Zeytinde çeşit seçimi, fidan dikimi ve budama eğitimi

Pazarcık İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle Kahramanmaraş'ın Pazarcık'ta çiftçilere uygulamalı olarak zeytinde budama eğitimi yapıldı.

Zeytinde çeşit seçimi, fidan dikimi ve budama eğitimi
banner200

Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Sabahittin Abay, çiftçilerimize bölgeye uygun zeytin çeşid seçimi, fidan dikimi ve genel zeytin bakımı hakkında bilgiler verdi.

Pazarcık Belediyesi konferans salonunda yapılan eğitimde Pazarcık İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemal Karasakal, yaptığı açıklamada bölgemizin zeytincilik açısında gelecek vaat ettiğini ve tesis edilen yeni zeytin bahçeleriyle Pazarcık'ın zeytincilik alanında önemli bir yere sahip olacağını belirtti.

Teorik eğitimin ardından Badınısağır mahallesinde bulunan çiftçilerimize ait zeytin bahçelerinde İlçe Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi A. Bahadır KÜR, Ziraat Mühendisi Kemal DOĞRUCA ve Hatay Zeytincilik Araştırma Müdürü Sabahittin ABAY tarafından uygulamalı olarak zeytinde şekil budaması, gençleştirme budaması ve verim budaması hakkında çiftçilere bilgiler verildi.

Eğitime katılan çiftçiler yapılan eğitimden çok memnun kaldıklarını belirterek bu tür eğitimlerin devam etmesi hakkında görüş bildirdiler.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251