Genç çiftçiye şartnameye uymayan hayvanlar dağıtılıyor!

Genç çiftçi projesi kapsamında çiftçiye şartnameye uymayan hayvanlar dağıtılıyor iddiaları ayyuka çıktı. Bir çok bölgeden bu yönde şikayetler gelirken, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nde genç çiftçi projesini yöneten koordinatörlerin firmaların temsilcisi gibi davranarak şartnameye uymayan hayvanları çiftçiye bir şekilde kabullendirdikleri ifade ediliyor.

Genç çiftçiye şartnameye uymayan hayvanlar dağıtılıyor!
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, kırsalı canlandırmak için 2016 yılında uygulanmaya başlanan genç çiftçi projesinde şaibe iddiaları bitmek bilmiyor. 30 bin lira hibe karşılığında çiftçilere dağıtılan hayvanlar, ihalesiz bir şekilde doğrudan alım yöntemiyle yüksek fiyattan belli firmalardan tedarik edilirken, şimdi de şartnameye uymayan hayvanların çiftçilere dağıtıldığı iddiaları ayyuka çıktı.

TİGEM TARAFINDAN TEDARİK EDİLİYOR TARIM REFORMU TARAFINDAN DAĞITILIYOR!

Genç çiftçi projesi kapsamında 30 bin lira hibe karşılığında çiftçilere dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar TİGEM tarafından tedarik ediliyor. TİGEM tarafından tedarik edilen hayvanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından illerde çiftçilere dağıtılıyor. 2016 yılında başlanan ve üç yıllığına uygulanan proje bu yıl sona erecek.

160 BİN HAYVAN İHALESİZ VE BELLİ FİRMALARDAN ALINDI!

TİGEM'in görevden alınan eski genel müdürü İsmail Şanlı döneminde genç çiftçi projesi kapsamında çiftçilere dağıtılacak hayvanların tedarikinde büyük şaibe iddiaları gündeme gelmişti. TİGEM, tedarik edilecek 160 bin hayvan için önce ihale yapmış ancak daha sonra bu ihale iptal edilerek hayvanlar doğrudan alım yöntemiyle belli firmalardan daha yüksek fiyattan alınmıştı.

ÇİFTİYE AYRILAN 34 MİLYON LİRA KİMİN CEBİNE GİTTİ?

TİGEM'in eski genel müdürü İsmail Şanlı, ihalenin iptal edilerek hayvanların daha yüksek fiyattan neden belli firmalardan alındığı hakkında kamuoyunu ikna edici bir cevap verememişti. İhalede küçükbaş hayvanlar için 722 lira, büyükbaş hayvanlar için 4 bin 450 lira fiyat verilirken, TİGEM doğrudan alım yöntemiyle küçükbaş hayvanları 800 lira, büyükbaş hayvanları da 5 bin liradan almaya karar vermişti. İhalesiz bu alımın TİGEM'e ekstra maliyeti 34 milyon lira olurken, peşkeş iddialarını da gündeme getirmişti.

İNCELEME 3 AYDIR SÜRÜYOR!

Şaibe iddiaları üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı, TİGEM'e Ağustos ayında müfettiş gönderdi. Ancak üç ay geçmesine rağmen TİGEM'e gönderilen müfettişlerin şaibe iddialarına yönelik incelemelerini hala sonuçlandırmaması dikkat çekiyor.

FİRMALARIN TEMSİLCİSİ GİBİ DAVRANILIYOR İDDİASI!

160 bin hayvanın ihalesiz bir şekilde alınmasına yönelik şaibe iddiaları ortada dururken, şimdi de çiftçilere şartnameye uymayan hayvanların dağıtıldığı iddiaları ayyuka çıktı. İllerde hayvanların dağıtımı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından takip ediliyor. Genel Müdürlükte bu işin koordinatörlüğünü yapan Ali Bolat'ın firmaların adamı gibi davranarak, şartnameye uymayan hayvanları bir şekilde çiftçilere kabul ettirdiği iddia ediliyor.

'BEĞENMİYORSANIZ YEDEKTEKİLERE VERİRİZ'

Şartnameye uymayan hayvanları değiştirmek isteyen çiftçilerin hayvanları değiştirilmek yerine, 'hayvanları beğenmiyorsanız yedekte bekleyenlere veririz. Yatırdığınız 3 bin lirayı da geri alamazsınız' denilerek çiftçilerin bir şekilde ikna edildiği belirtiliyor. Bakanlıkta veya il müdürlüklerinde çevresi olanlar hayvanlarını değiştirebilirken, böyle bir çevresi bulunmayanlar ise mecburen vasıfsız hayvanları kabullenmek zorunda kaldıkları kaydediliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=EobO-YZ5Ztw

KASTAMONU'DA YAŞANANLAR GÖZLERİ GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNE ÇEVİRDİ

Geçtiğimiz hafta Kastamonu'da gündeme gelen iddialar üzerine Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nde genç çiftçi projesinin koordinatörlüğünü yapan Ali Bolat görevinden alındı. Ancak yerine yine aynı ekipten bir ismin getirilmesi dikkat çekti.

