Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Belirli Şartları Taşıyan Çiftçilere % 75 Hibe ile Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohum Dağıtımı Yapılacaktır" denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Siirt ilinde üretimi arttırmak amacı ile "Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumu" dağıtılacaktır.

Proje ile Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Tarımsal Havza kapsamında bulunan ilçelerimizden Merkez, Kurtalan, Eruh ve Baykan'a belirlenen şartları taşıyan üreticilere yaklaşık 15.000 da alan için 200.000 kg sertifikalı  "Kırmızı Mercimek Tohumu" dağıtımı yapılması hedeflenmektedir.

"Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumu" dağıtımı, Siirt merkez ilçede vali yardımcısının, ilçelerde kaymakamların başkanlığında oluşturulan komisyonların değerlendirilmesi ile yapılacaktır. Projedeki tohum bedelinin %75 'i hibe, % 25'i çiftçi katkısı şeklinde verilecektir.

"Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumu" yardımı almak isteyen ve aşağıda yazılı şartları taşıyan çiftçilerimizin Siirt Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri'ne başvurabileceklerdir.

Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohum Dağıtımı Başvuru Şartları:

En az 10 dekar arazi şartı bulunmaktadır.

Kira sözleşmesi, tapu belgesi veya 2023 ÇKS belgesinden biri sunulacaktır.

2021 yılında gerçekleştirilen mercimek dağıtımı projesinden faydalanmayan üreticilere öncelik verilecektir, (2021 yılında uygulanan mercimek dağıtım projesinden faydalanmış olanların, toplamda 50 dekarlık alandan daha az alanı var ise 2022 yılında da başvuruda bulunabileceklerdir.)

Başvuran çiftçilerin Son 5 yılda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe desteği kapsamında desteklerden men cezası almamaları gerekmektedir.

ÇKS kayıtlarında beyan edilen ada parselde üst üste iki yıldan fazla mercimek üretimi yapmamış olmaları gerekmektedir.
Her çiftçiye maksimum 25 dekar tekabül eden alan için 350 kg tohum dağıtımı yapılacaktır. Bu şart başvuru sayısına göre değişiklik gösterebilecektir.

Üretici veya arazi seçiminde öncelikler:

Bakanlığımızca uygulanan tarımsal desteklemelerden yararlanamayan üreticiler ile çeşitli nedenlerle ÇKS'ye kayıt yaptıramayan üreticiler,

Düşük gelirli, küçük ölçekli, girdi maliyetleri nedeniyle üretim yapamayan üreticiler,

Kendine ait ya da kiraladığı atıl, boş arazi üzerinde üretimde bulunacak yeni üreticiler,

Arazisini ÇKS'de nadas arazisi olarak beyan etmiş, nadasa bırakmak yerine münavebe bitkisi ekmek suretiyle üretime katılacak üreticiler,

Sermayesi olmayan üretime devam etmekte zorluk çeken, üretimden çekildiği, muhtarlıklarca tespit edilen üreticiler,

Kadın veya genç çiftçiler ile organik tarım ve iyi tarım uygulamaları yapan üreticiler,

Projenin uygulandığı köy/mahalle, ilçe ya da ilde ikamet eden üreticiler,

Daha önce projeden yararlanmamış olan üreticiler,

Boş bırakılan, atıl durumda bulunan ve nadasa bırakılan arazilere öncelik verilecektir.

BAŞVURULAR 6-30 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

"Sertifikalı Kırmızı Mercimek Tohumu" müracaatları 06-30 EYLÜL 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.