Çiftçi borçlarının silinmesi gerekiyor!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, çiftçi borçlarının yapılandırılmasının yetmeyeceğini, kesinlikle anapara, faiz ne varsa silinmesi gerektiği belirterek, ‘’Ziraata finansman sağlamak amacıyla kurulan bankaların diğer alanlara sponsor olmasını yadırgıyoruz’’ dedi.

Çiftçi borçlarının silinmesi gerekiyor!
banner200

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye Tarım Politikaları ve Geleceği Konferansı’na katılan TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan,  Türkiye’de tarım politikalarının sürekli değiştiğini vurgulayarak, her bakan veya üst düzey yönetici değişikliğinde farklı söylem ve uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını, bu nedenle tarımın alt sektörleri olarak kendi politikalarını geliştirmekte zorlandıklarını kaydetti.

Tarımsal üretimin en az savunma sanayi kadar önemli olduğunu ifade eden Akcan, ‘’Devletin kırmızı kitabında tarım mutlaka olmalı. Yıldan yıla değişen amaçlarla, yöntemlerle geldiğimiz nokta ortada. Bizler uzun vadeli planlar yapmak zorundayız ancak daha yarını bile tahmin edemiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Tarımda üretim, destekler, iç ve dış ticaret hatta tüketim politikalarının yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Savaş Akcan, ‘’Yıllardır üretim planlamasının yapılamadığı bir sektörüz. Üretimi planlayan en önemli unsur olan destekleme uygulamalarında bile net bir karar verilebilmiş değil. İşte bugünlerde yeni bir destekleme sistemi konuşuluyor. Bir yandan da Tarım ve Orman Şurası devam ediyor. Şuranın sonuçları açıklanmadan yeni destekleme modelini basından öğreniyoruz. Anlamak çok zor’’ dedi.

Akcan, 2006 yılında yürürlüğe giren 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21. maddesini hatırlatarak, ‘’Kanuna göre tarımsal destekleme programlarının finansmanı için bütçeden ayrılacak kaynak garisafi mili hasılamızın yüzde birinden az olamaz. 13 yıl geriden bugüne kadar kanunda yazdığı gibi hasılanın yüzde 1’i çiftçiye verilseydi ne olurdu bir düşünün. Çiftçimizin şimdiki gibi 113 milyar TL’lik borcu olmayacağı gibi, en az bir o kadar daha geliri olacaktı.’’ ifadelerini kullandı.

Çiftçi borçlarının yapılandırılmasının yetmeyeceğini, kesinlikle anapara, faiz ne varsa silinmesi gerektiği söyleyen Akcan, ‘’Ziraata finansman sağlamak amacıyla kurulan bankaların diğer alanlara sponsor olmasını yadırgıyoruz.’’ dedi.

Akcan, ‘’Mazot başta olmak üzere girdi maliyetlerinin çiftçinin altından kalkamayacağı boyutta yükseldi. Girdiler şimdikinden çok daha fazla oranda sübvanse edilmedikçe gelecek adına umutlu konuşmak zor. Tarlasına, bağına, bahçesine, hayvanına yatırım yapamayan, kendisinden sonra üretimi kimin sürdüreceğini bilemeyen, çocuğu, torunu çoktan kente göçmüş, yaş ortalaması 55’i aşmış bir üretici profiliyle sürdürülebilirliği ne kadar saplayabilirsiniz? Kalan gençleri kırsalda tutacak, hatta kentteki gençleri geri döndürecek ulusal projelere ihtiyacımız var.’’ ifadelerini kullandı.

Yapısal sorunların çözülmediği sürece ithalat faturasının daha da kabaracağını, çiftçinin ithalatla terbiye edilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini belirten Akcan, mevcut politikalarla yabancı çiftçileri desteklendiğini dile getirdi.

‘’Üretici memnun değil, tüketici memnun değil, tarıma girdi sağlayan sektörlerin pek çok sorunu çözüm bekliyor. Durum böyle olunca, tarımda pembe tablo çizenlere inanmak zorlaşıyor.’’ diye konuşan Akcan, giderek azalan tarım toprakları ve çiftçi sayısı ile verimli kullanılamayan alanlardaki artışın bunun en somut kanıtı olduğunu ifade etti. Akcan, ‘’Tarım şirketleşemez hele hele bir holding bünyesinde toplanamaz. Amaç küçük aile işletmelerinin yaşatılması ve geliştirilmesi olmalıdır.’’ şeklinde konuştu.

Bu tablo içinde yine en iyi sektörlerden birinin tohumculuk olduğunu ifade eden Akcan, üretim, iç tüketim, ihracat, yeni çeşitlerin geliştirilmesi gibi temel konularda her yıl daha yüksek rakamlara imza attıklarını söyledi. Hibrit tohum, GDO, sertifikalı tohum, yerel çeşitlerin kullanımı gibi konularda kamuoyundaki yanlış bilgi ve algıları kitle iletişim araçlarını kullanarak düzeltmeye çalıştıklarını anlatan Akcan, çiftçi eğitimi çalışmalarının yoğunlaştırılmasını ve etkinleştirilmesini istedi ve TÜRKTOB olarak bu konuda yaptıkları çalışmaları da gündeme getirdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 23:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğruya doğru
Doğruya doğru - 2 yıl Önce

Ilk defa biri çıkıp doğruyu söyledi . Bravo başkan .

