TMO, 2022 yılı çeltik alım fiyatını ve politikaları açıkladı. Açıklanan alım fiyatı üretici tarafından olumlu karşılanırken, çeltik fiyatlarının harmandan sonra 20 liraya kadar çıkması tahmin ediliyor. TMO, çeltik alımında ürün bedelllerinin 21 gün içinde ödeneceğini açıklarken ayrıca TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacak ve boşaltma ücreti alınmayacak. TMO, ÇKS'ye kayıtlı üreticilerin belgelerindeki üretim miktarının tamamını satın alacak. 

TMO tarafından çeltik alımı ile ilgili yapılan kamuoyu duyurusunnda dikkat çeken başlıklar şöyle...

950 BİN TON ÇELTİK ÜRETİMİ TAHMİN EDİLİYOR

Ülkemizde 2022 yılı çeltik hasadı Eylül ayı itibarıyla başlamış olup üretimin 950 bin ton olacağı (TÜİK 1. Tahmin) öngörülmektedir. Bugüne kadar çeltik piyasaları yakından izlenmiş ve piyasaların seyrine göre TMO politikaları şekillendirilmiştir.

Gelinen noktada, 2022 dönemi TMO çeltik alım fiyatları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

Baldo grubu çeltikler için                       : 15.000TL/Ton, (55 randıman)

Cammeo grubu çeltikler için                : 14.500 TL/Ton, (58 Randıman)

Özgür grubu çeltikler için                      : 14.000TL/Ton, (58 Randıman)

Osmancık grubu çeltikler için               : 13.500 TL/Ton, (60 randıman)

Ronaldo-Vasco grubu çeltikler için     : 13.000 TL/Ton, 60 randıman)

Luna grubu çeltikler için                          : 12.500TL/Ton, (65 randıman)

ÜRETİCİ ALIM FİYATININ DIŞINDA DESTEKLERİ ALMAYA DEVAM EDECEK

Üreticilerimiz, Tarım ve Orman Bakanlığımızca verilen mazot, gübre, sertifikalı tohumluk ve fark ödemesi desteklerini almaya devam edeceklerdir.

2022 dönemi çeltik alımlarında;

-Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

-Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 21 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

-TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacak ve boşaltma ücreti alınmayacaktır.

-TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla randevulu alım sistemine devam edecektir.

-Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi başmüdürlüklerimiz, şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimize şahsen müracaat edilmesi halinde yine internet sitesi üzerinden verilebilecektir.

-TMO işyerlerinde Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

-TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir.

2022 DÖNEMİ ÇELTİK ALIM FİYATLARI

çeltik fiyat

2022 döneminde;

TMO'ya çeltik teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

-ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

-Randevularını mutlaka almaları,

-Ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri,

-Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, beyan edilen hesabın aktif olmasına dikkat etmeleri,

-Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB’e üye olmaları,

-Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verdiği kişi tarafından getirilmesi gerekmektedir. Lisanslı depo üzerinden çeltik teslim etmek isteyen üreticilerimiz, randevuya gerek kalmadan ELÜS yoluyla ürünlerini TMO’ya satabilecektir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.