Besiciyi çıldırtan hesap: Bu hesaba göre hayvancılar malı götürüyor!

Alotarim.com'da Çapar Kanat'ın canlı hayvan ve 1 kg et maliyet hesabı, üreticinin tepkisini çekerken, işi bilmeyenlere de 'hayvancılar malı götürüyor' dedirtti.

banner180
Besiciyi çıldırtan hesap: Bu hesaba göre hayvancılar malı götürüyor!
banner200
banner195

Çapar Kanat, Alotarim.com'da yayınlanan makalesinde canlı hayvanın üretim maliyeti üzerinden 1 kg etin hesabını çıkardı. Ancak öyle bir hesap yaptı ki deyim yerinde ise ortalık karışırken, kendisinin de sektörden ne kadar uzak olduğunu gösterdi. Maliyetlerin yüksekliği ve ithalattan dolayı zor günler geçiren üreticiyi çok kazanmakla itham eden Kanat'ın, kendi hesabında bile işlem hatası yapması dikkat çekti.

HAYVANLAR SANKİ UZAYDAN GELİYOR!

Hayvanlar sanki uzaydan gelmiş gibi hayvan maliyetini yok sayan Kanat, randıman oranını da yüzde 65 gibi yüksek bir orandan hesapladı. Bu hesaba işlem hatası da eklenince ortaya besicilerin müthiş kar ettiği bir tablo çıktı.

YOK BÖYLE BİR HESAP!

Kanat'ın hesabına göre, besiciler canlı hayvan başına net 3 bin 768 lira kazanıyor! Yine bu hesaba göre besiciler karkas eti 10.65 liraya mal ediyor. 10.65 TL'ye mal edilen karkas et 25 liradan satılıyor. Yani bu hesaba göre besiciler, yüzde 150 kar ediyor.

İşte Kanat'ın hayvan maliyeti olmadan yaptığı et hesabı:

3000TLx8ay = 24.000 TL İşçilik, işçiliği 100 besi hayvanına böldüğümüzde hayvan başına 240 TL 8 ay için işçilik maliyeti ortaya çıkıyor.

1TLx5kgx240 gün= 1200 TL kesif (fabrika yem gideri

0.3 TLx5 kgx240 gün = 360 TL saman gideri

0.3TLxkgx240 gün = 360 TL sılaj gideri

240 TL işçilik gideri

Elektrik, su ve vs giderler =100

TOPLAM: 8 ay sonunda 1 hayvan başına toplam gider-maliyet: 2160 TL

HATALI HESABA İŞLEM HATASI DA EKLENİNCE ÜRETİCİNİN KARI KATLANDI!

Ancak Kanat'ın verdiği rakamlar toplandığında gider maliyeti 2260 lira olması gerekiyor. İşlem hatasından dolayı üreticinin gider maliyeti 100 lira eksik hesaplanırken bu da hesaplama da üreticinin karını yüksek gösteren bir unsur olarak kullanıldı.

1 KG CANLI HAYVANIN BESİCİLERE MALİYETİ?

2160 TL:312kg= 6.92 TL/KG – 1 Kg canlı hayvanın besicilere maliyetidir.

1kg canlı ağırlık piyasa- fiyatı 18-20 TL dir.

Ortalama 19 TL'yi esas alalım. 312kgx19 TL= 5928 TL 'den besici satıyor.

BESİCİ BİR CANLI HAYVAN BAŞINA NE KADAR KAZANIYOR?

5928-2160 = 3768 TL canlı hayvan başına besicinin net kazancıdır.

100 canlı hayvanda 376.800.TL net kazanıyor besiciler.

Korkunç bir kazanç değil mi bu?

KARKAS ET FİYATLARI

2160 TL maliyet üzerinden gidersek 2160TL / 312kg = 6.92TL/kg besicilere maliyeti idi.

312 kg canlı ağırlıktan %65 randıman elde edildiği kabulünden 202.8 kg karkas et elde edilir.

2160 TL/202.8 Kg karkas=10.65 TL/Kg, İşte karkas etin maliyeti budur.

Ankara Ticaret Borsası Kasım ilk hafta verileri karkas et fiyatlarının ortalama 25 TL olduğunu gösteriyor. 25x202.8 kg=5070 TL,

Besiciler hiç kazanç sağlamasın mı diyeceksiniz. % 20 kazanç sağlasın desek 13 TL ye satmalı,

10,65 TL ye mal ettiğini 25 TL den satma düzeni var.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Davulun sesi
Davulun sesi - 2 yıl Önce

Hayvanlar beleş mi

Maliyet
Maliyet - 2 yıl Önce

Efendiler bu hesabı ayık kafayla mı yapmışlar yarın bi daha yapsınlar yada işi uzmanlara bıraksınlar

- 2 yıl Önce

Çapar KANAT bey in tavuk sektörü ile uğraşması daha mantıklı.

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Bu nasıl bi hesap lama tekniği bu nasıl bir yalan doğdum dan beri hayvancıkık yapıyom o para kazancı nerdeyse oraya geliyim orda yapıyım bu işi biz bilmiyoz demekki bu işi yazıklar olsun işin içine girmeden kimse bilemez

banner151