Romanya’dan ithal koyunlar genç çiftçilere dağıtılıyor

Genç çiftçi projesi 2017 yılı destekleri kapsamında, Giresun'da 59 genç çiftçiye Romanya'dan ithal ve Karadeniz'e kıyısı olan bir coğrafyadan geldiği için daha kolay uyum sağlayabilecek Turcana ırkı toplam 2 bin 183 baş damızlık koyunun dağıtımına başlandı.

Romanya’dan ithal koyunlar genç çiftçilere dağıtılıyor
banner200

Giresun ilinde “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ithal damızlık koyun dağıtımı konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri verdi:

“Bakanlığımızca ülke genelinde uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projesi 2017 yılı destekleri kapsamında; Giresun ilimiz genelinde 59 genç çiftçiye Romanya'dan ithal ve karadenize kıyısı olan bir coğrafyadan geldiği için daha kolay uyum sağlayabilecek Turcana ırkı toplam 2 bin 183 baş damızlık koyunun dağıtımına başlanmıştır. Hibe almaya hak kazanan her bir genç çiftçimize 35 koyun ve 2 adet koç verilmek suretiyle, kendi sürülerini oluşturma ve geçimlerini bundan sağlama imkânına kavuşacaklardır.

Bu kapsamda, Piraziz'de 6 çiftçi, Bulancak'ta 6 çiftçi, Keşap'ta 6 çiftçi, Tirebolu'da 1, Şebinkarahisar'da 6 çiftçi, Görele'de 3 çiftçi ve Doğankent'te 3 çiftçi olmak üzere toplam 31 genç çiftçiye koyunları teslim edilmiştir. Diğer ilçelerimizdeki genç çiftçilerimizin hayvanları da kısa süre içerisinde dağıtılacaktır. Giresun'da genç çiftçilere koyunculuk için verilen bu hibe desteğinin toplam parasal değeri 1 milyon 770 bin lirayı bulmaktadır.

Ayrıca İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimler tarafından, bakım-besleme ve sağlık koruma konusunda yetiştiricilere teknik ve pratik bilgiler verilmekte, gerekli aşıları yapılmaktadır” dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
 gencciftci
gencciftci - 4 yıl Önce

Hibeleri nezaman verilecek

banner151

banner251