Türk Tarım Orman-Sen’den el emeği ücreti açıklaması

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, veteriner uygulama ücretleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Demirci, yaptığı açıklamada veteriner uygulama ücretinin bakanlıkça veteriner sınıfı sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ulufe bir uygulama olmayıp kanuni dayanağı olan ve bahse konu çalışanlara yönelik kanuni bir hakediş olarak ödendiğini belirtti.


Türk Tarım Orman-Sen’den el emeği ücreti açıklaması
banner200

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, açıklamasında şunları kaydetti:

"24 Eylül 2017 tarihinde Ankara'da yapılan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın başkanlığında, Bakanlık Üst Bürokratları ile Bakanlığa bağlı 81 İl Müdürünün katıldığı;“Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı”yapılmıştır.

Toplantıda yapılan genel değerlendirmelerin yanında, Sayın Fakıbaba tarafından yapılan ve bazı basın organlarına da yansıyan ve “Veteriner Sağlık Hizmetlerinde” görev yapan kamu görevlilerinin aşılama karşılığı almış olduğu “Uygulama Ücreti'nin” kaldırıldığı ile ilgili açıklama, tarafımızca üzüntü ile karşılanmıştır.

Yıllardır sahipsizlikten yakınan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarımız henüz göreve yeni atanan Sayın Fakıbaba'dan ekonomik, sosyal, mesleki ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi adına pozitif gelişmeler beklerken, bu haberle beraber kendi kendilerine; “Yağmurdan kaçarken, doluya mı yakalandık?” sorusu sormaya başlamışlardır.

Bahse konu uygulama bakanlıkça veteriner sınıfı sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ulufe bir uygulama olmayıp kanuni dayanağı olan ve bahse konu çalışanlara yönelik kanuni bir hakediş olarak ödenmektedir.

50 yıldan fazla bir süredir ödenen ve 5996 Sayılı “VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU” ile güvence altına alınmış bu hakediş; bahse konu kanunun 14. Maddesinin 3. Fıkrasında açıkça belirtilmiş, ödeme miktarlarına yönelik ise aynı maddenin 4. Fıkrasında, bakanlıkça düzenlenecek yönetmenliğe atıfta bulunulmuştur.

Bahse konu kanunun 14. Maddesi aşağıdaki şekildedir.

Diğer yandan, basından edinilen bilgilere göre, bahse konu uygulama ücretinin kaldırılmasına yönelik Sayın Bakan tarafından yapılan;“Doktor şimdi bıçak parası alıyor mu? Almıyor. Çünkü asıl işi doktorluk. Veteriner hekimler gidiyor aşı yapıyor ve bunun karşılığında da el emeği alıyor. Böyle bir şey var mı? Sen zaten maaşını devletten alıyorsun. Bundan böyle veteriner hekimlerinin üreticiden aldığı el emeğini kaldırıyoruz"değerlendirmesi tamamen bilgi eksikliğinden ve yanlış kıyaslamadan kaynaklanan bir değerlendirmedir.

Yapılan “doktor” kıyaslaması bize göre doğru bir kıyaslama değildir. Her şeyden öte, “doktor bıçak parası” denilen uygulama, yerine başka hakedişler konularak, bir kanun düzenlemesi ile kaldırılmıştır. Buna rağmen bazı devlet sağlık kuruluşlarında illegal yollarla yapılan “bıçak parası” uygulamasının, ilgili birimlerce soruşturmalara konu edildiği ve cezalar verildiği şekli ile basın ve yayın organlarına yansıdığı başta Sayın Bakanımızın malumudur.

Kanuni dayanağı net olan bir uygulamanın ortadan kaldırılmaya çalışılması, veteriner sağlık sınıfında görev yapan bazı arkadaşlarımızı da, Sağlık Bakanlığında yaşandığı şekli ile yeni bir “kayıt dışılığa itme” endişemizi de ortaya çıkarmaktadır.

Diğer yandan Belediye başkanlığı döneminden hatırladığımız ve personelin mali ve sosyal hakları konusunda son derece pozitif yaklaşımlarda bulunan Sayın Bakanın, yapacağı böyle bir hak daraltma işlemi, bilinen pozitif duruşu ile uyuşmamaktadır.

