TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eksper ve Muhasebe Kursu”nda göreve yeni başlayan personelle bir araya geldi.

Eğitime katılan personellere TMO’nun görev alanlarıyla ilgili bilgiler aktaran Güldal, “1938 yılında bir devlet şirketi olarak kurulan TMO, ülkemizin en köklü kamu iktisadi teşebbüslerinden biridir. Kurumumuz, geçmiş yıllardan bu yana hem arz eksikliği hem de arz fazlalığı yaşanan birçok ürünle ilgili faaliyetlerini yürütmüştür.

Bu çerçevede başta hububat olmak üzere bakliyat, haşhaş ve görevlendirildiği diğer ürünlerle alakalı olarak hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacak şekilde piyasa istikrarını sağlamaktayız.

Fiyatlar üreticilerimizin lehine oluştuğu takdirde herhangi bir müdahalede bulunmamıza gerek yok. Örneğin fiyatlar, rekoltenin de azlığına bağlı olarak üretici lehine gerçekleştiğinden bu sene kuru üzüm alımıyla ilgili görevlendirilmedik.” şeklinde konuştu.

Güldal, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen diğer görevlerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Karadeniz’de fındık, Ege’de üzüm, Malatya’da kayısı, Aydın’da ise incir alımıyla görevlendirildik. 2019 ve 2020 yıllarında patates ithalatı gerçekleştirdik. 2021 yılında ise üreticinin elinde kalan patatesleri alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtma görevini başarıyla yürüttük. Ayrıca ayçiçeği yağında arz eksikliğini gidermek için, yurt dışından ayçiçeği yağı getirterek rafine ettirip satışını yaptık.”

TMO buğday arpa alım fiyatı açıklandı hububat piyasası dalgalandı! TMO buğday arpa alım fiyatı açıklandı hububat piyasası dalgalandı!

ÇİFTÇİYE 101 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPTIK

2023 alım sezonunun rekorlarla dolu bir sezon olduğuna ve bu ürünlerin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi gerektiğine dikkat çeken Güldal, “TMO olarak 13,1 milyon ton ürün alarak büyük bir rekora imza attık. Bunun karşılığında üreticilerimize 101 milyar lira civarında çok ciddi bir ödeme yaptık. Aldığımız bu ürünler bizim emanetimizde, bizim sorumluluğumuzda. Hasat döneminden sonraki süreçte yoğun olarak bu ürünlerin muhafazasına yönelik çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Her platformda dile getirdiğim gibi bu ürünler ülkemizin millî servetidir.” dedi.

TMO OLARAK HAZIRLIKLARIMIZA ŞİMDİDEN BAŞLADIK

Güldal, birçok üründe 2024 yılı hasat sezonuna kısa bir zaman kaldığına değinerek “Arkadaşlar 2024 yılı hasat dönemine yaklaşık dört beş aylık bir zaman var. Biz TMO olarak hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Üreticilerimizle birlikte, tabi sizlerin de özverili çalışmalarıyla bu yıl da güzel işler başaracağımıza şüphem yok. Geçen sene görev yapan arkadaşlarımız mesai mefhumu gözetmeden çalıştılar ve çok büyük fedakârlıklar yaptılar. Unutmayın ki fedakârlık yaparak çalışan arkadaşlarımızın yaptıkları asla unutulmaz. Her biriniz bizler için çok değerlisiniz.” ifadelerini kullandı.