" />

Üretici aç kalırsa şehirlere göç eder!

Tarım ve hayvancılık sektöründe boy gösteren temsilciler göçe karşı sahada desek politikaların artırılmasını talep ediyor. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Ata Sönmez, “Çiftçilik ve hayvancılık birer sosyal proje olarak görülmeli. Üretici kırsalda aç kalırsa şehirlere göç ediyor. Üretime devam edenin zarar etmesi önlenmeli" dedi.

Üretici aç kalırsa şehirlere göç eder!
banner200

Hürriyet'ten Ceren Deniz'in haberine göre, yetiştiricilik maliyetlerinin arttığı hayvancılık sektöründe bölge üreticileri, teşvik politikalarının gözden geçirilmesini istiyor. Sektör temsilcileri, buzağı ölümlerinden maliyetlerdeki artışa, üretimin sürekliliğini tehlikeye sokan tüm engellerle mücadele için üretim sahalarında eğitim ve destek çalışmalarının artırılmasını öneriyor.

UMUT ÇİFTÇİ VE BESİCİDE

Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların temel nedeninin üretim eksikliği olduğunun altını çizen Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Ata Sönmez, yetiştiriciye kredi desteğinden ziyade buzağı doğum oranına ve hayvan sayısına göre teşvik verilmesini önerdi. Sönmez, “Çiftçilik ve hayvancılık birer sosyal proje olarak görülmeli. Üretici kırsalda aç kalırsa şehirlere göç ediyor. Üretime devam edenin zarar etmesi önlenmeli" dedi.

BUZAĞI KABİNİ ÖNERİSİ

Yerli ala dana başta olmak üzere besi hayvanlarında ölüm oranının son yıllarda çok yükseldiğine dikkati çeken Ata Sönmez, çözüm için yetiştiricilere hayvan hastalıklarıyla mücadele konusunda eğitim verilmesini ve buzağı koruma kabinlerinin dağıtılmasını istedi. Sönmez, “Buzağı kabini uygulaması başlasa, komşusundaki buzağının ölmediğini gören diğer üretici de kullanmak ister ve hızla yaygınlaşır. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın temsilcileri sahaya daha çok inmeli" diye konuştu.

KUTU BESİN ÜRETİMİ ARTIRILSIN

Hayvan besisinde kullanılan tohumluk tahıldan gübreye maliyetlerin hızla arttığını ifade eden ATB Hububat Meslek Komitesi ve meclis üyesi Yusuf Karasu da “Bazı girdi fiyatlarının tarım politikasıyla düşürmesi sağlanmalı. Yonca, küspe, arpa maliyetleri çok yükseldi. Bu ürünlerin üretimi devlet eliyle artırılarak fiyatlarının düşmesi sağlanmalı. Bakanlık et üretiminin maliyetini düşürmek için üreticiye bu alanda destek vermeli" çağrısında bulundu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Kimin umurunda önemli olan ithalat yaptığımız ülkelerin çiftçileri kazansın türk çiftçisi Bir dilin ekmeğe muhtaç olmuş bankalar varlıklarına el koymuş girdileri yüzde ikiyuze çıkmış kullandığı krediye yüzde elli faiz oranları ile somurulmus ürünü beş para etmez hale getirilmiş tarımı seçilenler değil atananlar yönetir hale gelmiş kimin umrunda

Şehrin taşı toprağı altın mi
Şehrin taşı toprağı altın mi - 3 yıl Önce

Şehirde onları bekliyordu askeri ücretle yaşam mücadelesi veren orduya katmak icin tabi iş bulabilirse bir yetenek veya bir ustalık varsa belki beden gücüyle yapilan işlerin tümünü afganlar kapmış durumda orda da ekmek yok biz üreticilere

Asgari ücret köleleiğine mi?
Asgari ücret köleleiğine mi? - 3 yıl Önce

gelecek üretici ...Aman ha şehirde asgari ücrette kölelik yapacağın da otursun köyün de kuru ekmek yesin şehirde asgari ücret köleliğinden iyidir.Üretici zor durum da ama her zorluğun ardından yeni firsatlar doğacaktır .....

banner151

banner251