" />

Çivril’de İvesi koç dağıtıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünce yürütülen "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesine" kapsamında koyun yetiştiricilerine koç dağıtımı 2018 yılı için Çivril ilçemizde yapıldı. Bu proje 2011 yılında başlamış ve her yıl ilçelerin talepleri doğrultusunda koç dağıtımı yapılıyor.

Çivril’de İvesi koç dağıtıldı!
banner200

Programa Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Çivril Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü personeli ve koyun yetiştiricileri katıldı.

2011 yılından 2018 yılına kadar çeşitli ilçelerimizde "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında 208 yetiştiriciye toplam 541 koç dağıtımı yapıldı.

Yapılan değerlendirme neticesinde Çivril İlçesi Gümüşsuyu ve Çandır mahallelerindeki koyun yetiştiricilerine İvesi koçu dağıtılması uygun görülmüştür. Gümüşsuyu mahallemizden 4 ve Çandır mahallemizden 3 yetiştiricimiz olmak üzere toplamda 7 yetiştiricimize "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında 17 baş İvesi ırkı koç dağıtımı yapıldı.

İvesi Irkının Genel Özellikleri :

Kombine, süt verim özelliği taşır ve Vücut sağlam ve orta yapılıdır. Süt tipine uygun, ince fakat sağlam kemik yapısına sahiptir. Vücut beyaz-krem renklidir. Baş, kirli sarı- kahverengi, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı renkte olabilir. Çoğunlukla alında beyaz leke vardır. Kulak ve burunda lekeler ile ayaklarda pigmen tasyon bulunur. Yağlı kuyrukludur. Büyük, yağlı esas kuyruk kitlesinin üzerinde yağsız bir parça bulunur. Kuyruğun yağlı bölümünde alttan başlayıp ortaya kadar uzayan çıplak bir oyuk bulunur. Erkeklerde boynuzlar geriye, aşağıya doğru ve helezoni yapıdadır. Boynuzsuz ve hilal şeklinde boynuzlulara da rastlanır. Dişilerde % 10 oranında zayıf boynuz ve koç boynuzluluk görülür.

İlimizde küçükbaş hayvan varlığımız son on yılda % 83'lük artışla 350.408 baştan 616.815 başa ulaşmıştır. Küçükbaş hayvanlarımızın 424.007 başı koyun, 192.808 başı keçidir. Dolayısıyla bu artış ilimizi et ve süt üretiminde rekabet edebilir konuma getirmiştir. İlimizde 7.766 adet küçükbaş işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerimizin büyük çoğunluğu orta büyüklükte işletmelerdir.

Amacımız İvesi ırkı koç kullanarak ilimizde yetiştirilen koyunların et, süt ve döl verimlerini yüksek sürüler haline getirmek, kan tazelemek,uygulanacak ıslah çalışmalarıyla İvesi ırkı koyun sayısını artırmak ve son dönemde talep edilen İvesi ırkının çoğalmasını sağlamaktır. Her ne kadar küçükbaş hayvan varlığımız 617 bine ulaşmış olsa da bizim hedefimiz 1 milyon baş koyun keçi varlığımızın olmasıdır.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251