Et ve Süt Kurumu Temmuz ayı kesim fiyatlarını değiştirmedi! Et ve Süt Kurumu Temmuz ayı kesim fiyatlarını değiştirmedi!

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, hayvan pazarlarında yoğun mesai devam ediyor. Ankara Pursaklar'da bulunan hayvan pazarında kurbanlık hayvanlarını satışa çıkaran besici, kurban satışı yapan zincir marketlere tepki gösterdi.

Medya Ankara'ya konuşan besici 'kurbanlık' adı atında satışa çıkarılan etlerin dinen hiçbir geçerliliği olmadığını ifade ederek, "Bizim hayvanımızın bir tanesinden 400 kilo et çıkıyor, onlar 16 kiloya et satıyorlar. Bir hayvanın 'kurban' olması için en fazla 7 kişi girmesi gerekiyor. 8'inci kişi dinimizde caiz değildir. Ama marketlerde, 16 kilo eti şu fiyattan satarım diye pankart asıyor ve altına da 'islami şartlara uygundur' yazıyor" dedi.

MARKETLER NEYE GÖRE KURBAN SATIYOR?

İbadet gereği yapılan Kurban Bayramı'nda, kesim işlemleri gerçekleştirilmeden önce bazı dini şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Bu şartların zincir marketler tarafından karşılanmadığını ileri süren Besici "Marketler kurban satıyor. Neye göre satıyor? Benim hayvanım 400 kilo geliyor. 16 kilo satabiliyorlarsa bir hayvanı 25 kişiye dağıtıyorlar. Bir hayvan 25-30 kişiye kesiliyor. Köylünün emeğini çalmayın. Marketlerde satmak için bugünden itibaren kurban kesiyorlar. Bayram sabahı ezandan sonra soğutulmuş dinlenmiş et evlere gidecek. Böyle bir şey var mı? Bizim emeğimiz de bir yandan çalınıyor. Mohdern köleliğe mi geçelim?" diye konuştu.

Kurban Bayramı'nda kesilmesi gereken kurbanlıkların şimdiden kesim işlemlerinin gerçekleştiğini ifade eden hayvan sahibi, "Böyle bir şey olabilir mi?" diyerek isyan etti.