Sertifikalı tohum dağıtıldı

Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Diyarbakır'ın tarım potansiyeli bakımından Türkiye'nin en önemli şehirlerinin başında geldiğini kaydederek bu potansiyeli en verimli biçimde kullanmaya gayret ettiklerini söyledi.

Sertifikalı tohum dağıtıldı
banner200
banner217

Türkiye genelinde 3'üncü olan "Sertifikalı Tohum Dağıtım" törenine; Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Kürşat Güleryüz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar, İl Müdürlüğü çalışanları, tohum üreticileri ve davetliler katıldı.

Program açılışında bir konuşma yapan Diyarbakır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Diyarbakır'ın tarım potansiyeli bakımından Türkiye'nin en önemli şehirlerinin başında geldiğini kaydederek bu potansiyeli en verimli biçimde kullanmaya gayret ettiklerini söyledi. Üreticilere ve çiftçilere kaliteli tahıl üretimi için yapılması gereken en önemli hususun sertifikalı tohum kullanmak olduğunu söyleyen Atalar, "üreticilerimiz sertifikalı tohumun önemini idrak ederek hem kaliteli bir üretim yapmış olurlar, hem de bütçelerini korurlar, sertifikalı tohumlukta çeşit saflığı tamdır, içerisinde yabancı madde ve yabancı tohum olmadığı için hangi ürünü ekmişseniz onu alırsınız" dedi.

Daha sonra programda bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır'ın sertifikalı tohum üretiminde Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri haline geldiğini söyledi.

Aksoy konuşmasında, "Diyarbakır Türkiye'ye tohum gönderen bir şehir oldu. Özellikle bir alt yapı oluştu. Bu konuda çalışma yapan bütün firmalarımızı yürekten kutluyorum. Örnek oluşturacak boyutta bir çalışma yürüttüler. Bugün de burada görüyoruz. Bu konuda katkı sunan, desteleyen bütün kamu kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu işe gönül veren ve bu işin öncülüğünü yapan sertifikalı tohum üreten bütün firmalarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Üreticilerimizden de bir isteğimiz var. Sertifikalı tohum kullanıldığında ürettiği ürünün kalitesi daha üst noktada olacak. Piyasada ürününü daha kolay satacak ve geliri daha da olacak. Önümüzdeki dönemde sertifikalı ürün yetiştirmek için bütün çiftçilerimizin dikkat etmesi, önem göstermesi hepimizin beklentisidir. Verim artacak, kalite artacak." diye konuştu.

SertifikalıTohum Dağıtım Töreninde, 37 çiftçiye tohum üretimi yapan firmalar tarafından 22 ton ücretsiz sertifikalı tohum dağıtıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bizim buralarada bekleriz.
Bizim buralarada bekleriz. - 4 yıl Önce

Bölgemiz olan Akdeniz ve diğer bölgelerde de tanıtım amaçlı ücretsiz tohum dağıtımını bekliyoruz. Tohum firmalarının bu gibi faaliyetleri çok önemlidir. Hatayl erzin olarak sadece tarım kredi kooperatifini ve onun getirdiği tohumları beklemek zorunda kalıyoruz. İlgililere çok teşekkür ediyorum.Erzin ziraat odası genel sekreter Rahmi ERGÖRÜN.

banner151

banner251