Aile çiftçiliğine devlet desteği

Türkiye Avrupa'nın yıllardır uyguladığı 'Aile çiftçiliği' modelini uygulamaya geçiriyor. Tarımdaki kümelenmeyi arttıracak ve köyden kente göçü engelleyecek model ile daha fazla verim ve işgücü elde edilecek.

Aile çiftçiliğine devlet desteği
banner282

Avrupa'da tarımın temelini oluşturan “Aile çiftçiliği” modeli Türkiye'de de uygulama kapsamına alınıyor. Devlet desteği sağlanacak olan aile çiftçiliği için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da yol haritası çizdi. Bakanlığın, 2 milyonu aşkın aile çiftçisinin güçlendirilmesi amacıyla hazırladığı çalışma raporunun detaylarına Yeni Şafak ulaştı. Rapora göre, aile çiftçilerinin ürünlerini satabilecekleri ortamlar oluşturulacak, sağlık hizmetleri almaları sağlanacak ve KOSGEB kredilerinden yararlanmaları için teknik danışmanlık verilecek.

Türkiye'de sayısı 2 milyon 214 bin 500'ü bulan aile çiftçisi, devletten gelişmiş ülkeler düzeyinde destek almıyor. Ancak dünyada değeri gittikçe artan aile çiftçileri, Türkiye'de de önem kazanacak.

DEVLET ARTIK DESTEKLEYECEK

Aile çiftçilerine artık devlet destek verecek ve üretimdeki paylarının arttırılması sağlanacak. Türkiye'de aile çiftçiliğinin güçlendirilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Aile Çiftçiliği Çalışma Raporu hazırlandı.

Aile çiftçiliğini geliştirmek için yol haritası belirlenen rapora göre, Türkiye'de aile çiftçiliğinin tanımı yapılarak kayıt altına alınacak. Üretimi daha sağlıklı ortamlarda yapmaları ve daha yaşanabilir kırsal hayata sahip olmaları amaçlanan aile çiftçilerinin her türlü ihtiyacı da karşılanacak. Belediyelerle birlikte aile çiftçilerinin ürünlerini satabilecekleri ortamlar oluşturularak Sağlık Bakanlığı'ndan sağlık hizmetleri almaları sağlanacak.

TEZGAHI UCUZLATIR

Konuya ilişkin açıklama yapan Ankara Üniversitesi AKÇAM Müdürü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, çalışmanın tarımda kaliteyi arttıracağını söyledi. Gülçubuk uygulama sonrası kooperatifleşmesi gerektiğini vurguladı. Gülçubuk üreticilerin kooperatifleşmesiyle tezgahta ucuzluk olacağını kaydetti.

Aile çiftçilerine yapılacak destekler

Aile çiftçilerine eğitim, finans, IT teknoloji, ürün değerlendirme, ürün satışında kolaylık, ev-işletme-yaşadığı yerlerde yenileme, modernleştirme gibi destelemeler yapılacak.

Destekler, tarladan-tüketiciye yaklaşımla kategorize edilerek, etkin destek mekanizmalarının ve izlenebilirliğin ortaya konulması sağlanacak.

Çocuklarını tarımsal mesleklere yönlendirmek isteyen aile çiftçilerinin desteklenmesine yönelik faaliyetler yürütülecek.

Kendi ürününü işleyecek pazara yönelik aile çiftçilerinin KOSGEB kredilerinden yararlanmasının sağlanması konusunda teknik danışmanlık verilecek.

Biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunan aile çiftçilerine yönelik özel girdi ve sulama desteğinde bulunulmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Kırsal turizm işletmeciliği ile aile çiftçiliğini bir arada yürüten ailelere yönelik işletme kredisi desteğinde bulunulması için teknik danışmanlık desteği sağlanacak.

Detayları Yeni Şafak açıklıyor

Proje için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da yol haritası çizildi. Proje ile aile çiftçileri için ürünlerini satabilecekleri özel yerler oluşturulacak, sağlık hizmetleri almaları sağlanacak ve KOSGEB kredilerinden yararlanmaları için teknik danışmanlık verilecek.

FATİH ÖZKANOĞLU / YENİ ŞAFAK

YORUM EKLE
banner151