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN @Doğruya doğru - 2 yıl Önce

EVET, SAVAŞ AKCAN SERBEST UÇUŞA GEÇMİŞ... UÇSUN BAKALIM.. BİRİLERİ ONU DA İNDİRİR... BU TOHUMCULARIN REİSİ ŞU KONULARA DA AÇIKLIK GETİRMELİ;
TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİYE SATILAN TESCİLLİ ÇEŞİT/SERTİFİKALI TOHUMLARIN DA ÇOK BÜYÜK BİR KISMI YA UYDURUK YALAN SERTİFİKALIDIR ÇÜNKÜ TARLA MUAYENELERİ YAPILMAMAKTADIR YADA ÇEŞİT TESCİLİ YAPILMIŞ OLSA BİLE PİYASADA ÇİFTÇİYE SATILAN İLE TESCİLLİ DENEN ÇEŞİT FARKLIDIR, ESAS SAHTECİLİK BURADADIR. SERTİFİKALI TOHUM DİYE DİYE YILLARDIR ÇİFTÇİYİ KANDIRIYORLAR... TARIM SEKTÖRÜNÜN EN KAYMAKLI İŞİ OLAN “SERTİFİKALI TOHUM”, “SERTİFİKALI FİDAN”, “YERLİ SÜS BİTKİSİ” DÜMENİYLE, PALAVRASIYLA ÇİFTÇİYİ ÜRETİCİYİ VATANDAŞI KAZ GİBİ YOLUYORLAR...SERTİFİKALI TOHUM ÇOK SÜSLÜ BİR YALANDIR TALANDIR...

Memet tepe
Memet tepe - 2 yıl Önce

Çiftçi çok zorda tüm borçları silin yoksa çiftçi diye bişey kalmayacak

Adana
Adana - 2 yıl Önce

Gerçekten bu ülkede biri gerçeği söyledi ve korkmadan da biri yayınladı

Ali sarı
Ali sarı - 2 yıl Önce

Biz öderken enayimiydik herkes ayağını yorganına göre uzatsın

Borç ödemeyen
Borç ödemeyen - 2 yıl Önce

Dünyanın her yerinde sistem aynıdır borç alırsın verirsin vermez sen faiz işler bankacılık kredi sistemi budur örneğin devletin mazotun al ödeme devlet beni affetsin demek gibi bişe savaş alanında düşmandan kaçmak ile aynı şey devlet kurduğu sistemi yıkma girişimi ülkemizde bankacılık düzenleme kurulu var tüketici hakem heyeti ve yetkili mahkemeler var şahsım adına adam fındık zeytin pancar vb vb ekmek üretmez ama devletten teşvik alır ben arazisi işliyorum diye çoğu ev yapar para alır çocuk evlendirir alır geri ödeme yapmaz bir grup kumar oynar çok ufak bir kısım var gerçek üretici onlar öle sürüne sistem içinde yürür ama böyle ağlamaz çiftçiyi tarım İl Müdürlüğü gidecek yerinde değişik zamanlarda aramadan bakacak arazi işlenmiş mi hayvancılık yapıyorumu gibi bunu sigara ile savaş ekibi gibi baskın yapacan baktın yapmıyor alacaksın yapıyor ise ona tam destek verecek sin malesef ülkemizde tarım İl müdürlükleri cks bile ziraat odası denilen bir yere vermiş ne oldukları belli olmayan çiftcinin sırtındaki bir parazit oldu ver para ver aydat ver kağıt parası gibi

Selahaddin
Selahaddin - 2 yıl Önce

Maalesef bugün .çiftci zor dönemlerini yaşıyor bir işcinin sanayiye maliyeti yani iş bulup çalışması için en az 150.000 tl yatırım yapılması gerekir Halbu ki çiftci küçük rakamlarla kendisi ve ailesi için devlete yük olmadan kendi istihdamını yapıyor fakat böyle zor zamanlar da çiftci rahatlatılırsa devlette kazanır çiftcide selamlar

Celal Donmez
Celal Donmez - 2 yıl Önce

Yapilandirma yetmiyor tarlamizi satmak zorunda kaliyoruz destekler bir yil sonradan banka fayizle gubre mozot aliyoruz biz nasil kaliteli uretim yapalim biz neden uretim yapalim hic yapmasak daha iyi

Recep Özişçi
Recep Özişçi - 2 yıl Önce

İnşAllah amayapmazlar köylü cifci zordurumdaAllah yardimcimzolsun sizlerin sayesinde inşAllah duyarlar cifci bitti oldu buyurun cenaze namazina


banner151

banner251