Tavuk ölümleri iddiasına açıklama

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkesir'deki tavuk ölümleriyle ilgili yaptığı incelemenin ardından açıklama yaptı.


Tavuk ölümleri iddiasına açıklama
banner200
banner217

Bugün bazı basın yayın kuruluşlarında Balıkesir'in Bandırma ilçesinde yoğun tavuk ölümlerinin olduğuna dair haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bandırma İlçe Müdürlüğüne 15 Nisan 2015 Çarşamba günü ihbar gelmesi üzerine aynı gün Bakanlık yetkilileri, ihbara konu kümese giderek incelemelerde bulunmuştur. Kümeste yapılan incelemede; herhangi bir salgın hastalığa bağlı olmadan normal oranlarda gerçekleşen yaklaşık 5-6 tavuğun öldüğü görülmüştür. Bu sayıdaki ölümler ticari yumurtacı kanatlı işletmelerinde normal olarak değerlendirilmekle birlikte Bakanlık yetkilileri yaygın hastalık şüphesini tamamen ortadan kaldırmak için ihbarın geldiği gün numune alarak, numuneleri Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsüne göndermiştir. İlk analiz sonuçlarına göre herhangi yaygın bir hastalık durumuna rastlanılmamıştır. 25 Nisan 2015 tarihinde ise tedbir amaçlı Bandırma İlçesindeki işletmeler tekrar ziyaret edilmiş olup, salgın hastalığa bağlı herhangi bir ölüme rastlanmamıştır.

Yukarıda bahsedilen 5-6 tavuğun ölümünden başka Bandırma ilçesinde 2014 ve 2015 yılında değişik tarihlerde yaşanan elektrik kesintisi sonucu jeneratörün devreye girmemesi ve fanların çalışmaması nedeniyle 7 bin 440 tavuk telef olmuştur.

Bu nedenlerle haberde iddia edilenin aksine Bandırma İlçesinde salgın hastalığa bağlı olarak son 4 ayda 40 bin tavuğun telef olduğu yönündeki haberler kesinlikle doğruyu yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE
banner151

banner251