Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Yanmar Turkey'i üretimde çok iyi bir oyuncu haline getirdiklerini belirten Kemal Erdoğan, “İzmir’de yer alan fabrikamızda yılda 2500 traktör üretiyoruz, kapasitemizi 5 bine çıkarıp fabrikamızı büyüteceğiz. Önümüzdeki dönemde traktör üretimlerimizin yarısı iç pazar yarısı da yurtdışı pazara sunacağız. Bugün geldiğimiz noktada ciromuzun %50’sini ihracat hamlelerimiz oluşturuyor. Yakın gelecekte ise ciromuzun yüzde 90'ını ihracattan kanalından elde etmeyi planlıyoruz. 2025 yılı hedefimiz, yıllık 2.5 milyar TL’ye ciroya ulaşmak” dedi.

“Tarım ekipmanı ihracat rakamımız 2022 itibarıyla 165 Milyon TL’ye ulaştı”

Yanmar Turkey olarak, YTAGRI markalı tarım ekipmanlarının ihracatına sıfırdan başladıklarını belirten Kemal Erdoğan; “Türk üreticilerle işbirliği yaparak onlara Uzakdoğu ve Asya’nın kapısını açtık. Yerli üreticilerimizin desteği ile son iki yılda ihracat verilerimizi 7 Milyon TL’den 165 Milyon TL’ye çıkardık. Türkiye’de üretilen ekipmanların ne kadar değerli olduğunu biz biliyorduk ama Japonya tam olarak farkında değildi. Biz bu farkındalığı yarattık ve şu an binlerce ürün kullanılıyor. Japonya’nın beklentilerini karşılayacak standartları yakalamak için çok çaba gösterdik. Yurtdışındaki çiftçilerin güvenini sağlamak uzun zaman alıyor. Bu güveni kazanmak için dünya devleriyle yarışıyoruz. Türk üreticilerin ürünlerinin daha ekonomik ve diğer dünya devleriyle bir farkı olmadığını kanıtladık.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Amerika ve Avrupa’da 17 Bine yakın Yanmar traktör satılıyor

Japonya dışında Uzakdoğu Asya, Yanmar Avrupa, Yanmar Güney Amerika'ya da ihracat yaptıklarına değinen Kemal Erdoğan; “Yanmar, dünyanın birçok noktasında iş ağı olan dev bir şirket. Bu bölgelere uygun ürünler üretebilmek için AR-GE çalışmaları yapıyor. Ürün gamını üreticilere ürettiriyor ve maddi olarak da destek veriyor. Amerika'da yılda 15 bin, Avrupa'da 1200 tane traktör satışı var. Yılda 750 bin adet motor üretiyor. 730 bini dizel olan bu motorlar dünyanın birçok noktasında birçok sektörde kullanılıyor. Yanmar Turkey olarak, Hindistan menşeili Solis markalı traktörlerin Türkiye distribütörüyüz. Son yıllarda yaptığımız hamlelerle bugün 60’ın üzerinde traktör satış bayimiz ve 150’ye yakın yetkili servis ile hizmet veriyoruz.” şeklinde konuştu.