TÜRKTOB’da siyah Mercedes’e kim binecek?

Tohumculuk sektörünün çatı kuruluşu olan TÜRKTOB'da yeni başkan belli oldu. Tarım Kredi ile 'ithalatçı firma' ittifakı yeni başkanı belirlerken, bu ittifak TÜRKTOB'u kim yönetecek sorularını da beraberinde getirdi.

TÜRKTOB’da siyah Mercedes’e kim binecek?
banner282

Türkiye Tohumcular Birliği' (TÜRKTOB) 10-11 Aralık 2016 tarihinde yapılan 9. Olağan Genel Kurulu sonucunda seçilen yeni yönetim kurulu, ilk toplantısını 27 Aralık günü gerçekleştirdi.

Toplantıda alınan karara göre, Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz olurken, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Aykut Hacıoğlu ve üyeler Gürsel Tanrıver, Savaş Akcan, Cahit Özer ve Miktat Olgun olarak belirlendi.

SEÇİMLER ANLAŞTIKLARI GİBİ SONUÇLANDI!

TÜRKTOB'daki seçimler, eski Başkan Yıldıray Gençer ile TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Topsakal'ın anlaştığı şekilde sonuçlandı. Tarımdan Haber olarak 20 Aralık'ta 'TÜRKTOB Başkanlığında anlaştılar!' başlığı ile yaptığımız haberde bu anlaşmaya dikkat çekmiştik.

TÜRKTOB'daki seçim sonuçları tohumculuk sektörü için iki açıdan önem taşıyor. TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz ile sayman üye Aykut Hacıoğlu'nun Tarım Kredi'den gelmesi dikkat çekerken, bu tablo özel sektördeki firma sayısıyla övünülen tohumculuk sektöründe tartışmaları da beraberinde getirecek.

KİM YÖNETECEK?

Diğer yandan TÜRKTOB'u kim yönetecek? Yani TÜRKTOB'un siyah Mercedes makam arabasını kim kullanacak? Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Kamil Yılmaz mı yoksa Başkan Yardımcısı olan Yıldıray Gençer mi?

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Topsakal ile Yıldıray Gençer arasındaki ittifak TÜRKTOB'un yeni başkanının belirlenmesinde etkili olurken, bu ittifaktan dolayı başkan yardımcısı seçilse de TÜRKTOB'u asıl Yıldıray Gençer'in yöneteceği iddia ediliyor.

Bunun yanında TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Topsakal ile TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz'ın TAREKS'ten gelmesi ve Burhanettin Topsakal'ın TAREKS'te Genel Müdür, Kamil Yılmaz'ın ise Genel Müdür Yardımcısı olması, bu iddiaları daha da kuvvetlendiriyor.

TARIM KREDİ-İTHALATÇI İTTİFAKI!

TÜRKTOB'daki başkanlık yarışında Tarım Kredi'nin tohumda tamamen ithalatçı olan bir firma ile ittifak yapması da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tohumda 'Milli ve Yerli Üretim' vurgusu yaparken, hükümet 'Milli Tarım Projesini' açıklarken çiftçinin en önemli kuruluşu olan Tarım Kredi'nin, tohumda ithalatçı bir firma ile ittifak yapması manidar bulundu.

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kim arkadas bu adam
Kim arkadas bu adam - 5 yıl Önce

Bu ne mantiksizlik ciftcinin üreticinin durumu ortada bunlar kendi calip kendi oynuyor. Mercedese kim binsin makama kim otursun. Gozunuze dizinine dursun be

- 5 yıl Önce

Adam tarım kredide sanki çok iş yaptıda buraya da el atmış.Tarım kredi yetkilileri kimin arkası varsa oradadır.İlla ehil olamak yok.yazık

Rant
Rant - 5 yıl Önce

Özel sektörün tohumculuk alanında gelişmesi için kurulan birliklerin yönetimleri bakanlığın da göz yumması ile memurlar tarafından işgal edilmiş durumda. Seçilenler tohum üreticisinin değil kendilerini oraya getiren bürokratik oligarşinin hizmetinde olacaktır. Bürokrasiye selam bakanlık onayı ile ranta devam....afiyet ve Nişasta Bazlı Şeker Olsun.............