CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada buğday, şekerpancarı, çay ve patates üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in uyguladığı düşük taban fiyat politikasının çiftçileri endişelendirdiğini vurgulayan Gürer, yaş çay alım fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını bildirdi. Buğday ve pancar ekimi yapan çiftçinin taban fiyat endişesi yaşadığına dikkat çeken Gürer, şunları kaydetti:

-Buğdayda taban fiyat en az 15 lira olarak açıklanmalı ve çiftçilerin elindeki ürün alınmalıdır. Ancak şu ana kadar taban fiyat açıklanmamıştır. Geçen yıl verilen desteklemeler bazı bölgelerde çiftçilerin hesabına yatırılmamıştır. Bu desteklerin bir an önce çiftçilerin hesabına yatırılması gerekiyor.

Çiftçide tüccar endişesi! Tüccar piyasaya daha ucuz girecek Çiftçide tüccar endişesi! Tüccar piyasaya daha ucuz girecek

-Pancar çiftçisi de buğday çiftçisi gibi kaygı içindedir. Normalde Ocak ayında açıklanması gereken avans fiyatı kamuoyuna yansımamıştır.

-Çayda çok düşük bir taban fiyatı açıklandı. 25 bin lira beklerken, açıklanan ton fiyatı 17 bin lira oldu. Bunun da 2.000 lirası prim olarak verilip 19 bin liraya çıkacağı söyleniyor ama bu destek bir yıl sonra alınıyor. İlaç, gübre, tohum, mazot ve tarla giderlerindeki artışlar, çiftçinin fayda sağlamadan önce cebinden geri alınıyor.

Diğer yandan patates üreticisinin yaşadığı sorunlara da vurgu yapan Gürer, “Depoda patatesin kilosu 2,5 liraya kadar düşmüş durumda. Marketlerde ise patatesin fiyatı 20 lira civarında belirleniyor. Bu durum, sistemin ne kadar plansız olduğunu ve aracılık sistemiyle vatandaşa pahalı ürün sunduğunu gösteriyor. Depodaki patates bayrama kadar çillenir ve çöp olur. Bu nedenle, patates çiftçisine de gerekli destek sağlanmalıdır” dedi.