Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bucak Ziraat Odası, çiftçileri sahte gübre ve ziraat ilaçları konusunda uyardı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu sahte ürünler yabancı ülkelerden çeşitli yollarla getirilerek ülkemize sokulmaktadır. Ayrıca bu ürünleri internet üzerinden normalin yarı fiyatına hatta daha ucuza almanın mümkün olduğu görülmektedir.  İçinde ne var ne yok belli olmayan, kullanıldığı yerdeki tüm organizmaları öldürebileceği de unutulmaması gereken bu sahte ürünler çok büyük bir tehlike yaratıyor.

SAHTEKARLARIN YÖNTEMLERİ BU KADAR DA OLMAZ DEDİRTİYOR!

Çukurova'da ilk 6 ayın bilançosu korkuttu! Su kıtlığı ve kuraklık... Çukurova'da ilk 6 ayın bilançosu korkuttu! Su kıtlığı ve kuraklık...

Uzmanlar, "Sahtekârların yöntemleri 'Bu kadar da olmaz' dedirtiyor. Orijinal ilaç ve gübre ambalajlarına bir miktar gerçek ürün koyuyorlar, üstünü de sahte ürünle tamamlayıp piyasaya sürüyorlar. Ürünlerin sahte olup olmadığı ise ancak tahlilde anlaşılıyor" diye açıklamalarda bulunmaktadır.

Denetimsiz kaçak tarım ilaçlarının ve gübrelerin hem insan sağlığına hem de toprağa büyük zarar verdiği yadsınamaz bir gerçektir. Bucak Ziraat Odası Başkanlığı olarak bizde çiftçilerimizi bu konuda uyarıyoruz. Kullanacakları gübre ve ilaçları sertifikalı tarım bayilerinden ve ilgili tarımsal kuruluşlardan almalarını önemle rica ediyoruz.

Doğanın, toprağın, ekolojik sistemde var olan döngünün bozulmaması adına özellikle insan sağlığı noktasında sahtecilikten şiddetle uzak durmalarını istiyoruz."