Köy enstitüleri yeniden kurulsun!

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Köy Enstitüleri Sistemini Araştırma Enstitüsü kurulması için kanun teklifi verdi.

Köy enstitüleri yeniden kurulsun!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 78'inci yıldönümünde Köy Enstitülerini unutmadı. Gürer, bu konuda daha önce vermiş olduğu kanun teklifinin bir an önce yasalaşmasını istedi.

Gürer, "Köylü Milletin efendisidir diyen Atatürk Köy Enstitülerini kurarak cehalete karşı savaş açmıştır. Bu gün ise kalkınma projeleri köylerden başlamadığı için köylü şehre göç etmiş. Köylü Efendiliğini kaybetmiştir" dedi.

CHP'Lİ GÜRER'DEN KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN KURULSUN TEKLİFİ

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Köy Enstitüleri Sistemini Araştırma Enstitüsü kurulması için kanun teklifi verdi.

Ömer Fethi Gürer, "Hızla artan göç, ekilen tarım alanlarının azalması ve yatılı bölge okullarının eğitimdeki yetersizliği bugün yeniden Köy Enstitülerine ihtiyacı çok derinden hissettirmektedir" dedi.

EĞİTİM, TARIM VE GÖÇ

Eğitim, tarım ve göçün Türkiye'nin en önemli problemleri olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu sorunların işsizlik, plansız yapılaşma ve ithalatın önünü açtığını vurguladı.

YAPISAL PROBLEMLERİ KÖY ENSTİTÜLERİ ÇÖZER

Daha önce denenen ve iyi sonuçlar alınan Köy Enstitülerinin Avrupa ülkeleri tarafından da benimsendiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin yapısal problemlerine kökten ve hızlı çözüm üretebilecek kurumlar olduğunu anlattı.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ YOK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Köy Enstitü Sistemini Araştırma Enstitüsü kurulması amacıyla TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun teklifinde, "Eğitimde fırsat eşitliği ancak hizmet ve koşullar eşit şekilde olduğunda gerçekleşecektir. Temel insan hakkı olan eğitim ve öğretimden birçok çocuk ve genç hala yeterince yararlanamamaktadır. Özel okullarda okuyan çocukların karşılık yetersizlikler ve ulaşım problemleri ile boğuşan kırsaldaki çocukların bu sınav sistemi içerisinde başarılı olmaları imkânsıza yakındır" açıklamasında bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kanun Teklifinde şu ifadelere yer verdi: "Bugün sanayinin en büyük ihtiyacı olan kalifiye elemanı ancak Köy Enstitüleri benzeri bir modelle oluşturulacak kurumlar sayesinde karşılanabilir. Göçün yol açtığı ucuz işgücü ve yapısal işsizliğe karşı günün ihtiyaçlarına göre verilen eğirmen taşçılığı, urgancılık, dokumacılık, tuğlacılık, taşçılık, duvarcılık, dülgerlik, balıkçılık, saz örmeciliği, nalbantlık, arıcılık, araba tamirciliği ve saraçlık kursları bugünkü ihtiyaçlara göre yeniden şekillenebilir ve sanayinin en büyük ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacı buralardan da sağlanabilir.

KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILINCA TARIM SEKTÖRÜ BU HALE GELDİ

Tarım konusunda gelinen bu noktanın kapatılan Köy Enstitülerinin büyük payı vardır. Bilinçsiz gübre kullanımı, makineleşmenin tam anlamı ile sağlanamaması ve girdi fiyatlarının yüksekliği durumu Türkiye'yi ihracat yapan ülke durumundan ithalat yapan ülke durumuna getirmiştir. Köy Enstitüleri tarıma elverişli arazilerin yanlarına kurularak ve buralarda uygulamalı tarım dersleri vererek 15.000 dönüm arazi tarıma elverişli hala getirilmiş, 750.000 yeni fidan dikilmiş, 1.200 dönüm bağ oluşturulmuş, 12 tarım deposu ve 3 balıkhane inşa edilmiştir.

KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN KURULMALI

Eğitimden tarıma, sanayiden ekonomiye kadar her alana yapıcı çözümler getiren Köy Enstitüleri Türkiye'nin bugün en büyük ihtiyaçlardan biridir. Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğumuz bu teklif 1940'lı yıllardan bu yana değişen sistemin öncelikle incelenmesi, değişikliklerinin yapılması ve yeniden Köy Enstitülerinin kurulmasını amaçlamaktadır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yazık
Yazık - 3 yıl Önce

Tarımı geliştirmekte projeleri öngörüleri bu kadar mıymış? Köy enstitüleri o zamanlar için bir gereklilikti belki. Hiç bir şey bilmeyen köylülere tarla sürmeyi toprağa tohum ekmeyi öğretmek için. Şimdi bütün işler teknik hale geldi. Herkes alanında uzmanlaştı. Yani siz köy enstitüsünde birine biraz doktorluk biraz veterinerlik biraz ziraat mühendisliği, biraz iktisat biraz hukuk biraz tamircilik biraz çalgıcılık ve birazcıkda öğretmenlik öğretip köye göndereceksiniz. Ve köylülere bunların hepsini uygulamasını isteyeceksiniz. Hepsinden yarım yamalak. Bence bu arkadaş bugünkü Türkiyenin köylerini görmemiş.

Gülelim mi Ağlayalım mı?
Gülelim mi Ağlayalım mı? - 3 yıl Önce

Sayın Milletvekili her halde Genel Başkanından esinlenmiş "Köylü Milletin efendisidir diyen Atatürk Köy Enstitülerini kurarak cehalete karşı savaş açmıştır." demiş. Atatürk 10 Kasım 1938 de rahmetli oldu. Köy Enstitüleri 1940 yılında 17 Nisan 1940 tarihli ve 1803 sayılı Kanunla Kuruldu. Engin Ardıç aklına geldikçe değiniyor bu konuya.

banner151

banner251