Kastamonu'nun Daday ilçesinde çiftçilere dağıtılan hayvanlar şartnameye uymadığı için geri iade etmek istediler. Çiftçilerin hayvanlarla ilgili çektiği video sosyal medyada büyük tepki çekerken, Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman'ın öncesinde 'hayvanları beğenmiyorsanız almayın' şeklinde karşı çıktığı ancak çiftçilerin hayvanlarını gördükten sonra bu kararını değiştirerek hayvanların değiştirildiği belirtiliyor. Kastamonu'da gündeme gelen bu sıkıntının birçok ilde yaşandığı ancak kamuoyunun bunlardan haberdar olmadığı kaydediliyor.

HAYVAN TOPLAMA YERLERİ SIKI TAKİP EDİLMELİ

Genç çiftçi projesi kapsamında çiftçilere şartnameye uygun hayvanların verilebilmesi için özellikle Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nde firmaların temsilcisi gibi davrandığı iddia edilen kişilerin bu görevden alınarak, firmaların illerde hayvanları topladıkları yerlerin sıkı bir şekilde takip edilmesi isteniyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yerli kara sığır
Yerli kara sığır - 3 yıl Önce

Yerli kara sığırlar uyuz olmuş hayvanlar dağıtılıyor 80 milyonun parası bu şekilde heba ediliyor sosyal medyadaki videolarda görülüyor her şey memurlar emir kuluyuz diyor hak yiyenin burnundan gelsin

- 3 yıl Önce

Gülermisin? ağlarmısın? kimse ne iş yaptığını bilmiyor.Milletin vergisi işte böyle çar çur ediliyor.

Yolsuzluk-Hırsızlık
Yolsuzluk-Hırsızlık - 3 yıl Önce

Muhtemel ki ortada bir yolsuzluk durumu var; devletin bu işin üzerine gitmesi gerek, ki arada kimler cebini doldurmuş tespit edilip, cezalandırsın. Bugün bu olmazsa da kanun dışına çıkan kim varsa bilsin ki devlet yapılanı not eder, günü geldi mi de cezasını keser, yaptığım yanıma kar kalır diye düşünmesin kimse....

BAKANLIK YERLEŞKESİNİN MARİFETİ
BAKANLIK YERLEŞKESİNİN MARİFETİ - 3 yıl Önce

Ben saksımıyım demişti ya bir sanatçımız... Ey bakanlığımın çok bilen ağır abileri/merkez yöneticileri, senin İlçe müdürlerin hak sahiplerini de yanına alıp, ya da bir komisyon kurup gidip hayvanları seçemez miydi???

Eğer örtbas edilirse var ya
Eğer örtbas edilirse var ya - 3 yıl Önce

Hem şaibeli hayvan alımı yap hemde genç çiftçiyi keriz yerine koy öyle mi ? Yöneticiler uyuyor mu? huuuu

TARIM VE ORMAN BAKANIMIZIN
TARIM VE ORMAN BAKANIMIZIN - 3 yıl Önce

Sadettin İnan beyden doğru haberleri için Allah razı olsun.
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ den Genç çiftçi projesi kapsamında memnuniyet araştırmasını acilen yaptırmasını bekliyoruz.
GENEL MÜDÜR, İL MÜDÜRÜ, … MÜHENDİS vb. olanlardan bazılarının iş tecrübelerinde İl veya İlçe Tarım Müdürlüğünde Teknisyen olarak görev yaptığı hem maaş alarak hemde aynı gün Üniversitelerin Ziraat Fakültesinde okuyarak bitirdikleri; Aynı gün hem daireye görev yapmış gibi imza atmak, hemde Fakültede derse girmiş gibi imza atmak, yani bunun birisi yanlış, yanlışı bulmakta Teftişe düşer. TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ dan bu konuda Allah korkan müfettişlere araştırma ve inceleme yaptırmasını bekliyoruz.

- 3 yıl Önce

10 numara 5 yıldız damızlık verecez de sonra git karstan yerli düveleri topla gel çiftçiye ver :D O Paralar nere gitti acaba kim rant sağladı bu işten. Bu yeni değil ki ? Daha ilk verilen hayvanlar dahi böyleydi. Bunun ne hesabı soruldu nede tvlerde gösterildi. Proje hala devam ediyor yüzsüz yüzsüz