​Bu da çiftçinin mazot hesabı!

Siyasilerin mazot hesabı seçim meydanlarına damgasını vururken bir hesapta çiftçiden geldi. Ispartalı çiftçinin yaptığı mazot hesabı, üreticinin girdi maliyetleri konusunda içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi.

​Bu da çiftçinin mazot hesabı!
banner200
banner217

Ispartalı çiftçinin mazot hesabı gayet açık ve net:

“1 dekar tarım arazisine beş sefer gireriz. Ortalama 6,7 litre mazot kullanırız. Yani 1 dekarın mazot maliyeti 30 TL. 50 TL'de gübre maliyetimiz olur. Mazot ve gübre toplam maliyetimiz 80 TL. Devletin bize verdiği mazot ve gübre desteği ise dekar başına 10 lira. Mazot ve gübreyi peşin alıyoruz. Devlet ise 10 lirayı bir sene sonra veriyor. Hesap ortada"

Desteklerin yetersiz olduğunun altını çizen Ispartalı çiftçi, “Çiftçi kredi borçlarını ödeyemez hale geldi. Kredi almakta kolaylık var ama çiftçi borçlarını ödeyemiyor. Desteklemeler bir de Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan arazilere veriliyor. Birçok arazinin kaydı yok. Bunlar destekleme dahi alamıyor" şeklinde dert yandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

1500 Yani Bir biç Tled en Tohum Alıyoruz 75kuruştan Buday Satıyoruz. Böyle Ürgetim politikası Olurmu Yorumunu Yetkililere Bırakıyorum.

banner151

banner251