İl Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Tarım İl Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mehmet Yanar, muhtarlar, oda temsilcileri, üretici birlikleri, sivil toplum kuruluşları ve çiftçiler katıldı.

2016 YILI BAŞVURULARI BAŞLADI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gümüşhane Tarım İl Müdürü Edip Birşen, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesine yönelik 2016 yılı başvurularının başladığını belirterek, “ Proje dahilinde büyükbaş hayvancılık için en az 10 baş anaç, en çok 49 baş anaç kapasiteli, küçükbaş hayvancılık için ise en az 100 baş anaç, en çok 200 baş anaç kapasiteli yeni ahır ve ağıl yapımı ile mevcut büyükbaş ve küçükbaş işletmelerin yeni ahır ve ağıl yapımı için proje bedeli üzerinden yüzde 50 hibe desteğinden yararlanabilmektedir" dedi.

Tarım İl Müdürü Birşen, 2014 yılında uygulamaya konulan Doğu Karadeniz Projesi kapsamında mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin modernizasyonu için ahır-ağıl tadilatına veya yeni ahır-ağıl yapımına yüzde 50 hibe desteği ile yaklaşık 150 bin liraya kadar hibe verileceğini belirterek, “Proje 2018 yılına kadar devam edecektir. Projeden yararlanmak isteyen yatırımcılarımız 31 Mart 2016 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze gelerek başvuru yapabilirler” dedi.

Daha sonra Veteriner Hekim Bekir Öncel tarafından konu ile ilgili hibe desteği konularında katılımcılara detaylı sunum gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından toplantı soru-cevap kısmı ile son buldu.