Sivas arı hastalıklarına karşı toplandı

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, “Arı Hastalıkları ve Zararlıları, Hastalıklarla Mücadele Yöntemleri” konulu program düzenlendi.

Sivas arı hastalıklarına karşı toplandı
banner282

Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde yapılan programda, arı hastalıkları ve zararlılarına karşı mücadele yöntemleri hakkında bilgi verildi. İl Müdürü Seyit Yıldız, "İlimiz zengin bir Flora yapısına sahiptir. Ülkemizde alt türleri ile birlikte 10 bin 400 bitki türü vardır. Bunların yüzde 15,5'i ise Sivas'ta bulunmaktadır. Şöyle ki, geven bitkisinin ülkemizde 429 Çeşidi mevcutken bunun 68 çeşidi ilimizde bulunmaktadır. Buradan da anlaşıldığı üzere zengin bitki florasına yapısına sahiptir. Gezginci ve sabit arıcılık için önemli potansiyeldir. İlimiz genelinde toplam, 200 bin 'Arılı Fenni' kovan bulunmakta olup üretilen bal miktarı 3 bin 327 tondur. Arıcılık yapan işletme sayısı ise 4 bin 27'dir. Bal üretiminde Türkiye'de 6. sırada yer almaktayız. Bal üretimi ve arı ürünlerinin üretilmesi anlamında büyük bir potansiyele sahip olmamıza rağmen ilimiz sadece bal üretimi ile anılmaktadır. Oysa arı ürünlerinin çeşitlendirilmesi çok daha önem arz etmektedir. Bu yüzden Polen, Propolis, Arı Sütü, Arı Zehiri, birincil hedeflerimiz arasına girmiştir. Tüm bu hedeflere ancak sağlıklı arı ve sağlıklı ürünlere sahip olmamızla gerçekleşecektir. Sağlıklı ürün ise, kalıntısız hijyenik hasatlıklardan arınmış arılarla üretilen üründür. Bu sebepten dolayı, Sivas'ımızı arıcılık ve arı ürünlerinde markalaştırmak için eğitimlere ağırlık veriyoruz. Tüm katılımcılara ve Uzman Veteriner Hekim Mitat Kurt'a teşekkür ediyorum." dedi.

Samsun Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünde görevli Uzman Veteriner Hekim Mithat Kurt tarafından, viral, bakteriyel, mantari, paraziter hastalık ve zararlıları hakkında kullanılan ilaçlar, balda kalıntı kalmaması için alınması gereken önlemler ve ilaçlamalarda zaman ayarlaması hakkında bilgi verdi.

YORUM EKLE