Çiftçi, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıklayacağı buğday fiyatlarını merakla bekliyor. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, üretici bölgelerinde sulu alanlarda buğdayın kilogram maliyeti 11 lirayı aşarken, kıraç alanlarda 10 lira 87 kuruş olarak hesaplandı. Bu durumda çiftçiler, kilogram fiyatı olarak 14-15 lira arasında bir fiyat bekliyorlar.

BUĞDAYDA 11+2 FORMÜLÜ

Meyve ve üzüm yetiştiriciliğinde 10 dekar arazisi olana 40 milyon lira kredi desteği! Meyve ve üzüm yetiştiriciliğinde 10 dekar arazisi olana 40 milyon lira kredi desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hububat fiyatlarını belirlemek üzere paydaşlarla bir araya geldi. Kulislerde dolaşan bilgilere göre, buğdayda ton başına fiyatın 11 lira olacağı, buna ek olarak 2 lira prim desteği ile 13 lira olarak verileceği konuşuluyor.

Geçen yıl TMO tarafından açıklanan ekmeklik buğday ton başına 8 bin 250 lira, arpa ise 7 bin lira fiyatına ilave olarak buğday için ton başına 1000 lira, arpa için ise ton başına 500 lira hububat üretim primi desteği verilmişti.

ZİRAAT ODASI 15 TL BEKLİYOR

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, buğdayda kilogram başına 15 lira fiyat beklentilerinin olduğunu belirtirken, "Belki bir kısmı verilip, diğer kısmı prim desteği olarak sağlanabilir. Ancak bir şekilde devlet çiftçiye kazandıracak fiyatı vermeli. Ticaret borsasında 10 bin liradan şu an satış var. Yeni sezon ürününde maliyet çok yüksek. Çiftçiyi küstürmemeliyiz" diye konuştu.