Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, ekmek fiyatlarının zamlanmaması için TMO’nun uzun bir süredir un fabrikalarına satışını yaptığı ucuz buğday satışını Haziran ayı itibariyle durdurdu. Un fabrikalarına satışı yapılacak ucuz ekmeklik buğday satışı ile ilgili her ayın başında açıklama yapan TMO, Haziran ayında ekmeklik buğday satış esaslarını yayınlamadı.

BAKANLIK KAYNAKLARI UCUZ BUĞDAY SATIŞININ DURDURULDUĞUNU DOĞRULADI!

Buğday fiyatı düştü, mısır fiyatı arttı, arpa fiyatı değişmedi! 8 Nisan güncel hububat fiyatları Buğday fiyatı düştü, mısır fiyatı arttı, arpa fiyatı değişmedi! 8 Nisan güncel hububat fiyatları

Tarım Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre TMO’nun un fabrikalarına yönelik ucuz buğday satışını durdurduğu kaydedildi. Ucuz buğday satışının durdurulması ile devlet destekli 340 lira olan un fiyatı 570 liraya çıktı. TMO’nun ucuz buğday satışı ile ekmek fiyatlarına uzun bir süredir zam yapılmazken, TMO’nun devreden çıkmasıyla birlikte un fiyatlarının yüzde 67 artması ekmek fiyatlarına da yarından itibaren yansıması bekleniyor.

TMO EN SON MAYIS AYINDA UN FABRİKALARINA 4460-4575 LİRADAN EKMEKLİK BUĞDAY SATMIŞTI!

TMO, en son Mayıs ayında ucuz buğday kapsamında un sanayisine 4.460-4575 TL/Ton fiyatla ekmeklik buğday, makarna, şehriye ve bulgur fabrikalarına ise 7400-7460 TL/Ton fiyat ile makarnalık buğday satışı yapmıştı. TMO’nun ucuz buğday satışından dolayı, bu buğdaydan ekmek üreten fırınlar, ekmek fiyatlarına zam yapmıyordu.