Bahse konu uygulama gerçekleştiğinde, Veteriner sağlık sınıfı personelin moral ve motivasyon anlamında yaşayacağı olumsuzlukların, bakanlığın yapmak zorunda olduğu hayvan sağlığı hizmeti ve aşılama uygulamalarını da mutlaka olumsuz etkileyeceği açık olup, sayın bakanın yine basına yansıyan ifadelerinden “El emeğinin kaldırılmasından dolayı aşı programında bir düşüş olursa hesabını sizden sorarım. Doğrudan görevden alırım. Aşıya gitmeyen veteriner hekimlere de soruşturma açarım" şeklindeki ifadeleri de bize göre sosyal diyalogdan uzak ve çalışanların yanında idarecilerin de moral ve motivasyonu düşürecek nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.

Başta Veteriner Sağlık Sınıfı kamu çalışanları olmak üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları her türlü olumsuz çalışma şartlarına rağmen, gece gündüz demeden, terör tehditlerine aldırmadan, kendi sağlık ve güvenliklerini riske atarak hizmet üretmeye çalışmaktadırlar.

Bunun karşılığı olarak yıllardır talep ettiğimiz, bakanlık çalışanlarına yönelik “TARIM RİSK TAZMİNATI” konusu hala çözülememişken, bunun üzerine bir de uygulama ücreti adı altında kanuni gerekçe ile ödenen bir haktan feragat ettirilmesi, akıl ile izah edilebilir değildir. Ayrıca uygulama parası uygulamasında; “çiftçinin ayağına gitmek” önemli bir gerekçe iken, bu hakkediş ortadan kaldırıldığında, çiftçi aşılanacak hayvanlarını İl ve İlçe Müdürlüklerine mi nakledecektir?

Yukarıda bahsedilen kanuni gerekçelerle uygulama ücreti hakedişinin kaldırılması düşüncesinin sayın bakan tarafından yeniden değerlendirilmelidir. Ayrıca takdiri Sayın Bakana ait olmak üzere; makamını yanlış bilgilendirme ile yanlış yönlendirmeye çalışan ve kanuna aykırı bir uygulama yapmaya azmettiren bürokratya da bürokratlar kimler ise, bir an önce görevden alınması gerekmektedir.

Bu konudaki gelişmeler Sendikamız Genel Merkezince yakinen takip edilmekte olup, bu anlamda hukuksuz bir işlemin gelişmesi durumunda sendikamızca her türlü eylem ve etkinlik ortaya konulacaktır.

Veteriner Sağlık Hizmetleri çalışanlarımıza ve kamuoyuna arz ederiz.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tüh size
Tüh size - 4 yıl Önce

Benim ekmek paramı savun başkan, vetrinerin değil millet sevdan bu mu senin, o maas aliyor ben ise tezek yakarak geciniyorum Kars gibi yerde, bakanbeyden Allah bin gere razı olsun , sen git ankarada yat radan konuş buraya gelde konuş, oğlumu sırtıma alarak kışin okula gétiriyorum parasızlıktan, utan benim paramı yemeye

Hirsızlık
Hirsızlık - 4 yıl Önce

Bakan haklı, maas aliyorlar devletin arabasını kullan ben bokun icinde yatacâğım bok kazıyom aşı küpe parası ödeyeyim? sen ne ış yapiyonda konüşuyon ankara da çaĺışmadan yiyon, hem devletten hem sendikadan doğru bizde eksi 25 derecede hayvan besliyom öyle yaşiyörum, bu ağřılı herkesi ćalıyorsunuz sizde öyle yaşıyorsun, tabiki hayvan ithal edilir emeklerimizi caldıkları ićin böyle biz yetıştirmekten vaz geçtik ülkede hayvan kalmadı et fiyatları 70 lira oldu, git iyi düşün öylé konuş efendi, bakan en doğrusunu yaptı hırsızlıgı ortadan yok etti,

