Ayçiçeği tohumu İsviçreli Syngenta’dan soruluyor!

Türkiye'nin ayçiçeği tohumunun yarıya yakınını İsviçreli bir firma üretiyor. Yerli otomobil, tank, tüfek diyoruz ama şu tohum işine biran önce çözüm bulmamız gerekiyor. Özellikle Avrupa'nın bugünlerde Türkiye'ye yaklaşımı dikkate alındığında gıda konusunda konunun ne kadar hassas olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Ayçiçeği tohumu İsviçreli Syngenta’dan soruluyor!
banner282

ÖZEL HABER

Sertifikalı tohum dosyasının üçüncü ayağında ayçiçeği tohumu üretim rakamlarını ortaya koyacağız.

2015 yılı rakamlarına göre Türkiye'de 17 bin 494 ton sertifikalı ayçiçeği tohumu üretildi. Firmaların üretim rakamları incelendiğinde Türkiye'nin ayçiçeği tohumunu yabancı firmaların ürettiği görülüyor.

Ayçiçeği tohumunun toplam üretiminin yüzde 70'e yakınını sadece üç firma üretiyor. Ayçiçeği tohumunda yerli üretim olarak May Agro firması da yüzde 24.22'lik bir payla üretimde söz sahibi olduğunu gösteriyor. Ancak May Agro'nun 4 bin 192 ton üretiminin 931 tonu yani yüzde 5.3'ü yabancı çeşitlerden oluşuyor. Yabancı çeşitleri çıktığımızda May Agro'nun yerli üretimdeki payı yüzde 19'a düşüyor.

İsviçre kökenli Syngenta, Fransız Limagrain ve ABD'li Pıoneer, Türkiye'deki ayçiçeği tohumunun yüzde 69,7'sini üretiyor. Yanlış okumadınız, bu rakamlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın resmi verilerinden alındı.

Ayçiçeği tohumu üretim rakamları hükümet tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi ile de çelişiyor. Bu çelişkinin ortadan kaldırılması için biran önce kafa yormamız gerekiyor.

İşte rakamlar…

Not: May Agro'nun 4 bin 192 ton üretiminin 931 tonu yabancı çeşitlerden oluşuyor.


Ayçiçeği tohumunda ilk 15 çeşidin satış miktarları ve çeşit sahibi firmalar

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

May ın çeşitleri bizde rağbet görmez.

banner151