Bağı bahçesi olmayanlar evlerinin balkonlarında da çok rahat domates yetiştirebilirler. İşte balkonunuzda saksıda domates yetiştirmenin püf noktaları… 

Öncelikle saksı yetiştiriciliğinde derince bir saksı seçin. Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

Bu sayede çapalama yapmadan, saksı içinde gerekli gübrelemeyi bitkiye en sağlıklı yolla ulaştırmayı başarır yüksek verim alırsınız. Sezon sonunda saksınız artık toprakla tamamen dolmuş, siz ise bolca domates toplamış olursunuz. 

Önemli not: Bahçe toprağı asla kullanmayın, hastalığa duyarlı olan domatese, zarar verebilir zararlı haşere ve bakteriler içerebilir. Bir çok amaçlı saksı toprağı mükemmel bir temel sağlar, ama aynı zamanda drenaj sağlamak ve ek beslenme sağlamak için eşit parçaya perlit, sfagnum turba yosunu ve kompost ile karıştırabilirsiniz. Kullandığınız herhangi bir kompost zararlı organizmaları öldürmek için yeterince yüksek sıcaklıklara ısıtılmış olduğundan emin olun.

Saksıda su kaybını önlemek için malç-pomza taşı veya perlit kullanabilirsiniz. Domates bitkisi en fazla potasyuma ihtiyaç duyar. Bu meyve dökümü için gereklidir.

Domatesler sezon boyunca hastalıklara yakalanabilirler. Çeşitli böcekler daha siz domates almadan çiçeklerin dökülmesine meyvelerin hastalanmasına sebep olurlar. Bunun için dikimden ince ve sonra alacağınız bir kaç tedbir size kolay bir sezon yaşatır.

EKİM TOPRAĞINA BAKIR İLAVE EDİN

Ekim toprağınıza bakır ilave edin. Domates yapraklarına da havadan gelen bir çok mantar hastalığı vardır. Bitkinin yeşil kısımları beyaz bazen kurumuş gibi kahverengi izlerle kaplanır. Genelde bu durumla karşılaşmadan önce ve hastalık boyunca mantar ilacı tatbik ederek bitki kurtarılmaya çalışılır. Oysa sağlıklı toprakta gelişen bitkiler hastalıklara karşı dayanıklı olurlar. Bakır ilave etmek için mutlaka ziraatçınıza danışın. Belirtilen oranda toprağa kattığınız bakır sadece domateslerin değil, tüm bitkilerin sağlıklı yetişmesine imkan sağlayan hastalık öncesi aşı gibidir. Bakır değişik isimler altında satılsa da ziraatçilerin tamamında kolaylıkla bulunur.
Bir Başka püf noktası da sulama yaparken sıçratmayın yapraklara topraktan hastalık geçebilir veya çürütebilir.

Tarım Bakanlığında hayali ihaleye 60 milyon lira! Tarım Bakanlığında hayali ihaleye 60 milyon lira!

GÜBRELEME PROGRAMI VE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Her çeşit bitkinin gübreleme programı, yetiştirilecek olan bitkinin gıda talebine göre değişir. Domates yetiştiriciliğinde aşağıdaki bilgilere uyulmalıdır.

-İlk çiçekte meyveler teşekkül edip büyümeye başlayıncaya kadar domatesin azot(N) talebi düşüktür. Bu döneme kadar geçecek süre içindeki azot ihtiyacı (1) ise, bu dönemden sonraki ihtiyacı (3) ve meyvenin hakim döneminde (4)'dür.

- Eğer bu kurala dikkat edilmez ve meyve tutumundan önce cömertçe azot uygulaması yapılırsa, çok gelişmiş bitki yapısına mukabil meyve tutumu azalır, döller arası mesafe uzar.

- Domateste kaliteyi en çok etkileyen element potasyum olup, azot/potas dengesi en az 1/1,5 düzeyinde kurulmalı, gerektiğinde ½ düzeyine çıkarılmalıdır.

- Saksıda domates yetiştiriciliğinde (sofralık) programlanmış olan azotun %30'u, fosfor ve potasyumun tamamı taban gübresi olarak uygulanır geri kalan azot, ilk meyvelerin teşekkülünden itibaren 2-3 taksitle verilir.