Yazık
Yazık - 4 yıl Önce

Maaş neden alınıyor, veteriner sadece aşı ve küpe yapıyor , hastaĺöğa gitmiyor emek hırsizliği bu

İnşallah
İnşallah - 4 yıl Önce

Siz o zavallı köylü den nas parayı alıp yersiniz, bu adamlar hayvan hastalığına gitmiyorlar aldıkları maasşı ne diye alorlar, yol harcırahini giderken aşiya aliyor, devletin aracini kullaniyor vicdan nasil kaldırir bunu, ey dsendika başkanı babandan bu para alinsa hoßuna gidermi, vatan ve miillet yönünden düşün, doguda asker kursun yiyor aldıği maas veterinerden az, gecesi yok gündüzü yok o garibanların siz önce vatanı düşün bence , ben orada olsam senin yerinde bu gün istifa ederim konuyu araştır öyle basına demeç ver hak ve adaletten yana ol

Öğren
Öğren - 4 yıl Önce

Ey başkan sağlık çalışanları aşı parası alıyormu. BENİM GİBİ 24 SAAT HAYVAN PİSLİĞİ KOKLA ONDAN SONRA KONUŞ, SOSYAL DEFEVL İLKESİNİ DÜŞÜN SEN NE HİZMETİ KARŞİLİĞİ MAAS ALIYON: Bakandan allah razı olsun evet ben mardin in köyünde 50 tane koyunla geciniyom, ya sen nasıl geciniyon benim için 75 kuruş bir ekmek parası ama senin için bu bir bira parası dahi değil, benim ekmek param o....... utanmalısın ekme paramı çalıyon, bir ekmek parası bu benim için

Şu işe bak
Şu işe bak - 4 yıl Önce

Sendika başkanım bak ben veterinerim vatandaş haklı resmen dilenci oldu bazı meslektaşlarımız vatandaş sahada bize tepki veriyor o para için bize, birçok üretici bu nedenle hayvani ni kayit yaptirmıyor sayın bakanımız doğruýu yaptı, lütfen bizi dilenci durumuna sokmyın bu yaraya neşter vuran bakanımız allah razı olsun

Sen ne yapıyon
Sen ne yapıyon - 4 yıl Önce

Veterinerler bizim Urfa da yatıyor, işleri sadece aşı ile küpe yapma, babamla küçük baş hayvancılık yaparak geçiniyoruz, 75 lira bizim burada iki ekmek parası veteriner efendilerr diliekçe veriyoruz 2 ay sonra küpeye geliyorlar devletin arabası, harcırah alıyorlar başka maaş hafta sonu yoklar, saat 16.30 dan sonra evlerindeler, geceleri kaçak yolla hasta bakarlar bir çoğu başka dışarıdaki veterinerler ile ortak iş kurmüşlar, aldıkları maasın bile hak etmiyorlar sende bizi soydurmak ićin mi konuşuyorsun, sen gel urfaya 45 derecenin altında hayvanla gecimini sağlada öyle konuş, vatan millet sakarya dan da tem vurursun, yazık lar olsun bence orada bir saniye kalma, biz çifçiler varız da sen oradasın, tv kanallaŕina bu emek hırsızlığını ilçe

istifa et
istifa et - 4 yıl Önce

başkanım ben bu sendikaya üyeyim ve ziraat mühendisiyim, veterinerlerin ortalama aylık geliri maaş, harcırah, el emeği yaklaşık 7.500 tl bu gün hakkari de şehit düşen astsubayın maaşı 5.000 tl. adam can veriyor sen neyin derdindesin, alınan para doğru değil bu ücret senin babandan alınsa aynı konumda o zaman farklı çıv aklarsın, bence ülkemizi ve vatandaşı düşünmek lazım, evet bizim sendika anlayışımız vatan ve millet için senin yaptığın şu anda emeği haksız alınan millet değil, aidat almak için veterinerler adaletli olmadığın için bu sendikadan bu gün itibarıyla istifa ediyorum lütfen sende o erdemliği göster istifa et, benim vatan millet anlayışım sizinle uyuşmuyor ve senin benim savunma hakkın yok işte ben istifa ederek senden bu hakkı


banner151

banner251