Genç çiftçi hibe desteklerinin şartları belli oldu

Genç çifti projesi kapsamında 2018'de verilecek hibe desteklerinin şartları belli oldu. Hibe desteklerinden 16 bin 750 genç çiftçinin yararlanacağı açıklanırken, başvurular 2-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Hibe projesinin kapsamı bu yıl genişletilirken, çok yıllık yem bitkisi üretimi ile arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği de projeler içerisinde yer alacak.

Genç çiftçi hibe desteklerinin şartları belli oldu
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Resmi Gazete'nin bugünkü nüshasında yayımlanan 'Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ' ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Fakıbaba, şunları kaydetti: “Bakanlar Kurulu Kararı gereği 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde genç çiftçi projelerine 30'ar bin TL hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına bu yıl da devam ediyoruz.

2 YILDA 31 GENÇ ÇİFTÇİYE DESTEK VERİLDİ

2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 31 bin genç çiftçimize çeşitli projeleri karşılığı olarak 933 milyon TL'lik hibe kullandırdık. Bu hibenin 723 milyon TL'si büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projeleri, 110 milyon TL'si arıcılık ve kanatlı projeleri ve 100 milyon TL'si bitkisel üretim projeleri için kullandırıldı.

Hayvancılık projeleri kapsamında; 17.698 genç çiftçiye toplam 104.099 büyükbaş hayvan ve 6.404 genç çiftçiye ise 240.551 adet koyun/keçi teslim edildi.

16 BİN 750 GENÇ ÇİFTÇİYE HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

2018 yılı programı kapsamında yaklaşık 16.750 genç çiftçimize hibe desteği vereceğiz. Bu sene de hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM'in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz.

Bütçenin kalan diğer kısmını ise ana hatlarıyla arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında vereceğiz.

HİBE PROJESİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak “çok yıllık yem bitkisi üretimi" ile “arı sütü ve ana arı yetiştiriciliği" de projeler içerisinde yer alacak.

BAŞVURULARDA GENÇ ÇİFTÇİLERDEN HİÇBİR ŞEKİLDE PARA ALINMAYACAK

Projelerle ilgili başvurular 2-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Prosedür olarak başvurularda izlenmesi gereken yol ve uygulamalar geçen yıl ile aynı olacak. Ön başvurular, web tabanlı “https://gencciftci.tarim.gov.tr" uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurular ise yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine şahsen yapılacak. Başvurular, illerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan komisyonlar vasıtasıyla değerlendirilecek. Başvurularda genç çiftçilerimizden hiçbir şekilde para almayacağız.

Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, GTHB il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.

Hibe desteğinden faydalanacak çiftçilerde, ilgili Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış, ücretli çalışan, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi, daha önceden Bakanlığın diğer hibe programından faydalanmamış olma şartı aranacak.

Projeler, uygulamanın her aşamasında Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edilecek."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Allaha havale ettim
Allaha havale ettim - 3 yıl Önce

Köyde ailem var onları geçindirmek için gurbete ÇALIŞMAYA çıktım sigorta pirimim MECBUREN yarıyı ben bu yüzden bu hicveden yararlanamıyorum ulan adalet bunun neresinde köyde İLLAKİ BAŞKASINA muhtaçlı yaşayalım bakan bey

banner151

banner251