Ekonomi paketinde çiftçi ile ilgili iki önemli başlık

Başbakan Binali Yıldırım tarafından dün açıklanan ekonomi paketinde çiftçiyi yakından ilgilendiren iki önemli başlık dikkat çekiyor.

Ekonomi paketinde çiftçi ile ilgili iki önemli başlık
banner200

Ekonomi paketiyle ilgili kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunulurken, tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, prim borçları nedeniyle sigortalık süreleri durdurulmuş olanlar, durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarının, sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilerek hesaplanmasını talep edebilecekler.

Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde, durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmemesi halinde ihya işlemi geçerli sayılmayacak ve bu fıkra kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin başkaca prim borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek.

HAZİNE ARAZİLERİNİN KİRALANMASINDA 3 YIL ŞARTI

Diğer yandan hazineye ait tarım arazileri kiralanabilecek. İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerini en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullandığı 31 Aralık 2017'den önce bakanlıkça tespit edilen ve başvuru tarihi itibarıyla kullanımları sürenlerden, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bu arazileri doğrudan kiralamak için başvuruda bulunanlara, ecrimisil borçları bulunmaması şartıyla, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek.

Kira süresi içerisinde kira ödemelerini düzenli şekilde yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi tekrar uzatılabilecek veya bu araziler kiracılara doğrudan satılabilecek.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçiye destek
Çiftçiye destek - 3 yıl Önce

Ötv vergisini çiftçinin aldığı ürünlerden (mazot,motorlu araçlar vb) kaldırın hiç bir sorun kalmaz

Dalavere
Dalavere - 3 yıl Önce

Seçime kadar sallayın bakalım.Bu vaatlerin kaynağı nerden gelecek,kandırın gariban vatandaşı vay halimize vay.

Toplulastirma
Toplulastirma - 3 yıl Önce

Toplulastirmada olankoylerdeki hazine arazileride kiralanacakmi

banner151

banner251