Çiftçi pancar yerine mısır eksin!

Nişasta bazlı şeker üreticileri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye manidar bir teklifte bulundular. Özelleştirmenin ardından şeker fabrikalarının kapanması durumunda şeker pancarı eken çiftçilerin kesinlikle mağdur olmayacağını iddia eden nişasta bazlı şeker üreticileri, buna gerekçe olarak da çiftçinin pancar yerine mısır ekeceklerini gösterdiler.

Çiftçi pancar yerine mısır eksin!
banner200

ABD'nin gıda devi Cargill başta olmak üzere üyesi bulunan 5 tane NBŞ firmasının çıkarlarını korumak için lobi faaliyeti yapan NÜD'ün 33'üncü dereceden Mason Başkanı Rint Akyüz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye manidar bir teklifte bulundu. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra pancar çiftçisinin mağdur olmayacağını ileri süren Akyüz, 'Çiftçi pancar yerine mısır eksin' önerisinde bulundu.

NBŞ'CİLER BAKAN'I ZİYARET ETTİ

Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Rint Akyüz ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu heyeti, geçtiğimiz haftalarda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'yü ziyaret etti. Ziyarette özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikaları ile ilgili olarak manidar bir teklifin gündeme geldiği ortaya çıktı.

25 FABRİKANIN 18'İ KAPANACAK!

Bilindiği üzere kamunun elinde bulunan 25 şeker fabrikası özelleştirme kapsamında bulunuyor. Şeker fabrikaları ise üretimi esas almayan bir modelle özelleştirilmek isteniyor. Bu özelleştirme modelinin uygulanması durumunda 25 şeker fabrikasının 18'inin kapanmasına kesin gözle bakılıyor. İşte bu endişeden olsa gerek Bakan Özlü, nişasta bazlı şeker üreticilerinin ziyareti sırasında, “Özelleştirmeler ile çiftçi mağdur olur mu?" sorusunu yöneltti. Bu soruya NÜD Başkanı Rint Akyüz, manidar bir cevapla karşılık verdi.

NİYETLERİNİ İTİRAF ETTİLER!

Akyüz'ün, Bakan Özlü'ye verdiği manidar cevap, itiraf niteliği taşıyor. Bu cevapla, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile asıl neyin amaçlandığı net bir şekilde ortaya kondu. ABD'nin gıda devi Cargill başta olmak üzere, üyesi bulunan 5 tane NBŞ firmasının çıkarlarını korumak için lobi faaliyeti yapan NÜD'ün 33'üncü dereceden Mason Başkanı Rint Akyüz, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin çiftçiyi mağdur etmeyeceğini ileri sürerek, şunları kaydetti: “Pancar bir münavebe ürünü. Topraktaki azotu azalttığı için dört yılda bir pancar ekimi yapılabiliyor. Üstelik ülkemizde pancar ekimi yapılan alanların yüzde 95'i, nişasta bazlı şeker üretiminde kullanılan mısırın yetiştirilmesine de uygun. Dolayısıyla çiftçinin bir mağduriyeti söz konusu olmaz"

MİLLİ GAZETE HAKLI ÇIKTI

İtiraf niteliği taşıyan bu cevap, Milli Gazete'nin şeker fabrikalarına yönelik üretimi esas almayan özelleştirme modeline karşı yaptığı yayınlarda ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile üretim değil, Türkiye'nin NBŞ'cilerin pazarı haline getirilmesi hedefleniyor. NÜD heyetinin Bakan Özlü'ye yaptığı ziyarette gündeme gelen 'Çiftçi, pancar yerine mısır eksin' teklifi de bunu belgelemiş oldu.

Kaynak: Milli Gazete

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 14:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Pancarıma ilişme
Pancarıma ilişme - 5 yıl Önce

Ey Ekmesini dikmesini bilmeyen tatlandırıcı işadamları,hayatını o pancardan kazanan çoçuklarını okutan,yetiştiren,çalışan aileler ve üretici için pancarın hayati önemi olduğunu unutmayın.geçim sıkıntısı çekmediğiniz söyleminizden anlaşılıyor.ülke hepimizin kapatmadan mağdur etmeden kazanın çiftçinin sizin Kazancı'nızda gözü yok ama maşallah siz acıkmışsınız ne yerseniz doymayacaksınız anlaşılan

nbş yani yavaş ölüm
nbş yani yavaş ölüm - 5 yıl Önce

terörle öldüremediklerinizi kemiklerini eriterek öldürmek sizlerde buna çanak tutun bunun vabalibu dünyada yok ama allahın adaleti işte o er geç tecelli olacak. yapmak yerine sizler satın kapatın zaten satacak başka neyiniz kaldı...

kuru fasulyeci
kuru fasulyeci - 5 yıl Önce

ne ekecegimizi şaşırdık kuru fasulye ekdim geçensene 1.90 tl den sattım bu yıl memlekette kuru fasulye eken çifçi yok yine 3.00 tl esnaf kodomanlar çifçinin elinden bu yıl 3.00 tl den mal almaya kalkıyor gerçek fiyat 5 tl olması gerek buyıl geçen sene kuru fasulye çok diye 1.90 tl veriyorlardı bu sene kuru fasulye yok versene 5.00 tl yi

banner151

banner251