Et ve Süt Kurumu, Ramazan ayı ile sınırlı olmak üzere, kesimliğe gelmiş besilik hayvanlarını Et ve Süt Kurumu’na kestirmeleri durumunda hayvan başına 2500 lira destek verileceği açıklanmıştı. Et ve Süt Kurumu, kestiği bu hayvanların etlerini de piyasa fiyatlarının altında kendi satış mağazalarında ve Tarım Kredi Marketlerde satışa sunmuştu. 

BESİCİ 2500 LİRA DESTEĞE RAĞBET GÖSTERMEDİ 

Ucuz et kapsamında uygulamaya konulan hayvan başına 2500 lira destekte tam bir hayal kırıklığı yaşandığı ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu, destek kapsamında kaç tane hayvanın kesiminin yapıldığını kamuoyuna açıklamazken, alınan bilgilere göre 16 gün içinde sadece 500 ile 550 hayvanın kesiminin yapılabildiği kaydediliyor. Verilen desteğe rağmen besicilerin, hayvanlarını Et ve Süt Kurumu’nda kestirmemesi dikkat çekti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TALİMATI İLE HAZIRLANMIŞTI

Söz konusu destek çalışması bilindiği üzere yerli üreticinin hayvanlarının Et ve Süt Kurumu’nda kestirilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanan projeye besicilerin rağbet göstermemesi dikkat çekti. 

Dana ve kuzu kesim fiyatı bu hafta da düştü! Dana ve kuzu kesim fiyatı bu hafta da düştü!

ET VE SÜT KURUMU 2019’DA GÜNLÜK 1500 İLE 2000 BAŞ HAYVAN KESMİŞTİ

Diğer yandan karkas kesim fiyatlarının düştüğü 2019 yılında Et ve Süt Kurumu, günlük 1500 ile 2000 baş kesim yapmıştı. Günlük 1500 ile 2000 baş kesim kapasitesi bulunan Et ve Süt Kurumu’nun verilen 2500 lira desteğe rağmen 16 günde sadece 500 ile 550 baş hayvan kesmesi uygulanan politikaların sahadan ve piyasalardan ne kadar kopuk olduğunu gözler önüne serdi.