çiftçi ne ürettiyse para etmiyor tabi ki azalma olacak mazot gübre tohum ilaç kaç para bilen yok çiftçinin desteklemesi bile zamanında yatmıyor bende çiftiyim böyle giderse çiftçilik diye birşey kalmayacak devlet büyüklerinin olaya el atması lazım

Ahmet mangal
Ahmet mangal - 1 yıl Önce

Çifçiyide bitirdiler besiciyide

Emin karaman
Emin karaman - 1 yıl Önce

Yeterli destek almiyoruz

Mevlut solak
Mevlut solak - 1 yıl Önce

Memlekette ciftcimi kaldida destek veriyorsunuz

nurettin onay
nurettin onay - 1 yıl Önce

Çiftçi olmuş kimin umrunda yem moto t kaclirA dışarı mahkum ettiler

Yilmaz
Yilmaz - 1 yıl Önce

Seksenli yıllarda traktörün sepetine
100 kg buğday koydumu çarşıya giderdim enaz 50 litre traktörün deposunu doldururdum evimizin birhaftalik market ihtiyacını yapardım
Cebimde harçlığımı da ayırdım
ŞİMDİ AYN�SEYİ BİR TON BUĞDAY SATSAN ANCAK YAPARSIN EN BÜYÜK AKP HÜKÜMETİ GERİS ULKEY�SATAR AMAN

St
St @Yilmaz - 1 yıl Önce

Sanırım yazan son kelimelerinde kinaye yapmış. Bundan başka açıklaması olamaz

AA bb
AA bb @Yilmaz - 1 yıl Önce

17 yıldır AKP haricinde yönetimde olan mı var? Hala daha AKP desteklemek nedir? Açın artık gözünüzü. Daha önce destekleme mi vardı? Paşalar gibi kazanıyordu. Şimdi desteklemeye muhtaçsın

Erkan
Erkan - 1 yıl Önce

Gerçekten çiftçiye hergün maliyetler yükleniyor ama hak olarak sağlanan destekleme tamamı odenmiyor ve bu yılda ayçiçeği desteklemeleri hala daha odenmedi bu gidişle ödenek gibidir değil galiba ondan sonra tarımda buyuyoruz evet tarımda hak yemekte ve dalesizlikte buyuyoruz.

Sedat yıldız
Sedat yıldız - 1 yıl Önce

Bitmiş tarımda hayvancılıkta büyük başlar yesinler bakalım bir gün onlarında anası ağlar.


banner151

banner251