Tarım Bakanlarının et fiyatları ile imtihanı!

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, Ak Parti Hükümetlerinde göreve gelen Tarım Bakanlarının döneminde düşeceği yönünde açıklama yapılmasına rağmen et fiyatlarının yükseldiğine işaret etti. Özdemir, yapılan ithalattan dolayı da birilerinin zengin olduğuna dikkat çekti.

Tarım Bakanlarının et fiyatları ile imtihanı!
banner200

Yeniçağ gazetesi yazarı Remzi Özdemir, 16 Ekim'de kaleme aldığı '4 Tarım Bakan'ı ve düşmeyen et fiyatları' başlıklı yazısında, et fiyatları konusunda ilginç ayrıntılara dikkat çekti.

2.5 yıl Bakanlık yapan Sami Güçlü döneminde et fiyatlarının 6.5 liradan 7.8 liraya çıktığını hatırlatan Özdemir, 78 kez et fiyatlarının düşeceğini açıklayan Mehdi Eker döneminde ise fiyatların 7.8 liradan 23.4 liraya yükseldiğini bildirdi. Faruk Çelik döneminde ise kısa sürede fiyatların 23.4 liradan 40 liraya yükseldiğini dile getiren Özdemir, Fakıbaba'nın 3 aylık Bakanlığı döneminde de fiyatların 50 liraya dayandığını kaydetti.

Özdemir'in yazısında dikkat çeken satırbaşları şöyle:

“Tarih 2003 ve etin fiyatı ortalama 6.5 lira. Et fiyatında düşüş beklenmesine rağmen ilginç bir şekilde fiyatlar yükseldi. 2004 yılına geldiğimizde 7.6 liraya çıktı. Tarım Bakanı'nın demeçlerini görüyoruz. Fiyatların düşeceği yolunda.

Sami Güçlü, 3 Haziran 2005 yılında Başbakan Erdoğan tarafından bakanlık görevinden alınmıştır. Bakan görevden ayrıldığında etin kilosu 7.8 liraydı.

Sami Güçlü'den boşalan Tarım Bakanlığı'na, veteriner olan Mehdi Eker getirildi.

78 KEZ AÇIKLAMA YAPTI AMA FİYATLAR DÜŞMEDİ

Mehdi Eker, Google'dan bulabildiğim kadarıyla toplam 78 kez et fiyatlarının düşeceği konusunda açıklama yaptı. Bakan koltuğuna oturduğunda et fiyatı 7.8 liradan, bıraktığı güne kadar yani 2015 yılına kadar 23.4 liraya yükseldi.

Sonunda Faruk Çelik, Tarım Bakanlığı görevine atandı. Umutlar yeşerdi. Çünkü Faruk Çelik o kadar samimi ve içten demeçler veriyordu ki, et fiyatlarının düşmesine kesin gözüyle bakıldı. 2015'te koltuğa oturduğunda 1 kilo et 23.4 lirayken ayrıldığında 40 liraya yükseldi. 2 yıldan daha az bir sürede et fiyatları yüzde 100'e yakın artış gösterdi.

Bakan Çelik, et fiyatlarını manipüle edenlerden sık sık şikâyetçiydi. 4-5 firmanın fiyatları yükselttiğini söyledi ama onların kimler olduğunu açıklamadı. Ayrıca kimse çıkıp da 'madem biliyorsun et fiyatları ile oynayanları. Neden müdahale etmiyorsun' demedi.

Sonunda kurtarıcı geldi. Eski Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba. Öyle güzel konuşuyor ki, insan et fiyatlarının bir hafta gibi kısa sürede düşeceğine inanıyor. Her ne kadar bakan, halktan 3 ay süre istese de yine de umutlanıyor insanoğlu işte.

Bakanın 3 aylık süresi önümüzdeki ay doluyor. Yani birkaç haftası daha kaldı ve et fiyatları 50 liraya dayandı.

Bakan ise halen nasıl düşüreceğini açıklamadı. İthalat desen daha önce de on binlerce ton ithal edildi ama fiyatlar 1 kuruş bile düşmedi. İstatistik ortada. Sadece birileri düşük gümrük vergisinden dolayı zengin oldu o kadar.

Halkın Fakıbaba'ya olan inancı git gide azalıyor. Tabii ki azalan sadece inanç değil tencerelere giren et miktarı da. Çünkü fiyatlar arttıkça artıyor."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yoruma gerek varmı
Yoruma gerek varmı - 4 yıl Önce

Sizce yoruma gerek varmı, üretime dayalı olmayan, geleceğe yönelik politikalardan söz edilmeyen ve tamamen ithalata dayalı bir anlayışla et fiyatlarının düşmesi mümkünmü.

- 4 yıl Önce

Bakanlarimizdan beklentim yoktur. Sorun kadronun yetersiz hatta bir kısmının art niyetli olmasidir. Teshisi dogru koyun. Fetö 'den hapse giren il başkanı ve milletvekilinin görevlendirdiği müdürler bile koltuklarında oturuyor. Hizli yükselen hendekciler il müdürü olma hayali kurmaya devam ediyor. Koltuk peşinde olan malum kişilerle nereye kadar gidebilirsiniz.

 Türk Tarım Yüksek Kurultayı
Türk Tarım Yüksek Kurultayı - 4 yıl Önce

Hasan arkadaşın yorumu çok doğrudur.Akp nin genel politikası yok,herşey günü kurtarmak için.O yüzden politika üretim değil,ithalat kolay ve günü kurtarıyor.Bu Bakanların hepsi liyakatsiz olduklarını ispat etmişlerdir.Nitekim tüm verilerde et fiyatlarının artışı vs bunu kanıtlıyor.Tarım konusu çok önemli,Bakanlığın üstünde uzun vade plan ve politika sunan Tarım Yüksek Konseyi kurulsun.Bakan doktor,ilahiyatçı vs. olsa bile bu konseyin üyeleri herhangi bir parti üyesi olmayan meclis tarafından önerilek seçilen ülkede tarımsal konularda ispat etmiş nitelikli ve deneyimli,işin içinde başarılı her insan konsey üyesi olsun.Konsey hem Milli Güvenlik Kurulu mukabili tavsiye,hemde üyeleri içinde Bakan ve müsteşar olacağından uygulamada sağlasın.

- 4 yıl Önce

Fetullahcilar kimin doneminde yonetimi doldurdu?

Acaba
Acaba - 4 yıl Önce

Acaba diyorum bu yükselişin halkın refah düzeyine göre orantılı arttığını söyleyebilirmiyiz 2015 yılına kadar. Sonrasında ise spekülatörler devreye girip iş bilmeyen Bakanlar koltuğa oturunca birileri zengin olmuş olabilirim?

banner151

banner251