" />

Genç çiftçilere 30 bin liralık hibe başvurusu başlıyor

Genç çiftçilerin uzun bir süredir beklediği 30 bin liralık hibe başvuruları başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği" Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Genç çiftçilere 30 bin liralık hibe başvurusu başlıyor
banner200
banner217

Genç çiftçiyi destekleme projesi kapsamında yapılacak hibe ödemesi için başvurular başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilmesi kararlaştırılan ve 18 ila 41 yaş arası çiftçilerin faydalanabileceği destek, Türkiye genelinde 20 bin nüfus altı yerleşim birimleri için ödenecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği" Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte detaylar...

GENÇ ÇİFTÇİLERİN BAŞVURU YAPACAĞI PROJELER

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı, İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği ve kültür mantarı üretiminde başvuru yapılabilecek.

BAŞVURU YAPACAK GENÇ ÇİFTÇİLERDE ARANACAK ŞARTLAR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak. Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan olmamak. Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak. Başvuru tarihi itibarıyla Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak. Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak. Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. Geçen yıl Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2016/16) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Ön başvurular, bu adrese yapılacak. BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

Kesin başvurular, genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak.

BAŞVURUDA İSTENECEK BELGELER

Nüfus cüzdanı fotokopisi, ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan alınan belge, başvuru dilekçesi, proje tanıtım formu, taahhütname, diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi istenecek.

HİBE SÖZLEŞMESİ AŞAMASINDA İSTENECEK BELGELER

Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge ve yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.

DESTEK BURALARDA UYGULANACAK

Nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimlerinde yaşayanyar başvurabilecek.

HİBE DESTEĞİNİN MİKTARI

Başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla otuz bin TL'ye kadar hibe ödemesi yapılacak. Proje KDV hariç hazırlanacak ve hibe ödemesi buna göre verilecek.

BAŞVURULARIN BAŞLAMA SÜRESİ

Başvurular, bu Tebliğin yayımlandığı tarihten itibaren beş iş günü geçtikten sonra başlayacak. Başvurular 20 gün içinde yapılacak. Başvurular, il ve ilçe müdürlüklerinde kurulan genç çiftçi proje yürütme birimi tarafından tutanak karşılığı kabul edilecek. Genç çiftçi proje yürütme birimleri tarafından düzenlenen başvuru dosyalarına ait icmal başvuru bitiş tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde genç çiftçi proje değerlendirme komisyonuna tutanak ile teslim edilecek.

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından teslim alınan projeler on iş günü içerisinde değerlendirilip onaylanacak. Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından hazırlanan nihai listeler belirlenen yerlerde ve şekilde ilan edilecek.

HİBE SÖZLEŞMESİNİ UYGULAMA ZAMANI

Hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan genç çiftçiler ile beş iş günü içerisinde sözleşmeler imzalanacak. Hibe sözleşmesi imzalamayan genç çiftçinin yerine, belirlenmiş olan yedek listesinden üst sırada yer alan genç çiftçi ile sözleşme imzalanacak.

HİBE DESTEĞİ ÖDEMELERİNE İLİŞKİN ESASLAR

Genç çiftçi, hibe ödeme taleplerini, yatırıma ait fiili gerçekleşmelerden sonra veya hibe sözleşmesi bitim tarihinden itibaren, beş iş günü içerisinde yatırım yerinin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüğüne yapar. Genç çiftçi proje yürütme birimi, ödeme talebi ile ilgili belgeleri başvuru sahiplerinden alır, ödemeye ilişkin gerçekleşmeleri belgeleri aldığı günden itibaren beş iş günü içerisinde yerinde tespit eder, belgelendirir ve tutanağa bağlar. İlçe genç çiftçi proje yürütme birimi, hibeye esas ödeme icmallerini beş iş günü içerisinde il müdürlüğüne gönderir. İl müdürlüğü, hibe ödemesine esas ödeme icmallerini periyodik olarak Genel Müdürlüğe gönderir. Genel müdürlük, icmalleri banka ödeme formatına dönüştürüp hibe ödenmesini sağlar.

TARIMDAN HABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
destek
destek - 4 yıl Önce

Suanda istanbulda yasiyorum kendi imkanlarimizla 60 donum arazi icine ahirimizi yaptik etrafini telorgu ile cevirdik hayvancilik yapmak istiyorum mera genis fakat sermaye sifir destekden yararlana bilirmiyiz yardimci olurmusunuz

- 4 yıl Önce

Eşi sigortali olana hibe destegi verilmiyor bence bu cok mantiksiz cunku boyle birini bulmak nerdeyse imkansiz Askeri ücretli vesigortali ama gecinemiyo diye başvuruyor zaten

Sacma
Sacma - 3 yıl Önce

Bu destekten yararlanabılecek ınsan sayısı su sartlarla cok azdır

banner151

banner251