TARIMDAN HABER ÖZEL / Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) beklenen hububat satış fiyatlarını açıkladı. TMO'nun hububat satış fiyatlarını açıklamaması kamuoyunda tepki çekerken, çiftçinin ürününün piyasada sanayici ve tüccar tarafından alınmaması da buna bağlanıyordu. 

TMO ÇİFTÇİDEN ALDIĞI BUĞDAYI VE ARPAYI KAÇ LİRADAN SATACAK?

TMO, bugün yaptığı açıklama ile 2023 yılında hasat edilen ve önceki yıllardan devreden buğday ve arpa stoklarını 2023/2024 satış sezonu başında kaç liradan satacağını kamuoyuna açıkladı. Buna göre, TMO ithal ettiği ve çiftçiden aldığı makarnalık buğdayı 10 bin 200 TL/ton, ekmeklik buğdayı 9 bin 350 TL/ton ve arpayı ise 7 bin 725 TL/tondan satacak. 

Konuyla ilgili olarak TMO'dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kuruluşumuzca 21 Haziran 2023 tarihinde yayınlanan açıklama ile yeni sezonda üreticilerimizden aldığımız ürünlerin, alım fiyatının üzerine her türlü maliyet ilave edilmek suretiyle satış fiyatımızın tespit edileceği, sanayicilerimizin ve hububat ticareti ile iştigal eden sektörün bu hususu dikkate alarak ihtiyaçlarını hasat döneminde temin etmelerinin uygun olacağı duyurulmuştur.

Hasat ve ürün arzının yoğun olduğu bu süreçte, üreticilerimiz ve sektörün bilgi sahibi olmalarını teminen;

2023 yılında hasat edilen ve önceki yıllardan devreden buğday ve arpa stoklarımız için 2023/24 satış sezonu başında uygulanacak satış fiyatlarımız;

Bamya Ne Zaman Ekilir? Bamya Ne Zaman Ekilir?

-Makarnalık buğdayda 10.200 TL/Ton,

-Ekmeklik buğdayda 9.350 TL/Ton,

-Arpada 7.725 TL/Ton olarak belirlenmiştir.